Reducerea antidepresivului

lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Reducerea antidepresivului

Mesaj de lucca85 »

Buna tuturor!
As vrea sa citesc povestile voastre in legatura cu modalitatea de reducere a pastilelor antidepresive. Cat timp v-a luat scaderea dozelor? Ati redus treptat? Ati avut simptome de sevraj?
Eu am redus Cipralexul de la 10 mg la 7,5 mg timp de trei saptamani, dupa care am inceput sa iau doar 5 mg. Ameteala, durerile de cap, durererile musculare si senzatia de derealizare au aparut imediat ce am luat 5 mg. Sint aproape trei saptamani de atunci si nu prea vad imbunatatiri, in afara de cele aduse de psihoterapie, adica faptul ca iau lucrurile asa cum vin, le decatastrofez si nu ma mai sperii de ele. Psihicul meu e mai bine decat fizicul.
Sanatate si ganduri bune!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Reducerea antidepresivului

Mesaj de alineala »

Draga noastra Lucca...in momentul in care am renuntat la medicatie(undeva prin martie a.c.)am deschis un topic:"viata fara pastile"...eram atat de speriata ca timpul trecea si eu nu-mi mai reveneam,incat am simtit nevoia sa fac asta.
Evident ca opiniile nu s-au lasat mult asteptate si cu ajutorul vostru am reusit sa ma adun.Ca si in cazul tau si recuperarea mea a fost la fel de lenta (in cateva luni mi-am revenit) si imi aduc aminte si acum cum ieseam la plimbare,la bratul sotului pentru ca in momentul in care imi miscam brusc privirea,ameteam :( ...nu eram capabila sa fac nimic singura...apoi,treptat starile s-au ameliorat si chiar daca fondul psihic nu era tocmai bun,"trageam" de mine si-mi spuneam ca pana la urma voi reusi.Si am reusit!Nu mai iau medicatie si desi,am si zile mai putin bune,stiu ca ele vor trece.Timpul mi-a demonstrat asta!
Nu-ti pierde rabdarea Lucca,accepta starile care le ai acum,sunt firesti...in fiecare zi faci progrese,doar ca acum esti coplesita.
Iti suntem alaturi si stiu ca vei reusi.Asteptam vesti de la tine...intre timp,numai bine iti doresc!
lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Re: Reducerea antidepresivului

Mesaj de lucca85 »

Multumesc pentru mesaj, Alina!
Se pare ca acum, in a patra saptamana de cand am redus doza de Cipralex de la 7,5 mg la 5 mg, lucrurile se imbunatatesc. Nu mai ametesc, nu mai tremur, au mai ramas ceva dureri de cap care pot fi decatastrofate usor. Voi ramane la doza de 5 mg o perioada mai lunga, pina trec Sarbatorile, apoi scad la 2,5. Intre timp, iau Omega3, Magneziu si Vitamine si am momente tot mai dese cand ma simt "eu".
Ganduri bune si, daca aveti vreme, impartasiti-ne din experienta voastra!
Fiecare sfat conteaza!
lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Re: Reducerea antidepresivului

Mesaj de lucca85 »

Buna tuturor si o primavara cu multe ganduri rationale si mult soare!
Imi pare rau ca nu a mai scris nimeni aici, la topicul de medicatie, sa ne impartaseasca experienta personala in legatura cu reducerea pastilelor!
Eu am scazut doza la 2,5 mg de Cipralex, iau un sfert de pastila, si starile de rau fizic nu au intarziat sa apara: durerile de cap au fost primele, senzatia de greata, dureri musculare, ameteala... Bineinteles ca le-am decatastrofat de indata ce au aparut, insa raul fizic nu dispare odata cu gandirea pozitiva!
Asadar, 2,5 sa fie si apoi gata!
Sanatate si salutari atit vechilor membri (alineala - Sarcina usoara!, Diesel) cat si noilor veniti!
Scrie răspuns