Panica,anxietate?

mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna !
Sper sa te ajute psihologii de aici,urmand terapiile.
madacip
Mesaje: 5
Membru din: Lun Apr 30, 2012 8:00 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de madacip »

buna seara claudyu,

fii linistit, ptr ca daca esti aici, treaba i buna.
noi toti avem mai mult sau mai putin aceleasi probleme. incearca doar sa ai rabdare pana luni cand un psiholog te va lua "in primire". pe perioada weekend ului ei sunt liberi... doar noi ce mai misunam pe aici.

in ceea ce ma priveste, te sfatuiesc sa crezi dumnezeieste in ei si gata: cazul tau va fi ca si rezolvat. la mine a mers.
mult curaj si poate ne mai dai si noua vesti despre cum iti este.
claudyu
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Iun 09, 2012 2:25 am

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de claudyu »

Sper...! Sa reusesc sa ies din situatia asta.....Cat mai repede sa ma bucur de fiecare secunda nu sa o urasc cum fac acuma.. :( Multumesc...amandurora...!
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

BUNA "CLAUDYU'.
Cum te mai simti?
Nici eu nu am o stare mai buna...
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna ziua Mogdyyy.
Cu ce va confruntati, ce va mai supara? Tot vechile probleme?
Va incurajez cu drag sa luati un pic tarurul de coarne si sa incepeti psihoterapia. E pacat sa lasati anxietatea sa se agraveze. Merita sa traiti din plin si sa nu va chinuiti.
Stiu ca ati fost plecata. V-ati intors?

Psiholog Simona Chiriluta
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna ziua !
Acum cateva minute,fiind pe acest site,am auzit la tv ca se da ora la noapte,si pe moment m-am gandit ca imi e groaza ca se intuneca mai devreme,si o durere in omoplat...aceste doua probleme ...in sec urmatoare...am avut brusc o senzatie de voma,m-a trecut un val de caldura din corp pana in crestetul capului,am simtit nevoia sa ma ridic sa iau o gura de aer,am luat o jumatate de lexotan...Spuneti,va rog,ce inseaman asta?Si aceste stari,mi se intampla zilnic,chiar daca privesc la tv ceva ce ma emotoneaza,imi da palpitatii simt nevoia sa schimb canalul,orice veste mai mult sau mai putin trista,aceleasi emotii si palpitatii,,uneori cu o ameteala brusca in cap...Orice durere pe care o am,imediat ma trimite cu gandul ca as putea avea o anumita boala,oare de ce?Imi pun tot felul de intrebari in urma carora am iarasi cam aceleasi stari,de la nelinistie,caldura sau raceala,ameteala,durere uneori in piept ca nu mai pot respira...
Am incercat iarasi dupa cateva luni,sa platesc pt o luna de terapie.am urmat instructiunile chiar acum 10 min,am introdus corect toate datele cerute in formularul de plata,chiar de mai multe ori am incercat,si de fiecare data imi spune ca acel cod de securitate nu este corect(desi il introduc corect),sau ca e invalid...
Pt cu nu prea ma pot deplasa,imi eram mai usor sa fac aceasta plata online...nu reusesc !!!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga mogdyyy,

Imi pare rau ca te simti atat de rau! Se pare ca starea ta s-a agravat si ma bucur ca esti hotarat sa incepi psihoterapia!
Nu stiu exact ce sa-ti spun in ceea ce priveste imposibilitatea de a plati. Probabil ca ai incercat cu MobilPay. Daca ai incercat de mai multe ori si n-ai reusit, atunci mai bine incerci sa iti faci cont pe PayPal si sa platesti asa. Sau poti ruga pe cineva sa plateasca in numele tau la o banca, orice banca. Se poate plati si prin Western Union sau Money Gram.
Tine legatura cu psihologul tau, cel care ti-a preluat fisa si incepi cat poti de repede terapia.
Aminteste-ti ca anxietatea se poate vindeca, insa mai rar de la sine, astfel incat este nevoie de ajutor.

O zi buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de mogdyyy »

Buna ziua !
Am cateva nelamuriri...Spuneti ca un atac de panica,dureaza pana la maxin 15 minute,acum o sa va spun ce mi se intampla de vreo saptamana,si poate ma ajutati cu o explicatie.
Intr-o zi,am inceput sa am ameteli...chiar si atunci cand stau in repaus la pat,ma trece un val de caldura pana in crestet si atunci cand intorc capul intr-o parte sau alta.Am intrerupt un tratament cu antiinflamator,crezand ca are reactii adverse,dar nu s-a schimbat nimic.Dimineatza,am cateva ore cand nu ma simt atat de rau,dupa amiaza incepe acest dezechilibru cu ameteala.Acum doua seri,a culmint cu o ameteala puternica,ma luau valuri de calduri,simteam ca nu mai am aer,o usoara senzatie de voma.Nu suportam sa stau nici intinsa cu ochii inchisi,nici in sezut...Niste stari,greu de descris...Am luat o jumatate de pastila de lexotan,simteam cum imi sunt incordati toti mushii,mai ales pulpele si un usor tremur.Cand inspiram sau la o miscare,am simtit si simt in piept intepaturi...Toate acestea,au tinut mai mult de 2 ore...dupa care,am adormit...
Ce ma sfatuiti,sa merg pt analize medicale,sunt doar atacuri de panica?Mi-e teama sa mai ies in oras singura,sa nu revina aceste ameteli,care le am si in acest moment si devin mai intense dupa-amaiaza si seara.Uneori am dureri in ceafa apoi si la tample.Imi revin pt cateva ore,apoi aceleasi stari de mai sus,dar nu de o asa mare intensitate descrisa mai sus,insa mi-e teama in orice moment ca acestea sa nu revina.Am uitat sa precizez ca aceste stari atat de grave,le-am mai avut in decursul unui an,de doua sau de trei ori.Dar nu persistau aceste ameteli zilnice.
Nu stiu daca am fost explicita ,dar poate,imi veti raspunde .
Va multumesc,anticipat !
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de daniel05 »

E bine sa-ti faci si un set de analize complet inainte, sa fi sigura ca nu e ceva in neregula cu corpul tau, iar daca iti iasa bine, atunci poti sa iei in calcul starea psihica., In afara de ameteala, sunt stari pe care le-am avut si eu, si inca mai am din ele din cauza anxietatii si atacurilor de panica.
Iti doresc multa sanatate.
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Panica,anxietate?

Mesaj de daniel05 »

Apropo, acum ti-am citit toate mesajele inclusiv primul , si m-a uimit faptul ca un doctor neurolog ti-a putut spune ca o sa innebunesti! Nu-mi vine sa cred...
Scrie răspuns