ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

radumatty
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 30, 2015 11:36 pm

ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

Mesaj de radumatty »

BUNA SEARA TUTUROR ! MA NUMESC DANIEL,LOCUIESC IN ITALIA, SUNT IN A TREIA LUNA DE PSIHOTERAPIE IN PROGRAMUL 'GANDESTESANATOS' SI MA SIMT FOARTE BINE ! II MULTUMESC DIN SUFLET PSIHOLOGULUI MEU MIHAELA IOTE! POVESTEA MEA INCEPE PE 9 IULIE 2015 CAND AM AVUT PRIMUL ATAC DE PANICA "DECLANSAT" DE O SPERIETURA FOARTE MARE,CAND MI-A FACUT COPILUL FEBRA-APROAPE 40 (AVEA 9 LUNI),M-A LUAT CU CALDURI IN SPATE,PIEPT,BATAI PUTERNICE ALE INIMII,CREDEAM CA FAC UN INFARCT.AM MERS LA MEDICUL DE FAMILIE,MI-A FACUT UN CALMANT...M-AM INTORS ACASA,DUPA JUMATATE DE ORA A URMAT UN ALT ATAC DE PANICA,AM AJUNS LA SPITAL,LA CAMERA DE GARDA...O PERFUZIE...MI-AM REVENIT.DUPA VREO PATRU ZILE,A URMAT UN ALT ATAC DE PANICA(CU DE TOATE :D ),IARASI LA SPITAL...O PERFUZIE,. MI-AU SPUS CA SUFAR DE ATACURI DE PANICA SI M-AU SFATUIT SA MERG LA UN PSIHIATRU.MEDICUL MEU DE FAMILIE NU A VRUT SA-MI DEA TRIMITERE LA PSIHIATRIE,IN SCHIMB M-A TRIMIS LA UN NEUROLOG CARE MI-A RECOMANDAT XANAX.INTRE TIMP AM DESCOPERIT DESCOPERIT APLICATIA ;GANDESTESANATOS;,M-AM INSCRIS IN PROGRAM.AU URMAT DOUA SAPTAMANI IN CARE MA SIMTEAM MAI BINE,RAMASESEM DOAR CU ANXIETATE.IN ULTIMA SAPTAMANA DIN AUGUST S-AU INTORS ATACURILE DE PANICA,MAI MICI DE INTENSITATE,DAR AVEAM UNUL IN FIECARE ZI PANA PE 31 AUGUST CAND AM FACUT UNUL PUTERNIC,ERAM LA SERVICIU,M-A DUS UN COLEG LA SPITAL...ANALIZE,ELECTROCARDIOGRAME,RAZE LA TORACE,(TOATE OK),ATUNCI AM CERUT SA VORBESC CU UN PSIHIATRU CARE MI-A RECOMANDAT ;SERTRALINA DOC GENERICI;.AM INCEPUT SA IAU TRATAMENTUL IN PARALEL CU XANAX-UL,PRIMELE ZECE ZILE AU FOST GROAZNICE(INSOMNII,LIPSA POFTEI DE MANCARE,VOMA,UN PIC DE DEPRESIE...).ACUM MA SIMT FOARTE BINE,CORPUL S-A ACOMODAT CU MEDICATIA,TREPTAT RENUNT LA XANAX,AU DISPARUT ATACURILE DE PANICA SI ANXIETATEA!
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua radumatty,
Ma bucur ca ne-ati impartasit experienta dumneavoastră aici! Ati reusit sa invatati sa lucrati cu gandurile dumneavoastră si sa va simtiti din nou bine dupa o perioada dificila in care aveati simtome destul de neplacute, iar pentru acest lucru vreau sa va felicit!

Va mulțumesc pentru cuvintele frumoase si pentru faptul ca ati apelat la gandestesanatos.ro !

O zi placuta,

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
elena10
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 06, 2012 11:15 am

Re: ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

Mesaj de elena10 »

Buna ziua, sunt noua pe aici si sper din toata inima sa gasesc si eu o rezolvare la problema mea. Ma confrunt din nou cu atacurile de panica dupa 5 ani in care chiar imi revenisem la normal. Atunci am urmat un tratament cu serlift si anxiar pentru vreo 3 luni si am reusit sa scap. De vreo 2 saptamani insa, din cauza stresului mare de la serviciu, problemele grave de sanatate ale bunicului cu care locuiesc si care zilnic ma afecteaza, precum si un accident suferit de mama dar finalizat cu bine, au inceput sa apara din nou starile de tremurat, ameteli continuu, si lipsa echilibrului. Pe deasupra mi-a mai pus capac si o gripa nenorocita. Am inceput de 4 zile sa iau cate 0,25 serlift si jumatate de anxiar. Pana acum totul a fost in zadar, ba din contra ma simt parca si mai rau si cred ca de la reactiile adverse ale pastilelor. Nu stiu ce sa fac, deja la serviciu nu ma mai pot duce pt.ca nu mai rezist pe scaunul de la birou, am o ameteala continuu, si parca nu ma mai pot stapani. Va rog daca aveti sfaturi pt.mine, le astept cu drag. Multumesc.
teoelv
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 02, 2016 1:19 pm

Re: ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

Mesaj de teoelv »

.
Ultima oară modificat Dum Apr 09, 2017 5:26 pm de către teoelv, modificat 1 dată în total.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: ATACURI DE PANICA+ANXIETATE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Teoelv, imi pare tare rau sa aud ca treceti prin aceste stari - imi dau seama ca va e greu si ma bucur ca ati apelat la programul nostru si ca ati vazut deja primele 3 sedinte-lectii.
E important sa va asigurati in primul rand ca terapia pe care o faceti deja sa fie eficienta pentru dvs. Pentru ca terapia cognitiv comportamentala sa aiba rezultate optime e nevoie de realizarea sarcinilor pentru acasa pe care le indica psihoterapeutul, de o explicatie foarte detaliata si repetata a senzatiilor fizice pe care le resimtiti.
Din pacate, uneori este nevoie si de apelarea la medicatie psihiatrica tocmai pentru ca in cazurile in care starile de anxietate sunt atat de intense, apar cateva dezechilibre chimice in creier. Efectul acestor dezechilibre este o intensificare a senzatiilor fizice, dar si dificultatea de concentrare si problemele in functionare.
Eu va recomand sa incepeti programul intensiv de psihoterapie din aceasta aplicatie. Studiile arata ca o combinatie intre repetitia zilnica, sarcinile de dezbaterea a gandurilor, dar si sedintele de 50 de minute au efectele cele mai bune in ameliorarea si vindecarea starilor de anxietate.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns