Atac de panica. Anxietate. Agorafobie

victorita
Mesaje: 16
Membru din: Mar Aug 05, 2014 11:11 am

Atac de panica. Anxietate. Agorafobie

Mesaj de victorita »

Buna tuturor!M-am hotarat sa va impartasesc din experienta mea legata de anxietate,atac de panica,agorafobie.Toate acestea au inceput de mult timp mai exact acum 16 ani.Totul a inceput cu palpitatii ,cum nu le gaseam rostul, s-a instalat panica si am ajuns la urgenta, medicul mi-a spus ca sunt doar foarte stresata si avea sa se rezolve totul cu niste pastile ANTISTRESS,dar nu a fost asa...dupa cateva zile starile mele au revenit cu mai multa intensitate. Am stat asa vreo 2 ani pana cand am luat singura hotararea sa merg la psiholog, stiam, simteam ca ceva nu e bine cu mine(cei din familie nu prea au fost de acord), dar eu am mers mai departe gandindu-ma ca o sa-mi fie mult mai bine. Am facut doar cateva sedinte de terapie si am luat pastile (Anafranil), a fost bine pe moment, dar mai mult din cauza pastilelor si nu a psihologului care imi interzicea sa ma uit la t.v, sa evit locurile in care eu as putea sa ma simt rau...si tot felul de ciudatenii...m-am oprit. Au urmat cativa ani doar de tratamente dar fara prea mare ajutor atata timp cat eu nu mai ieseam din casa, nu mai mergeam la cursuri,nu mai vroiam sa stau singura, tremuram, aveam o stare de neliniste foarte,foarte neplacuta,nu mai dormeam noaptea faceam ture prin casa, imi faceam unghiile ziua ptr.ca noaptea sa mi le rod...credeti-ma am trecut prin niste stari neplacute si dureroase..aaa si un lucru foarte greu ptr.mine a fost atunci cand am ramas insarcinata si din cauza acestor probleme am facut intrerupere de sarcina..uite asa am fost lasa neincrezatoare in mine si nu am putut sa merg pana la capat...neplacut nu-i asa?si cum va spuneam mai sus am stat asa multi ani..pana in aceasta vara cand desi eram pe tratament (cipralex)am avut o recadere destul de neplacuta,instalandu-se din nou palpitatiile, anxietatea, panica.. nu mai vedeam nicio iesire... am dat de programul Gandeste sanatos am primit, primele 3 sedinte gratuit mi-au placut, am spus ok.dar m-am oprit fiind foarte sceptica si neancrezatoare.Ei si uite asa ma sunat d-ra Irina Paraschv am vb.am inceput terapia ..prima sedinta a fost la cabinet mi-a placut foarte mult de Irina mi-a dat acea incredere in mine pe care o pierdusem .Eu eram tot sceptica si neincrezatoare la ceea ce-mi spunea Irina cum ca anxietatea se trateaza ,ca o sa fiu bine ca o sa invat sa-mi controlez gandurile....ei si intr-adevar sedintele cu Irina si lectiile primite din program ,am facut expunere,ABC-uri(care la inceput nu la dadeam prea mult credit)acum sunt mult mai bine,gestionez gandurile mult mai usor,nu mai catastrofez totul in jurul meu,sunt mult mai calma...viata mea e mult mai buna!!!ganditi-va daca eu asa sceptica si neincrezatoare am reusit nu vad de ce n-ati reusi si voi?Multumesc ptr.tot Irina,esti o persoana deosebita!Mult noroc ptr.toti cei care sunt in acest program.
Scrie răspuns