Frica

zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Tratament cu cipralex am facut si eu dar doar 3 luni..alexandra spune-mi te rog tu cat de dese faceai atacuri de panica si starile de la anxietate tot asa dese le aveai,si acum mai ai crize daca da cum faci sa treci mai usor peste ele.te poop o zi buna
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Frica

Mesaj de alexandra_32 »

Zenaida, la mine au fost urate starile, eram in stare de alerta toata ziua si starea de anxietate a durat saptamani intregi, si ziua si noaptea, nu mai mancam, nu mai puteam dormi si nu ma mai puteam concentra la nimic decat la cat de rau ma simteam, doctorita mea psihiatra mi-a explicat ca, chiar daca o sa ma simt mai bine nu se intrerupe tratamentul, e minim 6 luni, efectul medicamentului se vede in timp!!Zenaida eu datorita psihoterapiei am invatat sa ma controlez, sunt la sfarsitul celei de-a doua luni si o sa imi platesc si a 3-a luna!!E greu sa iti explic in cuvinte pentru ca ai nevoie de sedinte, de exercitiu, de repetetitie, sunt lucruri care nu le poti face intr-o zi si trece, e vorba de autoeducare si de eliminare a gandurilor irationale, cele care te fac sa suferi!!Nu mai sta pe ganduri si i-ati macar o luna de program, o sa vezi ca altfel vei gandi si altfel vei interpreta starile tale!!!iti doresc numai bine!!!
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Pai cam asa sunt si starile mele numai ca eu pot manca si adorm mai greu ce-i drept dar nu mai am probleme noaptea dupa ce adorm,insa celelate stari le am si eu nu ma ma i bucura nimik sunt in stare de alerta permanent..acum nu stiu ce sa fac sa ma duc iar la medic sa-mi dea din nou pastile, pentru ca acum urmez tratamente naturiste,u cum ai platit sedintele de psihoterapie..o zi buna
medeutza
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 30, 2012 9:32 pm

Re: Frica

Mesaj de medeutza »

Buna fetelor.Si eu sunt in aceeasi situatie ca si voi,doar ca la mine e mai veche treaba si a recidivat.Zenaida,eu cred ca ar trebui sa mergi din nou la medic,si sa faci si psihoterapie pt ca altfel nu se rezolva problema,ba din contra se inrautateste.Eu am luat tratament si a fost destul de bine si psihoterapia te ajuta mult,sa intelegi multe lucruri care acum iti sunt necunoscute.La fel ca sin in cazul vostru,si eu am starile alea nasoale,de teama permanenta,neliniste,o stare atat de rea incat uneori nu o pot descrie in cuvinte,si am ajuns din nou aici pt ca nu am apelat la timp la ajutor.E atat de trist cand toata aceasta stare te doboara,te face oarecum prizonier,pt ca nu te mai simti liber sa faci toate lucrurile care le faceai inainte cu usurinta...Zenaida,poti sa platesti de acasa daca ai un card,sau direct la banca,gasesti informatii pe site......Numai bine va doresc
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Frica

Mesaj de alexandra_32 »

Zenaida, eu am inceput cu naturiste si mi-a fost mult mai rau, la mine nu au mers, intradevar si recomandarea mea e sa mergi la medic si sa iti prescrie din nou tratament, eu sufar de la sfarsitul lui August de aceste probleme dar nu am asteptat, nu merita sa suferi!!!Eu imi platesc sedintele cu cardul, la sectiunea tarife si toate optiunile de abonamente, eu mi-am luat si cu sedinte pe skype!!!Va doresc multa sanatate si sa mai scrieti cum ca simtiti!:)
Mikken
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 23, 2012 3:09 pm

Re: Frica

Mesaj de Mikken »

zenaida, toti am trecut prin ce treci tu, toti am considerat ca e insuportabil ce ni se intampla si ne-am fi dorit sa existe o pastila pe care sa o luam care sa ne vindece instant si care sa ne faca sa uitam ca am trecut vreodata prin asemenea stari ai am avut asa trairi ! Din pacate nu exista asemenea pastila ! Dar, din fericire, ce ni se intampla nu e nimic grav, nu o sa murim iar contrar gandurilor noastre negative, asemenea reactii ale organismului nostru inseamna ca suntem perfect sanatosi !

Ai rabdare, urmeaza psihoterapia online si o sa vezi ca o sa gandesti si o sa simti cu totul altfel !
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Va multumesc inca o data pentru incurajari..alexandra as vrea sa te intreb u cum ai luat magnerot si cat timp ca as vrea sa incerc si eu dar nu stiu daca e bine sa iau cu kal-mag este un produs de la gnld pentru ca cum am spus sufar si de spasmofilie..multumesc sanatate multa
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Frica

Mesaj de alexandra_32 »

Zenaida, eu iau 3 tablete pe zi, mie mi le-a prescris timp de 3 luni, dar totusi ar trebui sa iti consulti medicul pentru ca si Magnerotul contine magneziu si atunci nu stiu daca mai poti lua si magneziu!!Eu dupa el am reusit sa scap de palpitatii si pulsul mi-a mai scazut!!
zenaida
Mesaje: 10
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:23 pm

Re: Frica

Mesaj de zenaida »

Buna dragi prieteni,as vrea sa intreb daca durerile in piept pot fi de la anxietate,simpt si o apasare a-ti avut careva simptomele astea!eu ma gandesc la ce e mai rau ca de obicei va multumesc o zi buna
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Frica

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna seara Zenaida,

Da, intr-adevar, presiunea pe piept precum si o senzatie de durere pot fi cauzate de modificarile fiziologice care apar in corp atunci cand traiesc stari de panica si anxietate.
Asa cum ati vazut in filmuletul de explicatia atacului de panica, aceste senzatii sunt cauzate de cresterea vitezei de circulatie a sangelui care duce la o crestere usoara a tensiunii.

Sper ca am reusit sa va fiu de ajutor.

O seara frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Scrie răspuns