Anxietate si stare de rau

Barbat
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 17, 2016 7:50 pm

Anxietate si stare de rau

Mesaj de Barbat »

Buna ziua am 19 ani si acum 6 luni am avut un atac de panica datorat unei sperieturi,intr-o noapte am avut niste dureri in partea stanga speriat m am dus la spital iar acolo am avut tensiunea arteriala (18/10) doctori au crezut ca sunt bolnav cu inima si chiar asta mi au spus .Dupa mai multe investigati la cardiologi am aflat ca sunt perfect sanatos nu am nimic la inima.Dar din aceea seara am ramas cu o frica ca voi avea un atac de cord,ca mi se va face rau in public,ca voi lesina.Simtomele (vertij,senzatia de sufocare,oboeala excesiva ,palpitati,neliniste).Cel mai rau ma deranjeaza ameteala(vertijul) am fost la psiholog care mi a data medicamentatie .
coaxil (1dim/1seara)
tritico(1/3 seara)
lamotrix(1/2 dim)
spitomin(1/2)
aspacardin(1 dim)
enerion(1dim) Am senzatia ca viata mea s a schimbat mult de cant sufar de anxietate imi este teama sa plec departe sa nu mi se faca rau,exemplu nu pot pleca 2 zile la munte.
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Anxietate si stare de rau

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Barbat,
Imi pare rau ca treci prin astfel de simptome care sunt foarte chinuitoare si ne pot afecta destul de mult calitatea vietii.
Este foarte bine ca ti-ai facut analizele si putem exclude cauzele medicale. Ce poti face pentru inceput este sa vizualizezi primele 3 lectii gratuite din aplicatia noastra gandestesanatos.ro. In lectia 3 vei gasi si explicatia atacului de panica si astfel poti intelege mai usor ce se intampla in mintea si in corpul tau.
Urmatorul pas este sa incepem sedintele de psihoterapie in care vei invata sa lucrezi cu gandurile tale.
Stiu ca acum iti este greu si poate nu vezi cum poti scapa din acest cerc vicios, insa psihoterapia te poate ajuta foarte mult sa intelegi si sa aplici tehnicile specifice pentru a te echilibra.

Pentru orice întrebări sau nelămuriri, te rog sa ma contactezi.
O zi cat mai placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Myky2121
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:23 am

Re: Anxietate si stare de rau

Mesaj de Myky2121 »

Buna ziua ... sufat de aproape 8 ani de zile de frica de siguratate , mie frica sa ies singura din casa , imi este frica sa raman singura in casa , iar in mementul in care raman singura imi intra atacuri de panica si trebuie sa caut un loc unde este lume si numai acolo incep sa ma mai calmez din starea de panica . Problema este ca pana acum i-am avut pe fratii mei langa mine , acum ei din cauza muncii nu mai pot avea grija de mine iar eu nu stiu cum sa fac fata situație, stau cate 8 ore afara printre lume pana termina fratii mei munca si merg acasa cu ei
Psiholog Andreea Neacsu
Mesaje: 29
Membru din: Lun Oct 13, 2014 3:39 pm

Re: Anxietate si stare de rau

Mesaj de Psiholog Andreea Neacsu »

Buna ziua! Imi pare rau ca va confruntati cu asemenea stari neplacute. Ma
bucur, insa, ca ati dat de Gandeste Sanatos. Daca nu ati reusit inca sa
vedeti primele 3 sedinte-lectii, va indemn sa o faceti. Cu siguranta veti
afla informatii care va vor fi de folos. Va stau la dispozitie pentru
orice nelamurire si pentru a stabili eventual o sedinta de psihoterapie.
Toate cele bune!

andreea.neacsu@psihosolutii.ro
0735.88.41.05
Id de skyp : psihologandreeaneacsu
Scrie răspuns