frica

inablume316@yahoo.de
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 16, 2016 2:02 pm

frica

Mesaj de inablume316@yahoo.de »

buna sint ina am 40 de ani si cred ca am atacuri de panica .acum 10 ani am fost diacnosticata cu cancer ,in fine totul este ok problema mea este alta in primi 5 ani de boala a trebuit sa fac controale tot la 3 luni ceea ce am si facut ,dupa cei 5 ani si pina acum am facut controalele de rutina la 6 luni ,ei problema mea este ca am inceput sa dezvolt o frica in a merge la doctor care nu mi o pot explica ,deci cum intru in cabinet si astept 5 min si asistenta imi ia tensiunea ma speri eu de mine ,de exzemplu astazi tensiunea mea a fost de 17 extrem de mare am simtit ca lesin :shock: ceea ce nu sa intamplat.. ceea ce nu inteleg dece asa de multa frica ????pot spune ca a venit asa dintr-o data o frica .si care nu o pot controla ,,,,eu ca si persoana sint destul de echilibrata sint de obicei calma si foarte optimista ,fac mult Sport am o viata normala ,din cauza boli nu pot face copii dar sint pe cale de a deveni Mama pt ca doresc sa adopt un copil .am o viata si o casnicie ok poate aveti pt mine un sfat cum as putea sa controlez mai bine acest Sentiment de frica ,,care sint sigura ca mi o provoc singura ,,,,sint debusolata de tot si nu o pot intelege atunci cind imi este frica sa mi se ia tensiunea atunci o am mare ´´´MS pt ori ce raspuns ,sfat
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: frica

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna seara inablume316,
Inteleg cat de dificila este situatia prin care treceti, fiind necesar sa faceti aceste controale periodice avand in vedere ca deja ati intruntat o data cancerul.
Pentru a intelege mai bine acele simtome pe care le experimentati in timpul controalelor, cred ca este important sa avem o prima sedinta in care sa facem o anamneza detaliata a simpomelor si a evolutiei lor in timp si sa vedem daca sunt sau nu atacuri de panica.
Dupa ce se stabileste acest lucru putem trece mai apoi la un plan de tratament si la etapa de interventie in care veti invata sa lucrati efectiv cu gandurile dumneavoastră.
In speranta ca v-am raspuns la intrebari, va doresc o seara placuta!
Va stau la dispoziție pentru orice intrebari si nelamuriri.

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns