Panica,anxietate?

mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna ziua !
Desi este weekend,ar trebuie sa ne relaxam,sa ne bucuram de aceste zile...Insa,am descoperit acest site 'gandestesanatos"si incerc cu ajutorul vostru sa gasesc niste raspunsuri la nelinistile mele
Sunt o fire timida si foarte emotiva,asa am fost de cand ma stiu.Pe parcursul vietii am intampinat fel de fel de probleme de la prima operatie la 19 ani,apoi casatorindu-ma au inceput alte probleme,pe care de fiecare data le-am tragedizad.La 36 de ani,m-am op de hernie de dic cervicala...si de aici cred ca au inceput toate problemele mai grave.Cand am aflat diag.am avut un soc,am plans 3 zile fara oprire...mi s-a recomandat in spital si pe toata perioada convalescentei sa iau calmepam.
Am stat acasa un an dupa operatie,aveam cand si cand o neliniste,o ameteala...pe care cred ca le depaseam cumva...Am reanceput serviciu,insa dupa cateva luni,am fost anuntati ca se desfiinteaza postul si am avut al soc.
Sotul,a fost nevoit sa plece in strainatate sa lucreze,si de aici o alta serie de neintelegeri pana intr-o zi cand dupa o noapte de plans,dimineaza...m-a luat cu un val de caldura si frig,apoi...am vomat.De atunci,nu-mi mai revin! Am inceput sa merg la medici,mi-am facut o serie de analize,aparent bune...Am dureri mari in omoplat si clavicula dar cand si cand...ma apuca acea stare de rau...pana cand simt ca inima o i-a razana,bataile inimii sunt accelerate,am avut si senzatie de nod in gat,frisoane,ameteli senzatie de voma,nu-mi pot duce oftatul pana la capat ...Nu mi se intampla zilnic,dar simt ca nu mai sunt eu,mi-e teama uneori sa ies singura sa nu-mi fie rau,pt ca ameteli si calduri am avut uneori cand eram spre exemplu in magazin...
Locuiesc intr-un orasel mic,psihologi...cativa pe la scoli si sincer,ca si pregatire lasa de dorit...Am fost la un neurolog si mi-a spus ca o sa innebunesc ! Vi se pare corect,ca dupa ce am aceste stari,sa mai spuna si medicul in fatza asa ceva?Nu intru iarasi in panica?Mi-a dat Lexotan,pe care il iau de 6 luni si vitamine.Ieri,am fost la alt medic si mi-a dat sa iau cipralex,la doua ore dupa ce am luat o jumatate de pastila,am simtit o ameteala,moleseala,mi s-au incordat muschii de nu ma mai puteam ridica din pat.Am stat ca o leguma,aproape o zi.Credeti ca este de la acea pastila?
Nu stiu cat de inteleasa m-am putut face,sau cat de explicita am fost insa mi-as dori din suflet sa-mi raspundeti,sa-mi dati un sfat.Poate ca imi pot scoate din minte toate gadurile negative.
Va multumesc,anticipat !
gabiioan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 09, 2012 6:54 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de gabiioan »

Buna seara Mogdyyy,ce descri tu in mesajul tau pare a fi atac de panica, daca ai parcurs primele 3sedinte gratuite s-ar putea sa fi inteles deja despre ce este vorba,oricum prin simplul fapt ca ai descoperit acest site sa sti ca esti pe drumul cel bun si asta ti-o spun din proprie experienta.Eu exact ca si tine am descoperit acest site intr-o perioada nu prea buna pt mine,starile mele la momentul respectiv erau oarecum asemanatoare cu cele descrise de tine dar de intensitate mai mica(eu pastile nu am luat niciodata si nici nu vreau sa ajung sa iau) si cu toate acestea mi-am dorit SA FAC CEVA,pt.ca in urma cu 7ani si apoi acum 2 ani am experimentat exact aceleasi simptome cu cele descrise de tine.
Iti recomand sa achizitionezi si urmatoarele sedinte si o sa fi surprinsa de schimbari,eu am inceput de curand al 2 lea abonament si sunt extrem de multumita de promptitudinea cu care mi se raspunde,de cat de multe reusesc sa inteleg si cat de mult am invatat sa ma cunosc, sa imi controlez emotiile negative, gandurile de catrastofare si multe altele,ai incredere in psihologii de aici si.......la un moment dat le vei explica si altora cum sta treaba cu atacul de panica, cu anxietatea, :-)
MULTA BAFTA! am sa iti urmaresc mesajele :-)
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna,Gabi!(daca am gresit cumva numele,scz)
Ma bucur nespus,ca mi-ai raspuns.
Am urmarit sedintzele,am inteles despre ce este vb,insa...am senzatia ca nu pot aplica sau poate ca nu stiu cum sa fac acest lucru.De aceea,incerc AICI,cu ajutorul vostru,al psihoterapeutilor,sa inteleg dar mai ales sa ma pot vindeca de aceste stari.
Nu sunt o cunoscatoare a virtualului,de aceea nu prea inteleg cum pot efectua plata acestor sedinte si ce garantii am.Daca mi-ai explica,as fi bucurosa si iti multumesc,anticipat ! O duminica placuta!
gabiioan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 09, 2012 6:54 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de gabiioan »

Buna Mogdyyy,pt. plata intra insectiunea"Tarife si servicii" iar legat de garantii, nu stiu ce sa iti spun......eu am avut incredere si eream dornica sa scap de acele stari,chiar am sugerat si as fi fost dispusa sa merg la cabinet(mi-s-a spus ca nu cred ca va fi nevoie.......si asa a fost). Pentru referinte uita-te "home- echipa de psihilogi- Gabriel Dinu" sau alt psiholog si vei gasi acolo detalii legate de activitatea profesionala!
Iar legat de faptul ca nu sti inca sa aplici ce ai citit acolo,o sa reusesti cu siguranta dupa ce o sa parcurgi si urmatoarele sedinte,noi aici nu putem decit sa te incurajam sa mergi mai departe si sa ne bucuram alaturi de tine de progresele facute.
Mergi mai departe cu "Gandestesanatos.ro" si cu siguranta iesti pe drumul cel bun. ps.:in weekend echipa de psihologi are liber.....in mod sigur luni vei primi raspunsul unuia din ei
Bafta multa!
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Multumesc,pt raspuns !
salluu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 20, 2012 8:30 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de salluu »

Buna Mogdyyy, tzi-am citit mesajul ,tot ce te pot sfatui e sa ai incredete in echipa de psihologi,sigur o sa scap de probleme . Sunt relativ de o perioada scurta de timp pe accest site ,acum sunt la a 9-a sedinta si crede-ma ca si dupa primele 9 sedinte se observa rezultatele, am si eu aproximativ acceleasi senzati pe care le ai si u ,incet incet ,imi identific metodele de gandire irationala si le transform in rationale .Mult succes !!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Mogdyyy,

Ma bucur ca ai ajuns in acest program de psihoterapie si dezvoltare personala online si sper sa iti regasesti echilibrul cat mai repede!
In cazul in care nu ai incredere in a efectua o plata prin MobilPay sau PayPal, cu toate ca sunt servicii de plata online dintre cele mai sigure din lume, poti efectua plata la sediul unei banci BCR sau la orice alta banca, din tara sau din lume. Detaliile le ai pe site.

Ma bucur mult ca gabiioan si salluu te indruma si sper sa impartasiti aici cat mai multe lucruri ce va pot ajuta sa ajungeti in punctul in care sa va bucurati de viata din plin.
Asa cum am scris in sectiunea " Tarife si servicii" din site, pe langa sedintele din programul Gandeste Sanatos, se poate apela si la sedinte pe Skype sau Messenger cu voce sau sedinte la cabinet, ce dureaza 50 de minute.

Va doresc o zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna ziua !
Multumesc tuturor,pt incurajari si sfaturi!
Mai am o nelamurire,daca platesc acum si incep sedintele,ce se intampla cand pe 10 iunie,voi pleca din tzara?Pot continua din starinatate sedintzele?Daca nu voi avea in primele zile net,pierd sedintele?Sau mai bine incep cand revin in tzara?
Multumesc,anticipat si va doresc multa sanatate!
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Draga Modgyyy,
Din fericire cu o conexiune la net sedintele pot fi facute de oriunde. Sunt multe persoane care acceseaza aplicatia din strainatate.
Cat despre pierderea sedintelor: in caz ca apare vreo problema, de oricare fel, puteti recupera pana la 8 sedinte. Prin urmare cateva zile de lipsa a conexiunii, nu ar trebui sa genereze pierderea sedintelor.
Multa sanatate si va asteptam cu drag!
Psiholog Simona Chiriluta
claudyu
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 09, 2012 2:25 am

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de claudyu »

Buna ziua..!
De cand am ajuns in Italia au inceput si problemele datorita singuratatii, lipsa prietenilor. lipsa comunicarii frecvente, nu am cu cine sa ies sa ma plimb trebuie sa fac totul de unul singur dupa 10 luni nu mai pot am ajuns la capatul puterilor simt k nu mai pot fi pers de altadata cand zambeam si ma bucuram de viata in orice clipa moment. Acuma parintii is pelcati toata sapt mai mult stau inchis in casa nu am pe nimeni doar duminica ii vad si pot vb cu ei ( in cursu sapt la tel) si stau si ma gandesc la ce este mai rau daca ma doare mana gata am nuj ce daca ma inteapa inima mie frica sa nu fac atac de cord sa nu mor de 1 sapt ma doare abdomenu burta nici eu nuj si incerc sa imi iau gandu dar tot la el ma gandesc si deacuma e un calvar parc nu'mi mai trece desi is sanatos tun nu am absolut nimica dar nuj dc si cand incerc sa ma gandesc la lucruri frumoase nu mai ma doare nimica simt ca toata lumea e a mea dar doar cateva minute reusesc asta 3 4 min dupa iar intru in starea aia. Deci nuj ce sa mai fac si ma gandesc sa nu am boli incurabile sau maltii chestii dianstea sau daca vad un caz la tv si am si eu simpotmele alea gata deja ma panichez k daca am si eu daca patesc ei eu desi nu am nimica si incep sa ma gandesc vai da ma doare ce ma fac nu am pofta de mancare si 12 ore daca dorm tot obosit sunt ma simt fara putere. Vreau sa ma bucur de viata si sa tratez cu indiferenta problemele astea ptr k ma macina foarte mult. Va multumesc si va rog ajutati'ma cu un sfat cu ceva......
Scrie răspuns