Ce beneficii simti deja?

viorela
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iun 19, 2012 5:57 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de viorela »

In primul rand vreau sa multumesc domnisoarei psiholog ROXANA PATRASCU SI programului GANDESTE SANATOS ptr ca exista.Ma numesc CRISTINA sunt la sedinta 57 si vreau sa va impartasesc despre schimbarile mele de cand am inceput sedintele. Daca pana sa incep sedintele umblam pe la toti psihiatrii si ma indopam de tot felul de pastilute, care pe de-o parte imi faceau bine, dar pe de alta imi creasera o dependenta ,eram dependenta de ele de 2 luni de zile, am avut ambitie si datorita gandirii mele rationale le-am lasat. ATI UZIT BINE, LE-AM LASAT ,nu mai iau pastilute ptr ca m-au ajutat foarte mult sedintele de psihoterapie din cadrul acestui program. PE zi ce trece ma simt din ce in ce mai bine,gandesc mult mai rational ,am o gandire pozitiva ,dorm bine noaptea fara pastilute iar viata mea incet ,incet revine la normal .Va recomand sa urmati cu incredere acest program, sa va faceti sedintele regulat si sa aveti incredere in pshihologii de aici! Sunt cei mai buni. Va multumesc
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

Draga Cristina,
Ma bucur ca iti este mai bine si iti multumesc ca ti-ai impartasit beneficiile acumulate pana la sedintele 57 din programul nostru, iti doresc mult succes in continuare!
Si pentru mine este o placere, chiar usurinta sa colaborez cu tine, pentru ca dai dovada de multa motivatie, vointa, responsabilitate si ai urmat sedintele din GandesteSanatos cu regularitate. In urma consilerii esti foarte receptiva si constiincioasa, perseverezi in comunicarea cu asertivitate si dpret urmare anxietatea s-a diminuat, ai inteles ca recaderile sunt inevitabile si din ce in ce mai rare. Stiu ca nu ti-a fost usor sa renunti la Xanax, ai vointa sa repeti zilnic pastilutele psihologice, practici tehnica relaxarii, citesti cartile recomandate si exercitiile de ABC iti ies din ce in ce mai bine :)

Cristina, inca o data felicitari pentru efortul tau depus in mod constant!
Psiholog Roxana Patrascu
roxana.patrascu@psihosolutii.ro 0736.632.545

Cristian1979
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 26, 2012 11:14 am

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Cristian1979 »

Buna ziua , ma numesc Cristian si urmez psihoterapia online din programul Gandestesanatos.ro de 3 luni. Am apelat la acest program deoarece aveam o stare de anxietate puternica si ...permanenta, presarata din cand in cand de atacuri de panica. Pe scurt , am ajuns asa deoarece m-am nascut cu o malformatie congenitala si am suferit multe operatii si probleme de sanatate lucruri care mi-au scazut treptat respectul de sine , linistea , siguranta , etc. Ajunsesem inainte de a accesa acest program sa nu mai pot face aproape nimic din ceea ce ar fi trebuit sa faca un om normal in viata de zi cu zi , nu puteam sa mai mananc aproape nimic , beam numai ceaiuri , din casa ieseam foarte greau chiar si daca era vorba de magazinul de peste drum , am slabit mult si ma inbolnaveam destul de des din cauza slabiciunii. Tot cautand solutii la aceasta problema , am descoperit Gandestesanatos.ro , care , pe langa faptul ca oferea o abordare terapeutica foarte buna si pe placul meu este si usor de accesat fiind online si accesibila ca si costuri. Cazul meu a fost preluat de domnisoara psiholog Roxana Patrascu , un om deosebit si un profesionist excelent. Si colaborarea noastra a inceput in scurt timp sa aiba rezultate , cam in 10 zile deja pusesem atacurile de panica de-o parte si de atunci nu am mai avut decat franturi si incercari pentru ca am invatat sa le blochez atacurile chiar si atunci cand ele incearca sa puna stapanire pe mine. Cu anxietatea , la fel rezultatele sunt foarte bune dar aici lupta este mai de durata dar stiu ca vom reusii. Trebuie doar sa ai incredere in aceasta terapie si in psihoterapeutul tau , sa fi consecvent si sa lupti pentru tine , pentru starea ta de bine . Pentru cei care sunt la inceput si inca nu stiu exact la ce sa se astepte , nu va faceti griji ...sunt raspunsuri la toate intrebarile , trebuie doar sa parcurgeti programul si sa ascultati cu atentie indrumarile psihoterapeutului vostru. Pot sa va spun ca dupa cele 3 luni , desi in viata personala am avut multe probleme , ma simt mult mai bine , sunt mai senin , mai vesel , corpul parca s-a detoxifiat , sunt mai sociabil si mi-am recapatat si greutatea ideala .
Multumesc Gandestesanatos.ro , multumesc Roxana :) .
Cu drag si mult respect ...Cristian.
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

Draga Cristian,
Ai descris asa de frumos experienta ta pe GS si iti multumesc pentru aprecieri, totodata iti multumesc in numele echipei care a contribuit la acest program de psihoterapie online si urez bun venit si aici!
Stiu ca ti-a fost foarte greu sa treci prin toate acele momente dificile, operatii peste operatii, apoi simptomele chinuitoare cognitive si fiziologice ale atacului de panica, starile de agorafobie , anxietatea care a provocat si declansarea starilor de tristete, lipsa poftei de mancare si greutatea de a te hrani corespunzator.
Cristian, te admir pentru hotararea cu care ai pasit in demersul psihoterapeutic, fiind si tu unul dintre oamenii atinsi de problemele financiare totusi ne-ai acordat incredere si ti-ai achizitionat din start intreg programul de consiliere pe o perioada de 3 luni, si nu in ultimul rand pentru ca ai spart gheata si ai scris aici :)
In plus te felicit si te sustin in continuare pentru efortul pe care il depui constant in scopul diminuarii simptomelor de anxietate, pentru faptul ca ai reusit asa de repede sa alungi atacurile de panica, ai tinut sa iti recuperezi pana la ultimul kg pierdut, de felul tau esti autodidact si ai vointa sa citesti tot ceea ce ti-am recomandat intr-u exeresarea gandirii sanatoase si a emotiilor adaptative!
Asa cum spunea Carl Rogers, clientul este expert in problemele lui – iar psihoterapeutul isi foloseste cunostintele si abilitatile dobandite de-a lungul formarii profesionale pentru a-l sprijini pe client sa descopere propriile raspunsuri, si sa faca propriile alegeri conform trairilor, simtirilor sale, sa isi atinga potentialul :idea: .

Cristian, iti doresc mult succes :D !
Psiholog Roxana Patrascu
http://www.psihosolutii.ro
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de alexandra_32 »

A venit si randul meu sa scriu la aceasta sectiune, ma confrunt de 4 luni cu atacuri de panica si cu anxietate, dupa o luna de suferinte am realizat ca am nevoie de ajutor si nu mai pot lupta singura, am gasit acest site, m-am documentat, am cerut lamuriri despre cum se realizeaza sedintele si nu am ezitat sa achizitionez o luna de abonament cu o sedinta pe Skype inclusa!Dupa primele sedinte am realizat ce se intampla cu mine, si am reusit sa infrunt atacurile de panica si sa ies din casa, la cumparaturi, sa fac unele lucruri pe care inainte nu reuseam sa le fac!!!Dar am ramas cu anxietate si pe fondul ei am dezvoltat si ganduri irationale, mai exact tulburari compulsiv-obsesive!!!Sub indrumarea d-lui Dinu Gabriel, am apelat si la medicatie psihiatrica, pentru ca nu mai reuseam sa dorm noaptea, nici sa mananc, slabisem 8 kg intr-o saptamana jumatate!!!
E asa de important sa realizezi ca ai o problema, dar cel mai important e sa apelezi la un profesionist pentru a te invata ce trebuie sa faci sa scapi de ea!!
Acest program de psihoterapie nu numai ca m-a ajutat sa ma autoeduc, dar m-a ajutat sa privesc altfel multe lucruri din viata mea, felul in care gandeam, felul in care etichetam o persoana sau suprageneralizarea!!!!
Acum sunt la sfarsitul celei de-a doua luni de psihoterapie, urmeaza sa imi platesc si ce-a de-a treia....ma simt mult mai bine, mi-a revenit pofta de viata si ma pot bucura din plin de ea, am invatat din nou sa rad, si sa fac lucruri care imi aduc o stare de bine!
Multumesc tuturor celor implicati in acest proiect "Gandeste Sanatos", ii multumesc din suflet d-lui Dinu Gabriel care a fost alaturi de mine in tot acest timp, si care m-a sustinut si care m-a incurajat si datorita caruia azi pot spune: Gandesc mai sanatos si cat mai pozitiv!!
Asadar, dragii mei....aveti incredere in voi si in acest program, nu ezitati sa cereti ajutorul...pentru ca cu cat o faceti mai repede cu atat va puteti invinge teama, alunga suferinta....!!!Anxietatea, atacurile de panica si tulburarile obsesiv compulsive...DA SE VINDECA!!!
Va doresc multe ganduri sanatoase!!!!!!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de alineala »

Buna seara colegi de suferinta...iaca-ta ca au trecut aproape 3 luni de cand sunt "pacient" al acestui program.
Povestea mea deja am exemplificat-o cu alta ocazie si nu cred ca este relevant, decat sa va spun ca in momentul in care am apelat la aceasta echipa,starile mele erau atat de dure, incat nu mai mancam,nu mai mergeam la servici,starea de anxietate deja pusese stapanire pe viata mea,iar iesitul din casa era un prilej pentru a face atacuri de panica!Desi ,nu era prima data cand ma confruntam cu aceste stari,faptul ca ele au revenit atat de intes,m-a dezamagit complet si am stiut ca asta este "rampa de lansare" catre nebunie!
Pana cand sa o cunosc pe Irina Paraschiv,nimeni nu a avut rabdare sa-mi explice ce se intampla cu mine,sa ma faca sa inteleg ca totul este in mintea mea si ca avem puterea sa schimbam asta.Ca si multi dintre voi,am fost suspicioasa,cumva epuizata de toate incercarile esuate de a ma face bine,crezand ca nici de data asta rezultatele nu vor veni.Mare mi-a fost mirarea(veterana fiind in experientele anxioase) sa constat de la zi la zi,o evolutie si mai mult decat atat o atentie constanta primita din partea Irinei.Chiar nu intelegeam functionalitatea programului la inceput si mai mult decat atat,cum ar putea aduce beneficii.
Este atat de natural totul aici...iar eu avand si experienta terapiei "face to face" in alte imprejurari,am fost suprinsa de promtitudinea raspunsurilor si suportul oferit de aceasta echipa.
Poate ca ar trebui sa stiti ca dupa aceste 3 luni,viata mea este aceeasi pe care o aveam pana cand sa ma confrunt cu aceste stari.Mananc,dorm,ma bucur...traiesc!Ultimul atac de panica l-am facut cu aproximativ 3 luni in urma,deja stiu ce se intampla cu mine in acele momente si totul este mult mai usor.
Va doresc tot binele din lume si nu uitati ca nu sunteti singuri!Multa bafta si numai ganduri sanatoase va aveti!
medeutza
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 30, 2012 9:32 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de medeutza »

Buna alineala.Am vazut ca si tu te confrunti c aceste stari de anxietate de mult timp,si ca nu este prima data cand faci terapie si tratament.Si eu sunt la al treilea episod de genul acesta ,si acum mi se pare ca toate starilesunt mult mai intense decat inainte.Si eu,ca si tine,nu mai merg la servici,iesitul din casa e dificil,si nici in casa nu ma simt excelent.Imi poti spune ce tratamente ai rumat tu pana acum?Eu am luat FLUOXETINA SI CALMEPAM,LEXOTAN.
o ZI BUNA.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Alineala,

Ma bucur foarte mult sa vad ca ai scris in forum acum la finalul starilor neplacute. Nu pot decat sa te felicit inca o data pentru receptivitate, rabdare si perseverenta.
Ai muncit mult si inca stiu ca nu a fost tocmai cea mai usoara experienta. In acelasi timp ai abordat-o structurat si cu motivatie, ceea ce a dus la rezultatele foarte bune de acum.

Mult spor in continuare si m-as bucura daca nu te-ai opri din a scrie pe forum din cand in cand poate sa ne spui cum iti mai este sau chiar sa ajuti cu cateva recomandari alte persoane care trec prin aceste stari cunoscute si depasite de tine.

Cu drag,
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:36 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de alineala »

Buna Medeutza...in cazul meu este al 4-lea episod in decursul a 8 ani :( .Ca si in cazul tau,ultima data starile au fost mai intense,dar asta datorata tocmai reaparitiei acestor stari,frustarea ca nu intelegeam de ce din nou imi este rau.Deosebirea o face faptul ca de data asta am inteles unde gresesc si sa incerc sa ma schimb.Nu am nicio garantie ca este ultimul episod anxios,dar nici nu-mi pot permite sa traiesc cu teama ca acestea la un moment dat se intoarce.
Tratamentul meu a fost acelasi pe toata perioada celor 4 episoade.1 pilula de Arketis 20 mg pe zi si doar la nevoie xanax.Anul acesta a fost prima data cand nu am apelat la xanax...cred ca este bine!Durabilitatea tratamentului a fost de aproximativ un an,de fiecare data.
Iti doresc multa rabdare cu tine,meriti asta!Crede-ma te vei insanatosi,fa eforturi sa iesi,sa mergi la servici,sa te plimbi...abia atunci cand vei infrunta temerile tale apar primele semne ale insanatosirii.Nu te speria cand pierzi controlul,urmeaza tratamentul prescris de psihiatru si vei vedea ca vei culege si roadele muncii tale.
Te salut,iti doresc numai ganduri rationale...si iti sunt alaturi!
medeutza
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 30, 2012 9:32 pm

Re: Ce beneficii simti deja?

Mesaj de medeutza »

Buna Alineala.La mine este al 3-lea episod in 7 ani.Eu am facut tratament cu fluoxetina si calmepam,lexotan.Acum mi-a dat acelasi tratament dar am mai cerut parerea unui psihiatru si mi-a recomandat alt tratament.Acum sunt in dilema,nu stiu e care sa il urmez.Ma chinui cu starile astea de cateva luni bune,si simt ca am ajuns la capatul puterilor.Am dezvoltat tot felul de fobii si e foarte greu de suportat.Acum trebuie sa incep un tratament oricare ar fi,ca nu mai pot continua asa.
Multumesc frumos de sustinere.
Scrie răspuns