Stare Ciudata, de vis, de cosmar!

MariVlad23
Mesaje: 4
Membru din: Mar Oct 25, 2016 1:23 am

Stare Ciudata, de vis, de cosmar!

Mesaj de MariVlad23 »

Buna! O sa va povestesc aprox tot ce s.a intamplat important in viata mea si ce stari am daca o sa imi gasesc cuvintele. Am fost un copil normal pana la 18 ani cand am plecat in Italia unde am stat 2 ani adunat si am venit acasa de cel putin 40 de ori in acesti 2 ani, deci plecam si veneam foarte des! dupa vreo 2 luni de Italia am inceput sa consum cocaina cam de 2 ori pe saptamana timp de un an, in acest timp bineinteles ca nu ma interesa nimic nici macar sanatatea mea iar toti banii pe care ii faceam ii jucam la jocuri de noroc si ii dadeam pe acest drog nenorocit, ca sa va faceti idee in 2 ani am cheltuit in jur de 800.000 euro, vreo 200.000 pe droguri 400.000-500.000 pe jocuri si restul pe masini haine distractii!a fost ca un vis au trecut 2 ani si ceva pe langa mine fara sa imi dau seama de ceva, m am trezit pur si simplu acasa fara sa mai am bani de tigari bolnav cu inima ficatul, sinuzita maxilara cronica de la atata praf probleme cu legea permis de conducere anulat masini vandute datorii peste tot si o mama distrusa langa mine, de mine! Au trecut 2 ani de atunci, totul a revenit la normal in mare parte. droguri nu am mai consumat absolut deloc( pt ca in romania nu am gasit si nici nu am cautat vreodata coaina, altfel nu aveam cum sa ma opresc e imposibil e cel mai grav drog din lume faci orice ca sa ai, orice! cine imi zice mie ca face ocazional ala deja e dependent!!!) alcool deloc, doar tigari normale fumez si nu forte mult probleme cu legea nu mai am, sunt perfect sanatos organic am facut toate investigatiile posibile! doar ca de atunci am ramas cu un vajait/tiuit in cap si urechi continuu fara nici macar 1 minut de oprire, am facut si atacuri de panica acum un an vreo 2 saptamani la rand si in fiecare seara eram la urgenta si nimeni nu imi spunea ce am pt ca spitalul nostru de urgenta este unul foarte aiurea ca sa zic asa. pana la urma am fost la Bucuresti la Doctorul care mi a tratat inima el fiind si psihiatru! mi a dat cipralex si rivotril si mi a explicat ca nu am nimic organic doar psihic si ca ce mi se intampla erau atacuri de panica! de atunci nu am mai facut atac de panica si mi am si revenit aproape complet inafara de tiuit.vajait de care v am spus ca nu mi s a oprit niciodata. Cel mai grav si urat lucru posibil mi s a intamplat de vreo 5 luni, nu mai suportam sa stau acasa degeaba sa dorm 12 ore pe zi asa ca m am angajat la tata pe un santier el avand o firma de curatenie si nu trebuia sa muncesc cine stie ce, doar sa mi fac o ocupatie sa fiu si eu un om normal, am uitat sa mentionez ca abia acum m am inscris la liceu dupa 3 incercari pentru ca nu mi a placut absolut deloc scoala si am ramas cu 8 clase...dar nu e tarziu am 22 de ani.cand am venit de la munca pe la 7 seara mi am facut baie am mancat ca un om normal si m am pus in pat fericit ca am fost la munca si ca ma simteam bine adica obosit pt prima data in viata si ma gandeam ca o sa dorm bine... dar n a fost deloc asa m am trezit pe la 1 noaptea 'traumatizat' de un cosmar, m am trezit cum se intampla in majoritatea fazelor de acest gen dar nu m am simtit deloc bine cum ar fi trebuie, sa ma bucur ca m am trezit si sa revin la realitate sa mi dau seama ca a fost un vis, din contra a fost mai rau cand m am trezit am ramas pur si simplu cu aceeasi stare de groaza si nu imi dadeam seama daca e real sau nu, m am dus la mama sa vorbesc ea fiind singura care intelege de fiecare data orice problema am si m.a iertat mereu de orice, am vazut ca sunt treaz si ca totul e real dar eram intr o stare groaznica, pot sa spun ca cel mai urat sentiment din viata mea exagerat de urat!!!! nu puteam sa ma trezesc si sa simt usurarea aceea si fericirea pt ca totul era real. si de atunci adica de vreo 5 luni am ramas exact asa! nu mai pot sa stau in corpul meu, vreau sa ies din el dar unde? orice as face pot sa fiu oriunde in orice loc frumos imi vine ditr o data starea si gandul acela inexplicabil, am fost la un psiholog si mi a zis ca daca nu stiu sa ii explic ce am nu poate sa lucreze cu mine, m a terminat mai rau! si m.a zapacit cu copilaria si nu mai stiu ce! i am spus clar ca am avut o viata perfecta pana la 18 ani si ca nu are ce sa fie de atunci! dar degeaba asa ca am renuntat sa ma mai duc la el! sper sa intelegeti ce vreau sa zic si daca am gresit ceva clar e lipsa de concentrare si nu am spus totul in ordine pt ca in timp ce scriu imi mai aduc aminte de ce ar trebui sa mai spun. Sa mentionez ca nu imi pare rau de absolut nimic din trecut, deci nu sufar sau altceva si nu ma simt vinovat m.a afectat atunci pe moment cand pierdeam banii sau consumam cocaina si imi dadeam seama ca nu e bine dar dupa ce am terminat cu tot nu m am mai gandit sau sa mi para rau de pierderi si altele! chiar ma bucur ca am trecut prin asa ceva si am invatat aproape tot ce se poate invata de la viata, ma uit doar in viitor si am unul frumos, am familie iubitoare, am iubita de 6 ani frumoasa avocata care a stat langa mine in halul in care am fost si m.a adus pe un drum bun stiind tot ce fac, spun toate astea sa nu credeti ca am vreo viata grea, din contra pe langa ce am facut nu mi vine nici mie sa cred ca toata lumea ma iubeste! pur si simplu nu gasesc o cauza la ce simt au afectat si drogurile dar mi au spus multi medici experti in domeniu ca intr un an doi se duce urma si ca o sa raman cu sechele usoare, astea sa fie sechelele? sper sa intelegeti ce am scris, parca sunt teleghidat un robot ma mir cum de pot sa mai gandesc, nu mai simt nimic bun si nu pot sa mi mai imaginez cum eram inainte sau cum ar fi sa fiu normal! e mai frumos cand imi imaginez sau ma uit la un film decat cand ma trezesc la realitate si ma vad in corpul meu cu starea asta ma trezesc din somn in fiecare noapte! Am spasme ameteli usoare si oboseala continua, dar astea nu ma intereseaza asa mult nu e chiar rau, ma deranjeaza maxim starea asta de vis si ca nu pot sa explic ce simt si nici eu nu prea stiu ce simt doar ca e ca un cosmar de 5 luni!!
Liluca
Mesaje: 12
Membru din: Joi Aug 21, 2014 11:49 pm

Re: Stare Ciudata, de vis, de cosmar!

Mesaj de Liluca »

Buna!Bine ai venit printre noi,stai linistit ca nu esti unicul care se confrunta sau s-a confruntat cu aceste stari.Aici personal am gasit raspunsul la atitea intrebari ,stari ,nelinisti,ginduri ale mele si m-am regasit din plin si mai ales linistea si fericirea interioara.Am facut tot ciclul de sedinte si in continuare mai vorbesc din cind in cind cu psihologul de incredere(Irina Paraschiv) care ma ajuta sa-mi dau seama ce-mi lipseste ca sa completez puzzelul tabloului meu:-) Am mereu ceva nou de invatat si inteles,e nevoie de multa,multa ambitie si determinare pentru ca rezultatele vor aparea cu siguranta.
Asi vrea totusi sa te intreb ceva ,descrie o zi din viata ta,de la ce ora te trezesti,ce maninci la micul dejun,prinz,cina ,intre mese,cu ce te ocupi,primul gind de dimineata(daca e neplacut poti sa vorbesti direct cu psihologul de incredere).Ce faci toata ziua?
Multa bafta in continuare!
Ramonik123
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 05, 2016 10:28 pm

Re: Stare Ciudata, de vis, de cosmar!

Mesaj de Ramonik123 »

Bafta si multa sanatate!!!
Scrie răspuns