Tulburare obsesiv-compulsiva

eree988
Mesaje: 1
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de eree988 »

Buna ziua.Eu am fost o fetita timida si neincrezatoare insa dar am vrut sa ma schimb.Insa cred ca nu am facut-o cum trebuie.Caci doar am inceput sa ma gindesc la asta in fiecare zi ,minuta,ora.Acum inteleg ca imi dadeau o falsa senzatie de siguranta deoarece nu ma mai gindeam ce cred oamenii despre mine ci doar faceam ce doream.Asta s-a intimplat intr-o zi cind am avut oentru prima data asa un gind am vazut ca merge iar apoi m-am speriat ca se poate intimpla opusul si am inceput sa ma gindesc la ce doream ca sa se indeplinseaasca asta si nu varianta negativa.Asta a aparut la mine de prin clasa a 6 si a durat pina in a 9 -a si in fiecare zi la ma gindeam la asta insa gindurile nu erau asa puternice deoarece mie nu imi era asa frica de ele,si chiar mi se parea ca ma ajuta ca fara ele nu sunt nimic insa cu ginduri sau fara am ramas la fel de rusinoasa si cind am mers la o zi de nastere mi sa amintit despre asta a trebuit sa fac compulsiile mintale ca sa nu stau cu ochii in poadea si sa tac atunci am dorit sa am schimb insa cum puteam cu ginduriel acestea de la care nu imi puteam lua gindul ,o data mi sa primit am zis lasa sa se indeplineasca si mi-a fost paralel de ele si pentru o zi m-am simtit ca in rai cu mintea mea fara acele ginduri obsesive si compulsii insa ele s-au intors sub alta forma .Am inceput sa am ginduri blasfemice ,si pur si simlu nu le pot opri de fiecare data cind vine asa un gind chiar daca l-am putut opri s-au suprima simt o frica foarte mare si rusine pentru gindurile mele ,mi-e frica ca voi fi pedepsita pentru ele.La mine fricile sunt : sa nu devin ca altcineva ,nustiu daca in descrierea toc este asa frica insa la mine este deoarece asta e cea mai mare frica a mea parerea oamenilor si mereu am incercat sa fiu ca omul pe care toti il iubesc,prietenesc ci nu ca ratatii.Si cind vad pe drum o fata sau un baiat de care poate nu imi place pur si simplu exteriorul incep sa ma gindesc ca pot deveni ca el sau ea.Sau daca ma gindesc ceva de rau de poate indeplini insa toate fricile sunt alimentate de gindurile blasfemice de la care mi se pare ca Dumnezeu le va indeplini ca sa ma pedepseasca si fac la nesfirsit compulsii de genul daca imi vine un gind urit despre Dumnezu ma gindesc la el desper mine ,ma numesc ,batjocoresc in minte sau il spun despre altcineva insa citeodata nu reusesc si atunci vine panica ca nu am reusit sa il stapinesc si ca voi fi pedepsita .Ce sa fac ? Ajutati-ma ,va rog!
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Tulburare obsesiv-compulsiva

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna eree988,

Imi imaginez ca nu ti-a fost si nu iti este deloc usor sa te confrunti cu aceste ganduri obsesive chinuitoare si cu emotiile suparatoare de anxietate si vinovatie. Imi pare sincer rau sa vad ca ai trecut si treci prin aceasta situatie.

Pentru inceput parcurge sedintele gratuite din program, acestea te vor ajuta sa intelegi legatura importanta dintre modul in care gandim si emotiile si comportamentele pe care le avem. Insa pe termen lung este recomandat sa urmezi un program structurat de terapie cognitiv-comportamentala pentru a invata cum au aparut aceste ganduri si ce poti face pentru a ajunge incet, incet sa le controlezi si sa incepi te simti mai bine.

Ma bucur ca ai avut curajul sa impartasesti povestea ta pe forum si speram sa auzim vesti bune de la tine pe viitor.

Iti stau la dispozitie pentru orice fel de intrebari sau nelamuriri, atat in fisa ta, precum si telefonic.

Iti doresc zi linistita!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
Scrie răspuns