Importanta medicatiei

Scrie răspuns
Cubex123
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 27, 2015 4:30 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Cubex123 »

raluluc scrie:Buna Cubex123,
In primul rand vreau sa iti multumesc muuulltttt pentru incurajari si sustinere! Avem nevoie constanta de asa ceva. Iar eu nu primesc de pe nicaieri pt ca cine nu a trecut prin asta nu intelege. Eu o am de ex pe mama care crede in toate noutatile aparute cum ar fi ,,the secret,, si mai stiu eu ce chestii futuristice...si pe langa asta ma trimite la biserica :lol: :lol: ceea ce bineinteles nu ma ajuta. Tata zice ca asa ceva nu exista si ca sa ma trezesc din prostiile astea....nu accepta ca asa ceva exista. Sotul e ffff neutru nu isi da cu parerea insa nici nu exceleaza in a ma sustine. De aceea voi toti de aici care stiti ce inseamna imi oferiti un suport extraordinar. Va multumesc!!!! Dupa ce am cititi mesajele voastre incep sa accept aceste ganduri sau cel putin sa va urmez sfatul. Problema mea este si cea a ,,rabdarii,,, mai bine zis nu se afla printre calitatile mele cele mai bune :) insa vad ca aici totul se face cu rabdare....se trece marea.... !!! Trbuie sa exersez si asta. Pe langa ABC uri ce ai mai facut cubex123 sa iti revii? Sport? Mancat sanatos? Citit?
Cred ca acceptarea asta este fffff grea pt mine eu fiind un perfectionist datorita educatiei foarte severe din primii ani de viata. Asta incerc eu sa distrug acul prin psohoterapie....perfectionismul meu! Insa e nevoie de o munca continua!!!!
@florin, cum s-a tratat mama ta? Pura curiozitate! Probabil te-a si sustinut mult in demersul de a te face bine!
@irmina, ce diagnostic ai? Tulburare anxioasa?
Tuturor celor de aici le doresc multa sanatate si mult succes in continuare!
Sa auzim numai de bine in continuare!!!!
Nu ai pentru ce stai linistita:)
Am vazut ca ai scris "the secret" eu sincer am alta parere despre legea atractiei. Eu o folosesc totul se bazeaza pe afirmatii pozitive care sa intre in subconstient si sa vina pe banda rulanta automat. Prin asta tu defapt faci ceea ce iti place ceea ce iti doresti. Eu folosesc The Secret sa zicem asa de mai mult de 5 ani. Si pe mine ma ajutat destul de mult. Acum fiecare persoana are parerea lui si intelege altfel acea"lege" deaceea multi spun ca e futuristica. Dar aici defapt depinde numai de tine.

Eu pe lanaga ABC-uri am urmat sfaturiile terapeutului am citit foarte multe afirmatii pozitive pentru a imi reprograma subconstientul.
Am citit si citesc foarte mult, ma ales despre anxietate. Pot sa iti recomand cartea "At Last a Life" si " Fa imposibilui" de Patrick bet-david.
O sa iti trimit prin PM niste carticele PDF care o sa te faca sa intelegi totul despre anxietate.

In al doilea rand, este foarte important sa accepti si sa ai rabdare. Cum am zis un corp suprasolicitat nu se poate vindeca batand din palme. Trebuie timp.
In timpul asta o sa ai fluctuatii de anxietate bine rau bine rau si tot asa, Iar in recuperare o sa ai parte si de recaderi. Dar asta inseamna defapt ca esti pe drumul cel bun.
Chiar daca ai recaderi sau fluctuatii trebuie sa le accepti. E greu la inceput dar cu timpu o sa ti se para floare la ureche:)

Sportul ajuta si el foarte mult daca alergi de 2-3 ori pe saptamana timp de jumate de ora te ajuta. La inot iti recomand sa mergi iar. Sa faci activitati distractive chiar daca nu mai simti motivatia si placerea care o simteai continua sa le faci. Cu rabdare totul va reveni la normal.

Relaxarea ete foarte importanta in recuperare, fa-ti timp jumate de ora sa stai cu tine si sa te relaxezi. Poti gasi foarte multe metode de relaxare. Cea mai buna alegere ar fii Deep Relaxation.

Daca pui in practica, totul o sa vina de la sine dupa:) Ce pot sa iti mai recomand in caz ca ai stari de anxietate sa zicem insuportabile sau te deranjeaza, poti lua Passiflora o tableta dimineata si una seara cu 30 de minute inainte de culcare. Si incearca sa mananci cat poti tu de sanatos si nu evita mesele, Incearca sa mananci putin si des.
SI mai ales fructe, banane, mere, piersici, nuci, migdale si tot asa:) Efectele nu se vad imediat, poate asta o sa te faca sa renunti dar continua, efectele se vad in timp.
Ai rabdare si accepta! Succes:)

Si in caz ca citesti pe internet si cauti simptomele, incearca sa te opresti, eu am facut la fel si eram mai rau. Nu cauta pe google simptomele care le ai. Vorbestele cu terapeutul!

-----------------------

Terapie cu Andreea Neacsu
raluluc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 09, 2012 11:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de raluluc »

Buna Cubex123,

Multumesc mult pentru sfaturi. Le voi urma cu siguranta. Ai citit si cartile recomandate de gandestesanatos.ro?
Eu inca mai citesc si intr-adevar te ajuta foarte mult in a ntelege anumite lucruri si a sterge niste paternuri care ti s-au implementat din copilarie.
Cartea At last a Life ai comandat-o pe net? Sau ai gasit-o pe piata in Romania? Eu vin in Romania peste 2 saptamani si ma gandeam ca poate le gasesc acolo si nu le mai comand pe net.
Daca poti trimite-mi te rog acele carticele pe PM, sunt curioasa.

Cat despre ,,the secret,,...Florin insa are dreptate, te poti gandi tu 17 ani la rand ca iti creste o a treia mana sau ti se lungesc picioarele :D stim cu totii ca nu se va intampla asta. Acum daca o luam pe partea cealalta noi anxiosii care de exemplu gandim : ,,o nu, fac cancer, sau psihoza sau....,, inseamna ca noi chiar ne vom imbolnavi pentru ca ne ajuta universul? Cred ca este chestie si de cum vezi chestia asta a atractiei. Tu daca te-ai gandit ca faci schzofrenie ai atras aceasta ,,boala,,? Pentru un anxios devine si mai anxios daca se gandeste ca ,,va atrage,, ceva gandindu-se numai la acel lucru. Nu stiu daca intelegi ce vreu sa spun :)

ABC-urile sunt facute impreuna cu terapeutul? eu cred ca am invatat pe din afara pastilutele psihologice si Cerintele rationale ;)
Am avut ieri prima sedinta cu Irina Paraschiv careia ii multumesc din suflet perntru suportul acordat si extra timpul acordat. M-a ajutata foarte mult sedinta de ieri si abea astept sa ne vedem din nou :).
Sunt fericita ca ,,ne-am intalnit,,.

Observ ca daca sunt acasa si fac diverse activitati interesante ma simt mai bine. Astazi sunt la serviciu si am un serviciu unde toata ziua stau la calculator, finante-conta, si asta nu ajuta deloc banuiesc pentru ca adrenalina nu se disipa stand pe scaun :D . Sportul era oricum unul dintre hobby-urile mele deci imi este usor sa alerg. Ce ma gandeam sa ma apuc si de yoga si poate reflexoterapie. Am inceput sa iau niste B-uri dar nu stiu cat de mult ajuta...nu stiu dac aai/ati luat.
Tu lucrezi tot la birou toata ziua Cubex123?

Poti sa imi dai si mie frazele sau exemple de fraze pe care ti le spuneai in fiecare zi? Am o lipsa de inspiratieeee :)
Multumesc inca o data pentru raspuns si sustinere Cubex123 si ii multumesc inca o data Irinei.
Multa sanatate si succes!
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

In privinta B-urilor, din cate stiu sunt ceva studii stiintifice prin care s-a incercat sa se vada daca exista vre-o legatura intre anxietate si carenta de aceste vitamine. Din cate am inteles majoritatea nu au legatura ci numai b6 si putin b12, dar si alea nu sunt nici macar 50% eficace, ci doar ajuta sistemul nervos intr-o anumita masura. Ceea ce se pare ca ajuta destul de mult este magneziul, avand in vedere ca, carenta de acest mineral creste excitabilitatea celulei nervoase. Eu am luat Magneziu cu B6 si am simti imbunatatiri.
Ar fi bine ca femeile sa-si faca si un control endocrinologic pentru ca la ele exista riscul mai mare de probleme cu tiroida. Desi in general nu se prea intalneste stari de anxietate in spatele carora sa fie hiper/hipotiroidism, sunt cazuri in care tratamentul pentru tiroida dereglata a dus la scaderea semnificativa a simptomelor de anxietate...parerea mea...
raluluc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 09, 2012 11:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de raluluc »

Buna Florin,

Am citit ieri un articol foarte interesant referitor la magneziu. Se pare ca ar fi o carenta de magneziu la persoanele cu anxietate si depresie. S-au facut studii si se pare ca oamenii cu depresie au luat doze destul de mari si se pare ca simptomele depresiei au disparut insa in momentul micsorarii dozei simptomele au reaparut. Se pare ca acest magneziu se utilizeaza si in tratarea maniacilor depresivi si se pare ca ar da rezultate foarte bune. Scria de asemenea ca acest magneziu diminueaza gandurile negative si iti reda in mare parte ganduri pozitive. Ceea ce am citit iar e ca e foarte important ce fel de magneziu iei pentru ca unele nu sunt deloc benefice. Tu ce magneziu ai luat si in ce doza? Se pare ca ar fi foarte importanta si doza. MA interesa si firma pentru ca unele chiar nu sunt bune.

O zi buna!
victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de victorita »

Buna Raluc!Eu pot sa-ti spun ca iau magneziu de aproape 2 ani si ma simt foarte bine.Mie mi-a recomandat medicul cardiolog sub denumirea de Magnerot 2cp.de 2/zi. Da ,intr-adevar magneziul este foarte bun ptr.noi anxiosii! Nu sunt reactii adverse,deci poti lua fara probleme.Bine,indicat ar trebui sa ti-l recomande medicul!!Spor in terapie si sa auzim de bine!!
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de floringligor »

@raluluc Nu sunt medic ca sa dau indicatii terapeutice in nici o privinta deaceea tot ce scriem noi aici nu se substituie sfatului/tratamentului medical. Eu sunt practicant intr-o terapie orientala prin masaj, presopunctura, stretching si manipulari osteo-articulare, si sunt super pasionat de medicina (a se citi mi-am ratat la propriu cariera in medicina!). Am avut ocazia sa lucrez cu multi oameni dupa job (lucrez ca programator) in aceasta terapie si am observat multe situatii particulare de oameni cu anxietati infara de a mea, personala.
Ce pot spune e ca Magneziul e intr-adevar implicat in multe procese in organism si e unul dintre cele mai importante minerale care participa la functionarea echilibrata a sistemului nervos. Un medic neurolog mi-a confirmat faptul ca un nivel scazut de Mg, creste excitabilitatea celulei nervoase si asta creste probabilitatea de a experienta stari de anxietate. Pe de alta parte, carenta de Mg favorizeaza adrenalina si cortizolul sa actioneze mai rapid sau sa aiba un impact mai puternic.
Carenta de Mg in general are o cauza, deci nu cred ca putem vbi de lipsa de magneziu din senin, out-of-the-clear-blue-sky. Cea mai comuna cauza este stresul prelungit, mai cu seama stresul cauzat de un mod de gandire irational. Si pentru ca Mg face parte din catalizatorii principali ai syst. nervos, e clar de ce pot aparea simptome de anxietate din cauza nivelului scazut a acestuia. Celula nervoasa nu mai functioneaza in parametrii optimi si da "erori". Deci aici vbim de un efect si nu de o cauza a anxietatii. Nu cred ca exista studii care sa ateste ca la originea anxietatii/depresiei, la unele persoane a fost lipsa de magneziu.
Deci, anxietatea determina organismul sa consume Mg mai mult, datorita proceselor metabolice care sunt accelerate, adica se consuma minerale mai intens decat la un organism care nu manifesta anxietate problematica. SI normal, suplimentarea de Mg duce la diminuarea poate chiar disparitia unor simptome, deoarece, cum am scris mai sus, lipsa lui, creeaza la randul lui simptome de anxietate in plus.
Ceea ce am citit iar e ca e foarte important ce fel de magneziu iei pentru ca unele nu sunt deloc benefice.
E posibil sa fie mai multe tipuri de Mg, asta pentru ca nu este pus in pastila aia magenziu pur ci in combinatie cu ceva substanta. Dar totusi eu nu cred ca sunt unele care nu au absolut nici un efect! Pana la urma e tot magneziu.
Totodata lipsa de magneziu se poate manifesta si prin palpitatii si unii medici cardiologi il recomanda pacientilor.
In concluzie: da, Mg e un adjuvant foarte bun in stres. Nu produce in general reactii adverse in supradozaj; ar putea aparea ceva reactii la supradozaj doar daca ai probleme cu rinichii (Mg fiind solubil in H2O). Dar mai intai de toate, trebuie muncit cu anxietatea si stresul care genereaza cel mai des carente de acest mineral.
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Bună dimineața!
Îmi recomandă psihoterapeutul meu un consult psihiatric? Mă duc să îl fac de capul meu?
Întreb pentru că sunt la ședința nr.10 - medicația, și mă regăsesc pe acolo :D
Mulțumesc anticipat!
Iulia
raluluc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 09, 2012 11:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de raluluc »

Buna Iulia 29,

Asa cum probabil ai vazut in sedinta 10 medicatia este recomandata in situatia in care nu mai functionezi cum trebuie de ex la locul de munca dificultati de concentrare, nu mai poti dormi iar somnul este ffffff important in refacere, ai stare continua de anxietate, nu mai mananci etc. In situatiile enumerate este indicat pentru o perioada de timp sa iei medicatie prescrisa de un psihistru insa este ffffff important sa iti restructurezi modul de a gandi in acelasi timp pt ca medicatia nu iti schimba modul de a gandi, iti ofera doar un sprijin pentru a te putea concentra pe vindecare. Daca iei medicatie si nu iti restructurezi modul de a gandi in momentul in care opresti medicatia sansa este mare de a recadea de aceea fara psihoterapie nu exista vindecare. Ce iti recomand eu daca vrei sa te duci la un psihiatru sa nu te duci la oricine. Poti primi un sac de pastile si nu cred ca e cazul sau poti primi un diagnostic nu tocmai potrivit tie (se poate intampla dar nu e regula). Alege Med Life de exemplu sau intreaba psihologul tau pentru ca el cu siguranta cunoaste psihiatri buni care te pot ajuta. Si eu iau medicatie pentru moment si este intr-adevar un sprijin binevenit pana la restructurarea completa a gandirii. Vorbesc acum nu de anxiolitice ci de antidepresive. Bineinteles medicul stie cel mai bine daca ai nevoie sau nu de ele.
Sper ca te-am putut ajuta!
Multa sanatate si succes.
Sa auzim numai de bine!!!!
Raluca
raluluc
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 09, 2012 11:17 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de raluluc »

Buna Victorita,
Multumesc mult pentru raspuns. Iau si eu acum o combinatie de Mg cu B-uri. Ma simt ok!
@florin, multumesc pentru sfaturi si explicatii. Btw, am citit cartile recomandate si sunt super, am inteles atat de multe lucruri. Am vrut sa citesc si ,,brain lock,, dar momentan nu pot :( pentru ca am citit inceputul si nu mi-a facut ff bine.
Probabil o voi putea citi mai tarziu dupa ce imi restructurez complet modul de a gandi :D
Va multumesc inca o data pt reactii.
Numai bine si o zi buna.
Raluca
iulia29
Mesaje: 11
Membru din: Mie Aug 19, 2015 6:10 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de iulia29 »

Multumesc pt raspuns, Raluluc!
Nu sunt bine, intr-adevar! Nu ma simt bine si nu mai functionez nici macar la o capacitate medie... A devenit o povara pt mine serviciul, trezitul, nu mai reusesc sa ma trezesc dimineata sa merg la birou etc. mananc o data pe zi si gandesc aiurea (irational) continuu. In schimb mi-am reluat din hobby-uri in ultima perioada, ceea ce imi face bine la cap pt ca ma concentrez pe ceea ce fac, fara alte ganduri extra!
Multa sanatate si mult succes!
Ne vom face bine!!!!
:P
Scrie răspuns