Buna Ziua!

Raluca92
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 14, 2016 1:37 pm

Buna Ziua!

Mesaj de Raluca92 »

Ma numesc Raluca si voi incepe cu cateva detalii:am 23 de ani,locuiesc cu parintii si sora mea,.
De 6 ani trec printr-o foarte mare problema si anume fac un fel de crize care la inceput le pot caracteriza printr-o ameteala puternica,o stare de greata si in acel moment ma albesc lla fata si imi pierd cunostinta si lesin.Am inteles ca in acele momente ma sufoc si nu mai pot respira deloc,inchid ochii si am spasme musculare(convulsii).Totul dureaza 10 minute apoi incep sa imi revin.fac aceste crize in fiecare luna si mi-am facut tot felul de analize pana si RMN si nu mi-a aparut nimic. Din cate am inteles pana acum fac aceste crize atunci cand ceva ma supara ceva,cand ceva ma sperie .Tare mult imi doresc sa scap de aceasta problema si sa imi pot continua viata in mod normal fara sa fiu urmarita la fiecare pas. Multumesc
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Buna Ziua!

Mesaj de daniel05 »

Ai consultat n neurolog, din ce spui tu aici par a fi crize epileptice nu atacuri de panica, dar eu nu sunt doctor si deaia te sfatuiesc sa urmezi un control medical mai amanuntit. Si nu te speria, in ziua de azi exista tratament pt orice, gandeste-te ca ai doar o problema de sanatate pe care o vei rezolva.
O seara buna si multa sanatate!
Raluca92
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 14, 2016 1:37 pm

Re: Buna Ziua!

Mesaj de Raluca92 »

Am fost la 2 neurologi dar analizele sunt foarte bune. La Municipal am prins un doctor care mi-a explicat ca totul este pe psihic si trebuie sa ma controlez singura.daca sunt singura acasa nu se întâmpla nimic si ma simt foarte bine. La RMN si eeg nu mi-a apărut nicio modificare.
gratian26
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 06, 2016 9:23 am

Re: Buna Ziua!

Mesaj de gratian26 »

Raluca imi pare rau pt tine... eu am 26 de ani si cam de vreo 4 ani tot probleme din astea mi se intampla si mie. Sper sa te faci bine , multa sanatate iti doresc :D
Raluca92
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 14, 2016 1:37 pm

Re: Buna Ziua!

Mesaj de Raluca92 »

Multumesc...la mine marea problema este ca fac crizele foarte des din luna in luna cu tot cu ceaiurile mele din valeriana si sunatoare.daca ma duc la medic nici nu se uita la mine si ma trimit acasa si imi spun ca nu am nimic
gratian26
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 06, 2016 9:23 am

Re: Buna Ziua!

Mesaj de gratian26 »

Raluca eu de 2 zile am inceput tratament cu Rhodiolin , cred ca sunt bune si pentru tine. Sunt curios ce efect va avea asupra mea
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Buna Ziua!

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Buna Raluca,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari chinuitoare de anxietate si panica care uneori se finalizeaza cu un lesin. Imi imaginez ca nu iti este deloc usor sa te lupti cu ele.

Merita sa incepi acum un program de terapie cognitiv-comportamentala. Primul pas este sa intelegi cum apare anxietatea, panica si lesinul si sa iti poti explica de ce organismul tau reactioneaza in acest fel. Al doilea pas este sa incepi sa iti controlezi aceste stari si incet, incet sa iti poti redobandi echilibrul si sa te poti bucura de lucrurile si de oamenii din viata ta.

Iti stau la dispozitie pentru intrebari sau nelamuriri.

Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Buna Ziua!

Mesaj de madadudu »

Raluca92 scrie:Am fost la 2 neurologi dar analizele sunt foarte bune. La Municipal am prins un doctor care mi-a explicat ca totul este pe psihic si trebuie sa ma controlez singura.daca sunt singura acasa nu se întâmpla nimic si ma simt foarte bine. La RMN si eeg nu mi-a apărut nicio modificare.
Mai incearca ai alti neurologi,important este sa faci eeg-ul in criza,este clar ca aceste crize sunt declanșate de anumite stări insa este bine sa excluzi orice problema neurologica inainte.
Scrie răspuns