Anxietate, depresie

rozalinavasie
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 05, 2015 1:52 pm

Anxietate, depresie

Mesaj de rozalinavasie »

Sunt în Germania de 8 luni și încă nu m-am acomodat...acum mă lupt cu stările proaste datorate anxietății mele și atacurilor de panica , peste care aproape am trecut cu ajutorul acestui site am conștientizat ca nimic rău nu mi se poate intampla. Dar nu mai pot ieși din aceste stări negative, am speriat pe toată lumea cu fricile mele ...pe soțul meu .. pe mama mea...care astăzi se pregătește sa vina în Germania sa mă ajute cumva...eu știu ca sunt singura care m-as putea scoate din aceste stări , dar deocamdată nu reusesc. Mă puteți ajuta?
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate, depresie

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Bună rozalinavasie,
Îmi pare rău că treci prin aceste stări. Știu ca iți este greu, ca acum iei medicație psihiatrica și urmărești lecțiile de pe site, însă ședințele on-line cu psihoterapeutul te-ar ajuta sa te echilibrezi. Protocolul de vindecare al psihoterapiei cognitiv-comportamentale are o rata de reușită foarte mare.
În ședințe poți învața țintit pe cazul tău cum sa te echilibrezi.
În speranța că te-am putut ajuta, mă poți contacta pentru orice nelămurire.

O zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
rozalinavasie
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 05, 2015 1:52 pm

Re: Anxietate, depresie

Mesaj de rozalinavasie »

Medicatia nu o mai iau pentru ca am rămas însărcinată, deci stările mele s-au agravat din aceasta cauza...cu tratamentul mă simțeam mai bine.
Cat despre sedinte, nu știu ce sa spun, nu am primit de la d-voastră nici o sarcina în care sa mă implic așa Cum am stabilit, deci nu știu dacă voi mai continua, încă nu mă simt nici cât de cât mai bine. Sunt conștientă ca atacurile de panica pot fI controlate...Am inteles ăsta din ședințele anterioare, dar doar atat.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate, depresie

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna rozalinavasie,
Inteleg ca iti este greu acum ca ai renuntat la medicatie dupa ce te simteai mai bine. Aceste schimbari pot produce stati neplacute, insa atunci cand medicatia este eliminata treptat din sistem, organismul se adapteaza mai usor. Acum nu stiu daca ai avut timpul necesar pentru a o elimina treptat avand in vedere faptul ca ai aflat ca esti insarcinata.
In legatura cu sarcinile pentru acasa despre care am vorbit in singura sedinta pe care am facut-o , ele se dau de la o sedinta la alta, iar noi ne-am vazut o singura data. Protocolul de vindecare se intinde pe mai multe sedinte si pentru a avea rezultate, este important sa se respecte, asta incluzand temele pentru acasa.
Ce te-ar ajuta, pe langa lectiile din aplicatie, este sa continui sedintele de psihoterapie, pentru a lucra tintit pe gandurile tale.

In speranta ca te-a putut ajuta,
Iti doresc o zi frumoasa!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
nicolaep2015@yahoo.com
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iul 26, 2015 6:30 pm

Re: Anxietate, depresie

Mesaj de nicolaep2015@yahoo.com »

Eu m-am confruntat cu stari de anxietate inSpania unde locuiesc cu familia de7 ani iar acum 2 ani m-am confruntat cu stari de anxietate si atacuri de panica insomnii am facut toate analizele posibile si imposibile iar toate mi-au iesit bn si nu stiam ce sa mai fac pana am gasit acest program de psihoterapie iar de la primele 3 sedinte gratuite deja am inceput sa ma simnt mult mai bn si am continuat prima luna de psihoterapie cu doamna psiholog Irina Paraschiv si m-am simtit foarte bn si nu am mai continuat sedintele pentru ca ma simteam bn.E adevarat ca pentru insomnii luam o pastila de lorazepam in fiecare seara asta pana in momentul de fata cand a venit momentul sa plec cu toata familia in vacanta in Romania unde am decis sa renunt la aceasta pastila moment neinspirat din parte mea mai ales ca eram in vacanta iar renuntarea la aceasta pastila se face treptat treptat iar eu am renuntat definitiv timp de o saptamana timp in care au reaparut simptomele de frica si anxietate.Din acel moment am apelat din nou la acest program de psihoterapie de aproximativ 2 luni cu doamna psiholog Mihaela Iote care a avut rabdare cu mine si ma indrumat pe drumul cel bun e adevarat ca am fost la un medic psihiatru care mi-a prescris o schema de medicamentatie foarte slab la care am vrut sa renunt din prima zi iar cu ajutorul doamnei psiholog Mihaela Iote am continuat medicamentatia ,sedintele de psihoterapie ,si cel mai important cat mai multa miscare.Eu asa am procedat si voi continua sedintele de psihoterapie , miscare fizica iar in momentul de fata va rog sa ma credeti ma simt foarte bn ce l-a inceput eram sceptic.Deci anxietatea , atacurile de panica vor putea fi invinse si asta numai cu ajutorul nostru si sa credem cs putem scapa de starea asta succes si sanatate.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate, depresie

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna seara nicolaep2015,
Va mulțumesc ca ati impartasit experienta pe care ati avut-o pana acum. Cu siguranta va ajuta si alte persoane care au simptome asemanatoare sa vada ca exista o cale de a trata anxietatea.
Ma bucur ca reusiti sa respectati protocolul de vindecare si lucrati cu gandurile dumneavoastră, astfel simptomele care insoteau anxietatea au scazut foarte mult in intensitate si acum va puteti bucura din nou de viata!
Mai avem de lucrat, iar in ritmul acesta vom elimina treptat si medicatia, lucru pe care stiu ca il doriti foarte tare.

Felicitari pentru drumul parcurs pana acum si pentru vointa de care dati dovada!

O seara linistita,

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns