Tulburare obsesiv compulsiva!

adrianadontu
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:31 pm

Tulburare obsesiv compulsiva!

Mesaj de adrianadontu »

Hello all!,
Numele meu este Adriana si as dori sa va spun povestea mea,totul a inceput acum 3 ani,tot acum 3 ani am avut si primul atac de panica .Era o zi obsinuita la serviciu si aveam o stare de moleseala foarte mare (care dura de cateva zile)pt ca nu ma imi era bine am decis sa imi iau pauza de masa si am decis sa merg sa manac ceva pt ca,credeam ca starea de molesala mi se datoreaza faptului ca nu mancasem,pe la jumatatea drumului am facut primul atac de panica care la vremea aia a fost ceva ingrozitor pt mine ,numai puteam resipira ,inima imi batea puternic ,simteam ca o sa lesin si eram Sigura de faptul ca amo boala de inima sau ceva si ca urmeaza sa mor!Am ajuns la urgente si dupa ce mi-au facut un set de analize si de alte proceduri pe la inima au decis ca sunt sanatoasa si ca din punct de vedere fizic nu am nimic !Bineinteles ca nu m-am oprit aici ,am facut analize peste analize si mai mult de atat un prieten de familie care trecea prin acceasi problema ca si mine mi-a recunoscut simptomele si impreuna cu fostul meu logodnic mi-au facut programare la un Psihiatru,am facut 2 ani de sedinte cu accest medic si mai mult de atat am luat o gramada de medicamente care au avut o multime de efecte secundare asupra mea ,pana cand am decis sa renunt singura la acea medicatie care imi facea mai mult rau decat bine ,dupa 2 ani am renuntat si la sedinetele cu acel medic si m-am mutat in Uk ,totul a fost mai mult sau mai putin bine ,pana cand am avut o "recadere",un atac de panica ca la carte ,de data asta cu tot felul de ganduri obsesive ,imi era frica ca ,o sa ma arunc de la balcon ! a urmat o luna de zile foarte chinuitoare ,cu ,cate 3-4 atacuri de panica pe noapte si cu frica ca o sa-mi pierd controlul si o sa ma arunc de la geam!Eram epuizata ,stiam care este diagnosticul meu dar nu stiam ce sa fac …..atunci am inceput cautarile pe google ……(ca majoritatea dintre noi ) Atunci am gasit siteul gandestesanatos.ro ,m-am inscris si am inceput cu cele 3 sedinte gratuite ,vreau sa mentionez ca nu am avut deloc incredere ……ma gandeam cum e posibil sa scap de toate starile astea fara medicamente sau mai stiu eu ce altceva ,Eram inca in uk cand l-am sunat pe D-nul Dinu pt o programare la dansul ,am ajuns in tara si am inceput terapia cu el …..e un proces destul de lung dar acum dupa 1 luna si 1 saptamana ma simt foarte bine,am din nou chef de viata ,ma bucur,anxietatea s-a diminuat considerabil iar azi noapte dupa 2 luni am dormit in sfarsit singura !il recomand din suflet pe Domnul Dinu si toata echipa dupa Gandestesanatos.ro ,mie una mi-a schimbat viata !
cristina_geanina_01
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 02, 2013 4:25 pm

Re: Tulburare obsesiv compulsiva!

Mesaj de cristina_geanina_01 »

si eu ma confrunt cu aceiasi problema si ma bucur nespus cand cine spune k se simte m ai bine dupa aceste stari chiuitoare.bine k se poate.si eu am inceput psihoterapia dar sunt abia la a2 doua sedinta.dar am toata increderea.k va fi bine.vream sa va intreb cat de mult a ati exersat sau duar a ti vizonat clipurile video de multe ori?
adrianadontu
Mesaje: 2
Membru din: Dum Sep 08, 2013 4:31 pm

Re: Tulburare obsesiv compulsiva!

Mesaj de adrianadontu »

Buna Cristina ,probabil ca acum ai inceput si tu exercitiile si sedintele cu gabriel ,sunt 2 luni si un pic de cand merg la Dnul Dinu si imi fac 'temele 'pt acasa ,anxietatea mea sa diminuat foarte mult …….e inceputul uni drum destul de lung dar benefic pt viitor ,vor fii zile bune zile mai putin bune ,nu renunta !azi dupa multe luni chinuitoare si dupa o discutie cu Domnul dinu pe care am avuto alataiari la sedinta noastra e prima zii in care nu simt nimic (rau)nimic ,nici un gand nici o frica ,nimic …imi place ….sper sa ne auzim cu bine!sanatate multa
Ps ……nu sunt suficiente numai videourile )
Scrie răspuns