Elisa

Elisa777
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2012 2:43 pm

Elisa

Mesaj de Elisa777 »

Buna ziua!Pai sa va spun si eu despre panica mea,dusmanul din"umbra"al vietii mele!Totul a inceput acum 8 ani,cand pe un fond de oboseala excesiva,munceam f mult (proiectant) la serviciu,slabisem destul fara voie,pe acest fond de detoate,fiind slabita normal ca incepusera din cand in cand si ametelile.In perioada aceea,intr-o zi (era tot luna august)am intrat in supermarket Cora,ca de obicei sa-mi fac cumparaturile,abia intrasem pe culoarele cu rafturi cand am simtit deodata ca ametesc,prostia mare la mine a f ca in loc sa ies,m-am afundat si mai mult in interior,deci,au inceput ametelile,totul se invartea,am luat-o pe un culoar printre rafturi pe unde am vazut ca nu este nimeni,cu gandul ca o sa-mi revin,nici pomeneala,simteam cum intru in rafturi,normal ca imi era teama sa nu cad,privire intetosata.Cu mare greutate am ajuns in capatul culoarului cu rafturi si zarind o supraveghetoare am rugat-o sa ma ajuta sa ies afara.Am iesit,mi-a f mai bine pe moment,in drum spre casa (locuiesc la 10 minute de supermarket)i-ar ma luase raul.Am ajuns cu greu in casa,eram asa de obosita,ma obosisera starile asa de rau incat m-am culcat.Am dormit 2 ore!Dupa ce m-am trezit eram ok.Mi-am zis...gata,am scapat.Din pacate nu aveam de unde sa stiu ce surpriza ma asteapta a 2a zi.A 2a zi nu am mai putut iesii din casa absolut deloc,panica mare,am facut analizele nestiind ce se intampla,normal ca toate au iesit bine.Concluzia : atac panica,anxietate + agorafobie.De mers la lucru nu am mai putut pt ca era f departe serviciul,in capatul opus al orasului.Timp de 6 ani am trecut prin iad,fiind si singura a f groaznic.Nu puteam sa ies deloc,mama mea care nu locuia cu mine,ma aproviziona cu mancare,dar pt mine nu asta era rezolvarea.Asi fii f fericita sa pot eu sa-mi cumpar si sa-mi rezolv problemele.Am trecut prin iad pt ca,in final,incepusem sa ies,dar cu atata teama,incordare,emotie excesiva.Avand magazine aproape de mine incepusem sa imi cumpar,dar iadul se dezlantuia,de exemplu,coboram ma indreptam spre minimarket nu puteam sa intru,de parca era un zid invizibil,ma intorceam acasa fara ca sa pot cumpara ceva,stateam o jumatate ora in casa ca sa ma linistesc,apoi plecam iar,in sfarsit reuseam sa intru,dar ma blocam,incepeau ametelile,confuziile si trebuia sa ies rapid,veneam acasa iar fara cumparaturi,iar stateam o jumate ora iar coboram,iar intram in magazin si cu mare greutate,in sfarsit,cumparam rapid ceva,nu atat cat imi trebuia,doar un aliment ca sa ies repede.Mi-am dat seama,cat de greu mi-a f sa cumpar si un nenorocit de zahar sau ulei,prin ce iad a trebuit sa trec pt ele.Si asa am facut multe luni pana mi-am revenit un pic.Eram f furioasa pe mine,ca intotdeauna am f o fire f puternica,energica,cu gandire pozitiva,optimista,nu mi-a f niciodata frica de nimic,nici macar de"drobul de sare" si culmea sa trec prin toate acestea atatia aniiiiiii!Anul trecut si jumatate din acest an,au f primii ani buni ai mei,chiar daca nu circulam mai departe de o statie,dar ma simteam liberaaaaa,puteam sa circul prin magazinele apropiate,sa-mi fac cumparaturi,toate astea ma faceau fericita.Spun ma faceau pt ca acum de nici o luna,pe fondul unei suparari,dezamagiri repetative zi de zi timp de 4 luni,din cauza iar a lipsei poftei de mancare,organismul a slabit rau si au reinceput iar panicile,anxietate puternica cu toate senzatiile rele si mai ales sfarseala de la stomac,ametelile,nelinistea din capul pieptului,amorteli,furnicaturi,picioare care se blocheaza,dureri musculare,sau"trezit"si migrenele,alergiile,sinuzita etc si din cauza durerilor de capproduse si de sinuzita si migrene (vai de capul meu si la propriu si la figurat) panica se accentueaza...nu stiu cum sa invat sa pot sa sfidez durerea...cel mai rau este ca numai pot sa ies din casa,sunt iar"prizoniera in propria-mi casa",ma rog de vecina sa imi faca unele cumparaturi pt ca parintii mei sau mutat in provincie si nu-i mai am nici pe ei in Bucuresti.Tot fac eforturi sa ies si nu pot!Imi este dor de aer,de soare,de a merge ca orice om normal pe strada,numai am pretenti sa traversez strada (am agorafobie si nu puteam nici inainte).Imi vine sa strig in gura mare IMI VREAU VIATA INAPOI...asta nu e viata,e dezlantuirea iadului,nu ma pot consola cu ideea ca au revenit toate si imi este f greu,eu sunt o fire colerica,nu pot lancezii in casa,sunt sociabila,imi place totul din jur...chiar daca e urat,imi place intr-un cuvant viata,dar nu in...casa izolata.Traiesc cu speranta ca prin sedintele de psihoterapie o sa-mi revin,asa cum si-au revenit multi!Multumesc pt rabdarea acordata pt citirea acestui mesaj al meu destul de lung!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Elisa

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Elisa,

Se pare ca ai avut stari foarte puternice de anxietate si depresie. Imi pare foarte rau ca nu ai ajuns mai devreme sa faci psihoterapie cognitiv-comportamentala si te-ai chinuit atatia ani!
De-a lungul timpului ti-ai creat automatisme irationale puternice, insa vestea buna este ca orice invat are si-un dezvat, lucru pe care l-am inceput impreuna inca din sedinta a 2-a.
Ma bucur ca ai apelat la ajutorul nostru si vad ca acum esti deja la sedinta 6. Din sedinta 7 incep exercitiile, indicatiile si interventia efectiva, astfel incat, atunci cand vom retesta simptomele, respectiv in sedintele 14 si 29, vom observa cum evolueaza vindecarea.
Urmeaza cu perseverenta indicatiile mele si cele din program si scrie-ne iar pe forum in momentele de retestare.
Iti doresc o zi frumoasa si astept cu nerabdare vestile bune!
Psiholog Gabriel Dinu
Elisa777
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 02, 2012 2:43 pm

Re: Elisa

Mesaj de Elisa777 »

Buna ziua!In primul rand si, e de mare importanta pt mine sa aduc mii de multumiri d-lui psihoterapeut Gabriel Dinu care datorita dumnealui ma simt f bine,incomparabil de cum am fost.Si acum vreau sa completez cu "povestea" mea care din pacate a fost f.adevarata,vreau sa scriu despre starile mele prin care am trecut si starile mele actuale.Vreau sa scriu pt voi,utilizatorilor dragi si totodata "colegi de suferinti",eu fiind un exemplu pt voi si va puteti compara starile voastre cu starile prin care AM TRECUT EU...spun la trecut pt ca,ACUM,sunt de domeniul trecutului.
Am fost o "suferinda"de circa 8 ani de panici,anxietati,agorafobie.Pe atunci,erau alte...vremuri,nu aveam PC si nu stiam ca exista "leac" pt aceste stari rele.Din acesti ani...doar 1an si jumatate(anul trecut si jumatate din acesta) mi-a f mai binisor.Tocmai cand ma "invatasem"si eu cu BINISORUL,hop!..cam prin luna iulie anul acesta,starile mele de panica,anxietati au reaparut in forta cu si mai multe rele dupa ele si anume: panicii de iar nu am mai putut sa ies deloc din casa,anxietatii f puternice,repetate,de parca urma sa se "sfarseasca pamantul",furnicaturi in tot corpul,ameteli accentuate,amorteli,senzatia ca numai sunt eu,sfarseala din stomac,noduri in gat,dureri musculare,lipsa poftei de mancare din cauza careia slabisem f mult,insomnii,etc...intr-un cuvant...adevarat IAD DECLANSAT si din cauza ca treceam zilnic prin asa ceva si numai suportam aveam ganduri de suicid pt ca ma gandeam ca doar asta ma mai poate salva din "ghearele"raului.ERAM FARA SPERANTA!
Tot rascolind internetul am descoperit in luna august FERICIREA,care...nu credeam ca mai exista si anume,am descoperit acest sit minunat GANDESTE SANATOS si in mod special,l-am descoperit pe d-l psihoterapeut GABRIEL DINU care,cu cea mai mare sinceritate v-o spun,a facut LUMINA in sufletul meu...pe atunci fara speranta. Am inceput imediat sedintele online cu d-l psihoterapeut si incet-incet uramand sfaturile dumnealui din video+scrise toate,zilnice si cand am ajuns la a 31-a sedinta eram deja refacuta,cu o minte clara,cu gandiri logice, asa cum eram eu pana s-o "patesc"!Spun refacuta pt ca au disparut toate relele:panici,anxietati si starile rele ce le dau acestea si pe care le-am descris mai sus.D-l psihoterapeut Gabriel Dinu are sisteme si scheme exceptional de bine puse la punct,care prin fraze putine,simple,dar concrete,pe intelesul tuturor sunt usor de pus in aplicare.Eu,am continuat si continuui cu inca o luna,adica 31 sedinte pt ca,chiar daca m-am refacut si mi-am recapatat increderea in mine,pot si stiu acum cum sa depasesc usor un atac de panica si mai ales ca stiu sa il opresc la timp sa nu-i mai dau voie sa isi "declanseze relele",am invatat toate astea datorita tehnicilor din aceste sedinte,am vrut ca sa continuui cu inca un set de sedinte pt ca sa se "inradacineze"f bine in mintea mea totul,ca sa numai trec prin iadul prin care am trecut.Asa ca dupa iadul acela,viata mea a prins iar contur,ma simt implinita sufleteste si fericita ca sunt ca orice om NORMAL.Sfatul meu pt voi dragi "fosti colegi de suferinta" este sa nu amanati niciun moment si sa incepeti sa urmati aceste sedinte care va readuc la viata si v-o spun din tot sufletul ca viata e frumoasa asa cum este ea,cu bune cu rele,nu conteaza,ci conteaza sa fiti voi cei care ati fost dintotdeauna,sa va bucurati de aer,de soare,de frumos,chiar si de ...urat...si uratul pare frumos atunci cand esti sanatos,iar greutatile vietii tii se par usoare atunci cand le treci cu sanatate.Va doresc GANDURI SANATOASE!
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Elisa

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Elisa,

Ma bucur foarte mult ca te-am putut ajuta si imi dau seama ca ai un foarte mare talent la scris!
Sunt foarte multi oameni care sufera de anxietate, panica si depresie de foarte mult timp, asa cum a fost si cazul tau. Sper ca din ce in ce mai multi oameni sa apeleze la ajutor si sa reinvete sa se bucure de viata, care are atat de multe lucruri frumoase!
Este o placere sa vorbesc cu tine si astept in continuare vesti bune in Jurnal!
Ma bucur ca ai inteles foarte bine ce se intampla cu tine si ca iti controlezi din ce in ce mai bine emotiile!
Chiar si dupa ce vom incheia terapia, mi-ar placea tare mult daca mi-ai da cate un mesaj din cand in cand sa-mi spui ce se mai intampla in viata ta si sper ca vor fi foarte multe vesti bune!

Iti doresc o zi frumoasa!
Psiholog Gabriel Dinu
www.gandestesanatos.ro
www.psihosolutii.ro
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns