Panica, nu gluma!

vrizea
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 20, 2011 10:54 am

Panica, nu gluma!

Mesaj de vrizea »

Buna ziua!
Numele meu este Victor, am 35 de ani, casatorit. Sunt Project Manager in cadrul unei companii de IT.
De cand ma stiu am fost o fire activa, energica, fara liniste si fara prea multe momente de relaxare. Indiferent ce mi-am propus, intotdeauna am dat totul si de cele mai multe ori am reusit.
Pana acum 7 luni, cand am fost la o petrecere si, nefiind obisnuit cu bautura, mi s-a facut rau si mi-am petrecut 3-4 ore in toaleta. Era prima oara in viata mea cand mi-a fost atat de rau. Nici sa respir nu reuseam cu usurinta.
Cam a 3-a zi am inceput sa ma simt mai bine, insa am ramas marcat de starile de rau pe care le-am avut atunci.
Am inceput sa ma tot gandesc la acele stari si, de fiecare data cand faceam asta, incepeam sa transpir, sa tremur, mi se punea un nod in gat si nu mai vedeam foarte clar. Inima imi batea foarte repede si aveam un tiuit in urechi care cateodata ma tinea intreaga zi.
Primul atac de panica in toata regula l-am facut intr-o zi in parcare, dupa ce alergasem putin pe scari. Vederea mi s-a incetosat, ameteala era foarte puternica si parca nu mai aveam aer, cu toate ca parcarea are ferestrele deschise in permanenta. Am chemat salvarea si mi-am facut toate analizele posibile in urmatoarele 2 saptamani. Surpriza: eram sanatos tun! Tin minte ca asta m-a panicat si mai mult. Cum e posibil sa n-am nimic? ma rugam sa gasesc ceva in neregula si sa fac tratamentul necesar ca sa scap de starile astea.
Mi-am luat concediu medical si de atunci pana acum 3 saptamani mersul la serviciu a devenit cosmarul vietii mele.
Din fericire am dat de acest program si toate lucrurile imi devin clare. Inca mai simt frica, insa ieri am fost pentru prima oara singur la birou, cu propria masina si fara dialogurile neplacute pe care le aveam cu taximetristii. Inca nu-mi vine sa cred si mi-e teama sa nu imi reapara iar panica. Stiu ca e aproape imposibil, acum ca stiu cum functioneaza, insa recunosc ca am aceasta frica.
Parintii mei si sotia mea sunt foarte fericiti si cred ca , in sfarsit, am intrat pe drumul catre vindecare.
Daca vrea cineva detalii sau daca a mai patit asta si altcineva, de-abia astept sa citesc!
Multumesc psihologilor care au facut posibil acest program, pentru ca nimeni nu mi-a spus pana acum ca am nevoie de terapie si nu de medicatie!
Ultima oară modificat Lun Sep 10, 2012 12:33 am de către vrizea, modificat 1 dată în total.
danavas
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 07, 2012 8:49 am

Re: Panica, nu gluma!

Mesaj de danavas »

buna seara Sunt danavas si va inteleg perfect.Acelesi lucru mi s-a intamplat si mie ,din senin in timp ce imi tineam ora.M-a apucat o frica inexplicabila ,o stare de ameteala si de irealitate incat am crezut ca o iau razna.Am iesit frumos din clasa si mi-am revenit ramanand si eu cu cu aceeasi frica;daca se repeta ,ce ma fac,?Asa ca frumusel a doua zi abia am ajuns la scoala,avand o frica teribila de a nu mi se intampla ceva ,Si cu cat ma gandeam, mai rau imi era asa ca m-am asezat pe o banca deoarece nu ma mai tineam pe picioare.La un moment dat mi-am dat seama ca am ceva legat de panica(analize am facut multe si toate bune,controale,etc,si nimic)asa ca am pus mana pe telefon si am sunat-o pe cumnata mea si tinindu-ma de vorba am ajuns.Timp de trei saptamani mi-a fost din ce in ce mai greu am cautat tot felul de pretexte sa ma duca sotul si sa ma aduca de la serviciu cu masina.Apoi am constatat ca nu mai sunt in stare sa ies singura nici 200 de m pana la parintii mei.Am gasit acest site,si dupa a doua sedinta mi-am facut curaj ;am iesit singura avand ca si dv,aceeasi teama,dar am reusit mai intai pe distanta mica,apoi am mai marit traseul adaugand si o zona in care mai mereu mi se facea frica .Am reusit insa ma gandesc ca trebuie sa fac fata drumului catre scoala care este de 1,5km de mers pe jos.Cu masina nu pot sa merg ca am alte tampenii in cap.Asa ca multa perseverenta si curaj pentru a invinge aceste stari!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Panica, nu gluma!

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Victor si Danavas,

ma bucur mult ca va impartasiti experientele aici!
Multi oameni cred ca doar lor li se poate intampla si sunt foarte mirati, dar si usurati, cand vad ca asta li se intampla atat de multor oameni.
Ma bucur ca ati inteles ce se intampla cu voi si, avand in vedere ca urmati pasii acestui program de terapie cu constinciozitate, cred ca veti incepe sa va simtiti din ce in ce mai bine in curand.

E important sa aveti rabdare si sa perseverati.

Pentru cei care intra pe acest forum este important de stiut ca inregistrarea si primele 3 sedinte din programul nostru de consiliere si psihoterapie online sunt gratuite ( sedinte care contin evaluare, explicatii video si un prim contact in scris cu un psihoterapeut). Va puteti inregistra aici: http://www.gandestesanatos.ro/inregistrare

Succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns