Un program psihoterapeutic de toată înrederea

ionpricop69
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 11, 2014 5:24 pm

Un program psihoterapeutic de toată înrederea

Mesaj de ionpricop69 »

Am lucrat pe programul GÂNDEŞTESĂNĂTOS.RO şi sunt foarte mulţumit. Este apropiat de client, prietenos şi simplu, dar şi destul de profund, oferă tehnici de tratament dintre cele mai eficiente şi puţin costisitoare, este comod, fiindcă îl ai acasă, şi dispune de o echipă de psihologi foarte bine pregătită. Ca persoană trecută prin viaţă, cu comportamente şi vulnerabilităţi învechite în structura psihică , mă gândeam că îmi va veni greu să mă acomodez la cerinţele şi metodele propuse, dar m-am convins că programul se adresează tuturor vârstelor, deopotrivă.

Ce lucruri nu ştiam, şi le-am învăţat prin programul GANDESTESANATOS.RO? Ce este gândirea iraţională şi cum se poate transforma aceasta în gândire raţională; cum poţi să-ţi stăpâneşti gândurile, ce trebuie să faci ca să schimbi gândirea şi emoţiile negative în cele pozitive; cum se poate evita un atac de panică sau un gând obsesiv; care sunt procedeele şi mijloacele de luptă împotriva anxietăţii, fricii, nelinişii, deprimării etc. Am constatat că, în urma celor 31 de lecţii, în viaţa mea interioară s-au petrecut schimbări esenţiae: ştiu să evit un atac de panică, gândesc mai realist, îmi stăpânesc mai bine sentimentele şi emoţiile, pot pune stavilă unor stări negative din corpul meu, mi-am depistat comportamentele inadecvate şi vulnerabilităţile care, de-a lungul vieţii, mi-au marcat starea interioară, am dobândit mijloace operaţionale cu care acţionez, în caz de avarie psihică, cum ar fi ABC-urile şi pastiluţele psihologice, am căpătat mai multă încredere în mine, mă simt reconfortat şi mi-am redobândit pofta de viaţă.

Programul are şi câteva exigenţe: sarcinile fiecării lecţii trebuiesc bine însuşite, de asemenea, exerciţiile aplicative, iar repetiţia nu este doar mama învăţării, ci chiar cea a redobândirii echilibrului interior, prin conştientizare, prin înlocuirea gândului iraţional cu cel sănătos, raţional. Pacientul trebuie să devină, ca la şcoală, sârguincios, cooperant şi extrem de determinat.

Felicit pe cei doi psihologi cu care am lucrat: Domnul Dinu Gabriel, pentru lecţiile introductive şi partea teoretică a fiecărei unităţi, din cele 31, şi Doamna Roxana Petruş, pentru discuţiile detaliate pe caz, recomandările, şi alegerea adecvată a mijloacelor de acţiune care să se potrivească situaţiilor mele. M-a impresionat plăcut profesionalismul lor, dăruirea şi disponibilitatea, talentul de a se face înţeleşi şi eficienţi, şi nu în ultimul rând, căldura sufletească, prietenia şi optimismul de care dau dovadă, în munca cu pacienţii.

În cunoştinţă de cauză, deci, recomand tuturor persoanelor care au probleme de natură psihică să abordeze acest program cu toată încrederea.

I.P. Vips
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Un program psihoterapeutic de toată înrederea

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna ziua,

Ma bucur tare mult ca ati reusit sa scrieti pe forum despre experienta dumneavoastra cu GandesteSanatos.

Stiu ca la inceput v-ati pus aceste intrebari legate de cat de potrivit este programul nostru pentru persoanele din categoria dumneavostra de varsta, dar imi pare foarte bine sa vad ca ati ajuns sa il priviti ca fiind prietenos si usor de folosit.

De asemenea, ma bucur ca vad ca ati invatat atat de multe lucruri utile aici, dar este important sa mentionam ca ati ajuns sa vi le insusiti tocmai pentru ca ati parcurs sedintele zilnice din fisa
dumneavoastra, ati facut exercitiile din program, ati urmat recomandarile mele si ati inteles acest rol atat de important pe care il joaca repetitia in a ajunge la gandirea rationala cu consecintele ei benefice asupra vietii noastre psihice si emotionale.

A fost o placere sa fiu alaturi de dumneavoastra in acest demers si va multumim pentru cuvintele de apreciere adresate.

Sper sa auzim vesti bune de la dumneavoastra si pe viitor si va doresc mult succes!
O zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns