Frica

andrada1992
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 11, 2012 3:52 pm

Frica

Mesaj de andrada1992 »

Buna ziua! Numele meu este Andrada si as dori sfatul dumneavoastra. Anul trecut m-am inscris la facultatea de drept. Mi-a fost greu tot anul, din motiv ca facultatea era in alt oras si a trbuit sa ma tot mut. In seseiunea de iarna nu am luat toate examenele. Mai exact doar 2. :cry: In sesiunea de vara nu am platit a patra transa din taxa asa ca nu am putut participa la examele, urmand sa le dau in sesiunea de restante (toamna). Nu am luat suficiente examene incat sa fac numarul de credite pentru a trece anul. Problema este ca paintilor mei le-am spus ca am trecut. Ei stiu faptul ca nu am fost in sesiunea de vara deoarece problema cu taxa o stiu si ei. As vrea sa le spun adevarul, i-am mintit, simt ca daca o fac o sa ii dezamagesc... Mi-e frica de ce ar putea spune, nu le-a fost deloc usor sa ma tina la facultate.. M-am dezamagit si pe mine... Totusi simt un nod in gat cand ma gandesc cum as putea sa le spun.. :( Va rog sa ma ajutati! Multumesc mult!
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Frica

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna ziua Andrada.
Nu este usoara situatia cu care te confrunti nici in ce priveste scoala si nici in ce priveste relatia cu parintii.
Inteleg ca ti-a fost teama sa le spui despre problemele tale si cred ca ti-a fost si iti este destul de greu.
Increderea pe care o au parintii in tine se cladeste. Ia-ti inima in dinti si spune-le adevarul, cerandu-le si iertare ca i-ai mintit. Care este cel mai rau lucru care se poate intampla cand vei face asta? Vor fi poate nervosi, furiosi si suparati pe tine o perioada dar vei fi eliberata si vei putea construi o relatie de incredere cu parintii tai, relatie care va fi foarte valoroasa pentru viata ta de adult.

Curaj si succes! Asteptam sa ne spui cum a fost.

O zi frumoasa.
Psiholog Simona Chiriluta
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Buna ziua!Numele meu este Zenaida si as dori un sfat cum sa trec peste starile de anxietatte,palpitatiile permanente.Vreau sa mentionez ca de mica am fost stresata,am spasmofilie avansata insa cam de 1 an am stari suparatoare..m-am izolat,am ganduri foarte negative,mi-e frica ca o sa fac infarct nu-mi iese gandul asta din cap..am fost la doctor sunt perfect sanatoasa fizic dar psihic lasa de dorit,am luat tratament cu anxiolitice in primavara asta dar acum iar au revenit starile..palpitatii,frica.etc..si nu stiu ce sa fac ca nu as mai dori sa iau pastile..Va multumesc!
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Frica

Mesaj de madadudu »

Buna Zenaida,stiu ca este foarte greu si cateodata chiar si sfaturile sunt de prisos,pana nu iti vei da tu seama cu adevarat ca totul se intampla in mintea ta si ca tu chiar nu ai nici o problema de sanatate,ca tu esti in siguranta,starile nu vor trece de la sine.Multe persoane sunt in situatia ta...a noastra,pt ca si eu m-am confruntat timp indelungat cu aceasta fobie,am avut stari urate,anxietate generalizata,am avut mari depresii din pricina starilor mele,dar nu m-am lasat....n-am vrut sa i-au droguri,insa mi-am schimbat modul de viata chiar si alimentatia,am luat naturiste,ceaiuri,tincturi,dar cel mai important am cercetat despre starea mea si usor usor mi-am dat seama intradevar ca ma macin singura,absolut degeaba,Nu recomand la nimieni ceea ce am facut eu,adica sa nu i-a medicatie,in unele situatii chiar sunt indicate impreuna cu terapia macar o perioada.Acum poate simti ca nimic nu te mai poate face sa te simti ca inainte dar nu dispera,adunate si gandeste logic,uite eu am trecut prin asta ,si eu am crezut ca o sa fac infarct ca o sa mor,viata imi era degradata nu credeam ca am sa-mi mai revin vreodata,mai am de muncit dar macar vad luminita...si o vei vedea si tu.Citeste carti ,articole despre starea ta,cere sfatul unui psiholog,important este sa faci ceva,sa nu stai sa treaca de la sinte,fa ceva pt tine pt ca tu esti importanta,oricat de greu ti se pare incearca sa te relaxezi...uite stai intansa in pat cu ochii inchisi si inceraca sa te lasi dusa de val,sa te lasi moale si sa-ti golesti mintea pt cateva secunde ,functioneaza crede-ma,,,si repeta-ti mereu in minte"asta e doar in mintea mea,sunt sanatoasa''.Atunci cand stai incordata si iti repeti cuvinte negative in minte subconstientul le preia si te face sa crezi ca se vor intampla acele lucruri,asa ca pacalestel cumva si repeta-ti lucruri bune si logice,chiar dak ti se vor parea o prostie nu renunta,repeta-le mereu,cu perseverenta vei reusi,ai incredere totul va fi bine.SUCCES si toate cele bune
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Frica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Zenaida,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari. Imi dau seama ca este greu si de aceea ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru. Am observat sa ai parcurs cele trei sedinte gratuite din program si sper ca deja ai reusit sa afli ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand treci prin aceste stari si care este cauza starilor de anxietate si a palpitatiilor pe care le simti.

In aceste cazuri psihoterapia este cea ma eficienta pe termen lung, pt ca te va ajuta sa identifici si sa schimbi gandurile si interpretarile eronate care stau la baza acestor stari. Medicatia nu este nici ea neindicata in cazuri mai dificile si care dureaza de ceva timp - aceasta te va ajuta in combintaie cu psihoterapia la o mai buna concentare pe lucrul cu interpretarile tale astfel incat efectele sa se vada mai repede. Asta nu inseamna ca fara medicatie nu vei reusi - folosind metoda potrivita vei vedea ca incet incet starile se vor diminua si vei reusi sa te echillibrezi din nou.

Sper ca am reusit sa iti fiu de ajutor si te invit sa citesti si povesti in forum ale altor persoane care au reusit sa treaca peste aceste staru cu succes!

O seara frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Va multumesc pentru informatii..ma simt mai bine sa vad ca mai sunt cazuri ca mine,ca nu se moare din asta,am sa incerc sa va urmez sfaturile chiar daca acum mi se pare imposibil pentru ca e rau ca eu nu sunt o fire rabdatoare as vrea sa iau ceva si sa-mi treaca imediat dar nu cred ca exista asa ceva..si in momentul da fata gandesc ca am o boala grava,am probleme mari cu inima si nimeni nu ma intelege..vreau sa scap de gandurile astea ca nu mai suport.va multumesc sa ave-ti o zi buna
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Buna ziua,vreau sa spun ca ma simt mai bn cu starile insa nu-mi iese din cap ca o sa fac infarct frica asta ma paralizeaza,oare este posibil sa fac asa ceva sau este doar in mintea mea..si e mai rau pentru ca tot timpu ma gandesc la asta,mai ales ca ma intrat pe net si am vazut ca poti sa faci infarct de la stres si m-am speriat mai tare iar palpitatiile sunt pe masura..vreau un sfat sau daca a mai trecut cineva prin palpitatii zilnice si frica de infarct, ce e de facut..va multumesc la revedere
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Frica

Mesaj de alexandra_32 »

Draga mea Zenaida, nu te impacienta....toti am trecut prin asta, e ceva normal ca la frica organismul sa reactioneze, palpitatiile si bataile accelerate ale inimii sunt din cauza starilor tale, nu si observat ca atunci cand te linistesti inima nu mai bate asa de tare???Si te rog nu mai citi pe net, iti face si mai mult rau, iti spun asta din propria mea experienta!Inima in momentele tale de frica functioneaza perfect normal, ca de altfel intreg organismul!!Daca ai incepe psihoterapia iti spun cat se poate de sincer ca ai gandi altfel!Incearca sa nu te mai gandesti la lucruri rele, lucruri care iti fac rau, gandeste pozitiv si incearca sa nu te mai consumi!!Stiu prin ce treci, la fel eram si eu, imi luam tensiunea foarte des, pulsul il aveam si 98!!Cu ajutorul terapiei am inteles perfect ce se intampla cu mine atunci cand am un atac de panica!!Iti doresc multe clipe linistite!!
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Multumesc Alexandra pentru sfaturi..si ai dreptate pentru ca eu iarna trecuta nu ma ridicam din pat asa rau eram tensiunea o aveam 16.puls 112-115,pana in primavara cand am mers la medic si mi-a spus ca nu am nimik totul e pe fond nervos,ei in clipa aia daca ma crezi parca mi-a luat cu mana toate starile bineinteles ca ma urmat un tratament de trei luni da nu am mai avut starile alea am crezut ca am scapat..insa acum mi-au reaparut pentru ca zic eu a trebuit sa-mi scot o masea si asa tare m-am temut ca am am facut un atac de panica in cabinet,si de atunci iar mi-au revenit starile cam de o luna..insa nu am tensiune atat de mare mai mult de 13 nu imi creste,ce-i adevarat pulsul il am marit si palpitatii tot timpul ca iar ma gandesc ca am cu inima si fac infarct..si din cauza ca ma citit pe net simptomele la boli de inima mai tare mi-e frica si parca imi si amorteste putin mana stanga doar cand ma gandesc..sunt constienta ca e pe fond nervos totul, da parca acolo undeva exista indoiala asta ca eu am cu inima..am scris cam mult dar ma simt mai bine cand comunik cu cineva despre starile mele si vad ca nu sunt singura cu aceste stari..multumesc si multa sanatate
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Frica

Mesaj de alexandra_32 »

Si eu iau tratament, Cipralex, am o luna deja si psihiatra mi-a spus ca minim 6 luni, si pe langa mai iau si Magnerot, ma ajuta, parca s-au mai redus din palpitatii!!Zenaida incearca sa gandesti pozitiv, nu lasa starile sa te acapareze, te inteleg atat de bine, e greu stiu dar nu imposibil!!Atunci cand iti e frica incearca sa iti spui ca ceea ce simti e rezultatul starii tale si incearca sa faci unele lucruri care sa iti distraga atentia!!Incearca sa faci macar o luna de terapie, o sa iti schimbi radical gandirea!!Iti doresc multa sanatate!!
Scrie răspuns