Tulburare obsesiv compulsiva

ubita_ta2
Mesaje: 3
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:17 pm

Tulburare obsesiv compulsiva

Mesaj de ubita_ta2 »

Buna seara.
Cu boala aceasta ma confrunt si eu si pot sa zic ca ma termina, sunt prea obosita sa ii fac fata, acum una din fricile mele cele mai mari e sa nu ii blestem pe cei din jurul meu si de la asta fac tot felul de ritualuri ca sa le zic asa, ma spal pe maine pana imi trece gandul ca nu mai blestem sau cred eu ca e bine, ma intorc din drum si gasesc un punct de reper sa zic asa de exemplu un prag peste care trec si ma intorc de nenumarate ori pana cred eu ca va fi bine, si multe obiceiuri pe care le fac, am o cifra favorita 5 celelalte imi dau ganduri necurate si toate astea ma obosesc si numai fac fata, simt ca cedez. Dar am gasit acest site si sper ca voi reusi cu ajutorul dumneavoastra sa trec peste sa revin fata care eram inainte ca aceasta boala sa puna stapanire pe mine si sa va spun ca am boala de vreo 5 ani dar am reusit sa ii fac fata cu brio vreun an si dupa mi-a revenit!
Va multumesc!
Psiholog Roxana Patrascu
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 07, 2012 12:56 pm

Re: Tulburare obsesiv compulsiva

Mesaj de Psiholog Roxana Patrascu »

Buna ziua,
Bine ati venit in programul nostru de psihoterapie online, de asemenea - foarte bine ca ati inceput etapa de explicatii si ati scris si pe forum despre problema cu care va confruntati!
Sper ca veti gasi aici si alte persoane cu care sa va incurajati, sa va sustineti reciproc pe intreg demersul psihoterapeutic.
Inteleg ca va este foarte greu cu toate aceste ganduri obsesive si manifestari compulsive, observ ca sunteti foarte motivata sa va ameliorati tulburarea anxioasa cu care traiti deja de cativa ani.
Linistiti-va, deoarece - cu ajutorul tehnicilor cognitiv-comportamentale veti invata sa va controlati gandurile intruzive si sa va modificati comportamentele repetitive, indezirabile!

Cu caldura,
Psihoterapeut Roxana Patrascu
roxana.patrascu@psihosolutii.ro 0736.632.545
adrianadi
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 24, 2014 3:47 pm

Re: Tulburare obsesiv compulsiva

Mesaj de adrianadi »

buna ziua,probl mea este urmatoarea,nu reusesc sa-mis cot din cap ideea ca nu am nimic bolnav si imi vin in cap ideei ca am ceva ba cu inima ba cu capul ba cu stomacul,am facut analize pt stomac pt ca aveam un reflux gastric mi sa dat un tratament doar ca senzatia mea este aceeasi de a pastra ideea ca am ceva ,inca decand ma scol si pe tot parcursul zilei ma simt usor slabit ametit nu prea am pofta de mancare nu amnicio activitate ,joob sau ceva de genul nu ma simt foarte sigur pe mn pt a face activitati,daca ies cu prietenii la bloc vb cu ei dar gandul imi zboara tot la ideea mea,nu ma pot desprinde de ea :(,am mers la psiholog cu ceva timp in urma care ma invata sa scriu pe hartie ca sa scap de gandurile acelea am tot scris cativa ani ,oare sa sscriu in contiunare este o metoda buna?nu imi permit sa incep sedintele de terapie online :( ,chiar daca ma trezesc tarziu dupa cateva ore imi vine sa dorm iar sau doar pt faptul a nu mai gandii...ar trebuii sa-mi fac griji pt aceste rezultate eu nu ammedic de fam iar medicul nu mi-a spus daca este vreo probl aceste rezultate(analizele au fost facute seara la camera de garda ).....GRAN% 74.40 val norm 50.0-70.0/%
LYMPH# 18.40% VAL NORM. 20.0-40.0/%
GRAN# 7.70 VAL.NORM 2.0-7.0/10/3 MMC
BILIRUBINA DIRECTA 0.54 VAL NORM 0.1-0.3
BILIRUBINA TOT. 1.93 VAL NORM 0.1-1.2
GLICEMIA 167.75 VAL NORM 60-100/MG%
Scrie răspuns