Anxietate chinuitoare..

Daniela1987
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 09, 2016 10:13 am

Anxietate chinuitoare..

Mesaj de Daniela1987 »

Buna seara!As vrea sa incep cu inceputul,si sa va spun ca axietatea mea a inceput din momentul despartirii o despartire urata,pentru ca am fost lasata pur si simplu de izbeliste cu un copil de 1 an.Dupa toata povestea asta am continuat sa fiu o"eu"cu toate ca povestea asta ma afectase atat de tare..nu a fost usor mentionand si faptul ca nu aveam pe nimeni langa mine..familia mea fiind stabilita in alta tara.dupa aproximativ 1 an de la despartire am inceput sa nu mai fiu eu..adica o fire de viata sensibila in acelasi timp dar curajoasa si puternica...primul atac de panica l.am avut in autobuz simteam ca ma sufoc as fii facut orice sa cobor atunci..cu timpul s.au accentuat..in momentul de fata fac terapie incerc sa cred foarte mult ca voi reusi cu toate ca ma simt groaznic.am atacuri de panica..ies din casa cu ganduri negative...nu pot face activitati...sunt foarte pesimista si nu pot scapa de frica ca mi se va face rau.am intentia de a ma izola..nu pot sa fiu ceea ce am fost..ma simt groaznic imi doresc sa fac multe dar nu pot imi este foarte greu..sper sa auzim de bine..deoarece am incredere in domnul Dinu.o sa va scriu in viitorul apropiat sper sa auzim de bine.
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Anxietate chinuitoare..

Mesaj de Liluca »

Scumpa Daniela,inteleg prin ce treci si-mi pare rau ca te simti asa,cind esti in situatia respectiva sau simti acele sentimente nu mai crezi ca se poate schimba ceva,eu vreau sa te contrazic ca se poate,va veni o zi cind te vei simti foarte bine si vei invata ceva din starile care le ai acum,ele vor sa-ti comunice ceva,felul in care ai trait pina acum nu prea ti-a satisfacut sufletul si acum se revolta sa cauti o schimbare,tu poti, sunt convinsa pt ca ai atitea motive sa reusesti,uite-te la copilul tau si lasa bucuria sa te cuprinda.Sa-ti povestesc un pic din povestea mea,am avut primul atac de panica acum doi ,de aici a inceput o revolutie in viata mea,mai ales ca aveam un copil de doi ani si-mi doream din tot sufletul sa inteleg cu ce ma confrunt si sa gasesc un mod de a ma simti bine.Pasii mei spre o viata rationala,am inceput programul gindeste sanatos,sa inveti sa faci ABC si sa identifici acele momente (situatii) care iti creeaza anxietate si sa le dezbati facind un ABC,adica foloseste ,insista pe gindirea rationala,aprofita de ajutorul psiholugului care te urmareste,e foarte important sa intelegi procedura,apoi in timp le vei reusi singura.
Am cautat in timp multe,noi suntem ceea ce mincam,e foarte importanta alimentatia in viata noastra,maninca sanatos,acele alimente care iti dau energie,vitamine(e de evitat dulciurile super incarcate,grasimile de necalitate)Cu cit maninci mai simpu si nu iti incarci stomacul cu mincaruri grele cu atit se va bucura si corpul tau.De exempul omega 3 pe care il poti gasi in peste sau in semintele grase cum ar fi migdalele,semintele crude de floarea soarelui si altele.Citeva seminte in fiecare zi pot face multe.Prefera produsele integrale,legume si ce gasesti in functie de anotimp si tara unde locuiesti.Documenteaza-te!Un pas important este sa incepi zilnic sa faci gimnastica,gasesti atitea programe pe you tube,incepe cu 5 minute si apoi mareste,se recomanda zilnic30 min de miscare fizica,poate fi chiar si o plimbare daca nu ai timp de sport.Organizeaza-te in asa fel incit sa le poti face pt ca iti fac numai bine,o sa ai numai de cistigat din asta,iti vei vedea corpul tonificat,frumos si te vei iubi mai mult.Eu una fac 10 minute inainte de micul dejun si 20 de minute dupa amiaza si ma simt minunat.Descopera-ti pasiunile,ce iti placea sa faci in adolescenta sau de mica,eu am inceput sa citesc ,imi place mult de tot,fac si yoga care ajuta sa-ti gasesti echilibrul .Am citit de recent despre experienta unei fete intr-o situatie simila ( a parasit-o prietenul) ,a avut si ea o perioada nu prea buna si la un moment dat s-a trezit si si-a impus sa faca un joc cu zimbetul,sa zimbeasca la orice gind neplacut,sa zimbeasca la imaginea prietenului care a parasit-o ,sa zimbeasca la erorile personale,la inamici,la tot.Si acel zimbet,initial fortat s-a transformat usor intr-un zimbet din suflet plin de lumina care te ajuta sa renasti .Apelea-za la acest progtam,la psihologi,fa acele sedinte,citeste de mai multe ori si vezi ca se poate,eu una am reusit si bineinteles ca mai am unele recaderi ,mici de tot,insa eu imi zic''Stiu ca aceasta anxietate o am de ani de zile,e imposibil sa scap de ea in 2 luni,e nevoie de timp ani si o iau de la capat''.Sunt mult mai multe zile,luni cind ma simt bine,chiar foarte bine.Imi ascult sufletul,zimbesc si gindesc rational.Imi zic prefer ca acea persoana sa nu se fi comportat atit de rau cu mine,dar daca a facut-o stiu ca suntem toti umani si putem gresi.Nu mai am cerinte de la altii si nici de la mine,ca trebuie neaparat sa ma simt bine,sau sa fac ceva ,eu acum Prefer(prefer sa ma simt bine ,dar daca nu se intimpla nu e cel mai rau lucru care mi se poate intimpla in viata),chiar daca poate fi neplacut,eu in contiunuare voi face tot ce tine de mine sa ma simt mai bine.Cauta raspunsuri la starile tale si le vei gasi,apeleaza la ajutor,fara rusine ,suntem umani si toti gresim.Si inca ceva Socializeaza,fa-ti cit mai multi prieteni,iesi in oras ,invita prieteni acasa,ajuta foarte mult!Te imbratisez si iti doresc mult succes,sanatate si cit mai multe ginduri rationale!!!
danielle.lungu@gmail.com
Mesaje: 1
Membru din: Joi Sep 08, 2016 12:00 pm

Re: Anxietate chinuitoare..

Mesaj de danielle.lungu@gmail.com »

Buna Daniela,
ma numesc tot Daniela, povestea atacului dvs de panica seamana bine cu al meu. Tot in autobuz, apoi a urmat un altul in metrou, apoi altele mai mici. De aici a aparut agorfobia specifica de mijloacele de transport in comun. Da, primul imbold logic e sa te izolezi, sa nu mai iesi, sa iti schimbi stilul de viata din dorinta uriasa de a nu-ti mai provoca un alt atac de panica. Asa gandeam si eu. Dar e cel mai rau lucru pe care l-am putea face. Ca sa te incurajez, atacul meu de panica a fost pe 16 august. La cateva zile, 4-5, am iesit din casa singura. A fost un efort incredibil, dar a mers. Am iesit in fiecare zi din casa, in imprejurimi, nu foarte departe de casa dar am fortat nota. Din ce in ce mai departe pe jos. De saptamana trecuta merg fara probleme cu metroul si alte mijloace de transport. Este un mers constient, imi abat in permanenta gandul de la ceva negativ, incerc sa traiesc fiecare clipa prezenta (cum fac asta? ma uit la oameni, la bogatia de culori a toamnei, ma bucur ca sunt vie si sanatoasa, chiar daca am trecut prin asta si atunci cand vine gandul rau, ma comut spre ceva frumos si bun- nu e usor, e o munca cu tine insati continua, dar merita tot travaliul).
Te rog, ai incredere in psihoterapeutul tau, citeste zilnic, de mai multe ori pe zi chiar (eu le-am printat lectiile si le am tot timpul cu mine) pastilele, decatastrofarea, tot ce e scris in atacul de panica samd. Acest impas poate fi depasit cu incredere, atitudine buna si multa miscare fizica. Eu merg circa 6-7 km pe jos pe zi. E un exercitiu benefic pentru psihic si pentru fizic, desigur. Iti urez sanatate maxima si te incredintez ca acest '' monstru'' poate fi invins! Cu drag, Daniela

NB. Eu am luat si niste pilule , de pilda xanax 1/2 tableta din cea mai mica concentratie a produsului (0,25mg) . Am descoperit un produs romanesc din plante exceptional care se cheama Anxivital , am mai luat Magne B6. Ajuta si ele


Daniela1987 scrie:Buna seara!As vrea sa incep cu inceputul,si sa va spun ca axietatea mea a inceput din momentul despartirii o despartire urata,pentru ca am fost lasata pur si simplu de izbeliste cu un copil de 1 an.Dupa toata povestea asta am continuat sa fiu o"eu"cu toate ca povestea asta ma afectase atat de tare..nu a fost usor mentionand si faptul ca nu aveam pe nimeni langa mine..familia mea fiind stabilita in alta tara.dupa aproximativ 1 an de la despartire am inceput sa nu mai fiu eu..adica o fire de viata sensibila in acelasi timp dar curajoasa si puternica...primul atac de panica l.am avut in autobuz simteam ca ma sufoc as fii facut orice sa cobor atunci..cu timpul s.au accentuat..in momentul de fata fac terapie incerc sa cred foarte mult ca voi reusi cu toate ca ma simt groaznic.am atacuri de panica..ies din casa cu ganduri negative...nu pot face activitati...sunt foarte pesimista si nu pot scapa de frica ca mi se va face rau.am intentia de a ma izola..nu pot sa fiu ceea ce am fost..ma simt groaznic imi doresc sa fac multe dar nu pot imi este foarte greu..sper sa auzim de bine..deoarece am incredere in domnul Dinu.o sa va scriu in viitorul apropiat sper sa auzim de bine.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate chinuitoare..

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua danielle.lungu, ma bucur sa vad ca scrieti pe forum despre experienta dvs cu anxietatea si in felul acesta insuflati incredere persoanelor care se lupta in continuare cu agorafobia si cu atacurile de panica.
Va felicit pentru rezultate si va multumesc pentru incredere!
Sper sa auzim vesti de bine in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns