TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

Mesaj de gogosarr »

Buna ziua , sunt Catalin si vreau sa va impartasesc o experienta de a mea cu aceste ganduri obsesive . Eu zic ca si imaginatia isi are rostul ei in aceste ganduri , dar si capacitatea intelectuala a fiecaruia .Cum zicea si psihoterapeuta mea Mihaela pe care o apreciez , despre empatie ca e foarte simplu sa te pui in pielea altuia dar conteaza perceptia fiecaruia asupra trairii pe care o experimenteaza . Eu de ceva timp , experimentez niste trairii mai ciudate , folosind imaginatia bogata care in cazul meu a fost negativa :shock: , care sa zic imi dau un impuls de neliniste si anxietate , despre lumea in care traim , despre ganduri ca si " oare suntem reali ? , imaginiare cum ma vad din spatiu si tot felul de trairi " astronomice " sa zic asa :lol: :lol: . Eh ca si orice om , as avea o intrebare , mai exista cineva cu perceptii de acest fel ??
ngbogdan@gmail.com
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 29, 2016 10:34 am

Re: TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

Mesaj de ngbogdan@gmail.com »

Nu stiu exact ce simti tu dar ganduri gen "oare suntem reali" poate am avut si eu acum multi ani si mi-a trecut . Le-as incadrea la "filozofii SF". Esti tanar?
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

Mesaj de gogosarr »

am 26 de ani :D , tinerel sa zic asa ! Da ai dreptate , sunt mai mult niste intrebari SF - din sfera filozofica ... :shock: , eh ideea e cand le gandesc imi da o traire ciudata
ngbogdan@gmail.com
Mesaje: 8
Membru din: Joi Dec 29, 2016 10:34 am

Re: TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

Mesaj de ngbogdan@gmail.com »

Cred ca important este sa te bucuri de moment si sa iti traiesti tineretea. Oamenii simt nevoia de spiritualitate si daca nu te regasesti in credinta incepi sa te gandesti la tot felul de chestii. Incearca sa nu te crezi un supra om si sa te izolezi si mergi pe o cale batatorita, te sprijini cu oamenii care au ales acelasi drum. Eu acum sunt in drum spre yoga pt prima data :). Pt relaxare ...
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: TOC - Ganduri obsesive despre lume , imaginat , etc

Mesaj de gogosarr »

da , pai asa e corect in mod normal sa traiesti in prezent , nu in trecut si nici in viitor . Oricum cred ca suntem mult influentati si de tehnologia asta care a izbucnit pur si simplu . Eh asta e imaginatia omului e infinita :roll: , o sa incerc sa gasesc o relaxare in chestii mai marunte ( citit , meditat , etc ) poate reusesc sa mai scap de aceste "trairi"
Scrie răspuns