Spune-ne cum te simti

Psiholog Roxana Niculescu
Mesaje: 27
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Roxana Niculescu »

Buna ziua,
Ma bucur foarte mult ca te simti asa de bine si ca s-au diminuat starile de anxietate si atac de panica. Am lucrat impreuna si se vede faptul ca ai depus efort si ai lucrat ca sa ajungi "asa bronzat". Ma bucur foarte mult si mult succes in continuare.
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de alexandra_32 »

Buna ziua, experimentez si eu aceste atacuri de panica si stari de anxietate de o luna, simt ca imi amorteste tot corpul, transpir, simt ca nu imi mai pot controla mainile si picioarele, ca si senzatia de lesin, s-a declansat acum o luna, eram in concediu in Ungaria, mi s-a facut rau dupa o zi intreaga de stat la soare, avand in vedere ca tot anul m-am ferit de el, :) s-a intamplat intr-un magazin, fiindca nu mi-am putut reveni au chemat salvarea, atunci cred ca a avut loc primul atac de panica, deoarece nu stiam maghiara, nu stiam ce sa le explic ca simt, mi-au luat tensiunea, glicemia si mi-au facut un ekg...concluzia lor a fost multa apa si odihna...starile au continuat....teama, spaima, frica cu intensitate mare .
Am plecat spre casa, m-am simtit bine pana acum 2 saptamani...ma simteam bine la munca si acasa, dar nu puteam sa ies din mediul asta in care ma simteam in siguranta!Acum de 2 zile au inceput aceste stari si acasa, si la munca, familia mea ma sustine dar se simt neputinciosi! :(
Doctorul de familie mi-a recomandat Persen, am luat intr-o singura zi, una dimineata si una seara si pur si simplu a amplificat starea!
Am nevoie de ajutor....imi doresc sa revin la ceea ce am fost inainte...!
Am o rugaminte sa imi explicati, daca sunt departe de Bucuresti cum as putea beneficia de sedintele pe psihoterapie online!Va multumesc
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Alexandra,

Asa cum ai descris si in fisa ta personala, este vorba de anxietate si atacuri de panica. Este bine ca le ai de relativ putin timp, insa e clar ca intensitatea acestor stari este foarte mare.
Ma bucur ca faci demersuri sa te vindeci cat mai repede si ma bucur ca ai apelat la programul nostru online!
Sedintele online sunt de 2 tipuri:
1. Cele din programul online de pe www.gandestesanatos.ro , care fac parte dintr-un program de psihoterapie si dezoltare personala realizat pe un format de o sedinta pe zi ( chiar daca se pot efectua si mai multe sedinte intr-o zi, daca este nevoie)
2. Sedinte pe Skype, Mess sau prin telefon, care dureaza 50 de minute si care necesita casti si microfon sau un laptop, astfel incat sa ne auzim si/sau vedem foarte bine. Continutul sedintelor online este identic cu cel al sedintelor tinute in cabinet, astfel eficienta lor este identica.

Ma bucur ca esti hotarata si foarte motivata sa te echilibrezi si sa te poti bucura iar din plin de viata!
O seara buna!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
ada_cioloboc
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 03, 2012 1:46 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de ada_cioloboc »

buna.
numele meu este Ada si am 22 de ani.problemele mele au inceput de aproximativ 2 ani.am fost plecata in Germania la munca iar cand am revenit in tara la o saptamana am vrut sa merg cu prietenul meu in oras dar pe drum mi-sa facut rau,in sensul ca ma simteam foarte slabita,ameteam si imi era foarte cald.de atunci a inceput totul.am fost in acea zi la smurd si mi-au spus sa mananc multe fructe si sa ma hidratez.eu nu eram convinsa si simteam ca se intampla ceva cu mine astfel am luat medicii la rand.dezamagirea mea a fost ca oriunde mergeam gaseam ceva dar nici o boala nu aveau ca si simtome cele simtite de mine.de exemplu am fost la endocrinologie acolo mi-au gasit testosteronul mare,la ginecolog m-au diagnosticat cu sindromul ovarelor polichistice,la mai multe analize mi-au spus ca am helycobacter pylori deci toate acestea si bineinteles si siguranta mea ca sunt foarte bolnava m-au condus la aceste atacuri de panica....este foarte suparator pentru ca inainte de asta eram o persoana foarte activa si mereu cu zambetul pe buze.toata lumea se intreaba oare ce e cu mine,asta as vrea sa aflu si eu si sa reusesc sa trec peste aceasta etapa a vieti.
o zi buna tuturor
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Ada,

Imi pare foarte rau sa aud ca te confrunti cu aceste stari neplacute. Imi dau seama ca iti este greu sa treci prin acestea. Intr-adevar din cate spui se pare ca treci prin stari de anxietate si panica.
Din pacate, aceste stari nu dispar de la sine ci dimpotriva ele se pot agrava si se pot intensifica daca nu sunt tratate la timp.

Recomandarea mea este sa iti faci un cont pe site-ul nostru (daca nu ai deja), gandestesanatos.ro , inscriererea si primele 3 sedinte sunt gratuite, iar in acestea vei afla ce se intampla in mintea si corpul tau atunci cand te simti rau si cum te putem ajuta noi prin programul de psihoterapie online in a-ti controla aceste emotii si sa redevii persoana activa care erai.
Pe cat de chinuitoare sunt aceste stari, ele sunt perfect vindecabile folosind metoda potrivita. Psihoterapia cognitv comportamenta, pe care este bazat programul nostru, are rata de succes cea mai mare in tratarea acestor stari, prin re-educarea modului de a gandi si interpreta anumite situatii, stil de gandire care constituie cauza starilor de panica si de anxietate.

Ai mai apelat la ajutor psihologic pentru aceste atacuri de panica pana acum?

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
ada_cioloboc
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 03, 2012 1:46 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de ada_cioloboc »

am fost o singura data la un psihiatru si mi-a prescris niste medicamente dar din pacate le-am luat o singura data pentru ca mi-au dat o stare de greata si ameteala simtomele parca se agravau si din acest motiv am renuntat sa le mai iau desi medicul mi-a spus sa continu sa le iau pentru ca aceste simtome sunt normale pana se va obisnui organismul
roxxana
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 11, 2012 11:01 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de roxxana »

buna,Ada.numele meu este roxana si imi pare rau sa aud vad ca te confrunti cu aceleasi stari chinuitoare care din pacate imi sunt foarte cunoscute pt ca si eu m-am confruntat cu ele.iti spun la domeniul trecutului pt ca dupa 3 luni de psihoterapie pot spune ca sunt un alt om.as fi egoista sa spun ca nu m-a ajutat si medicatia eu am luat jumatate de pastila de seroxat pe zi timp de 6luni,iar in primele 2luni m-am simtit destul de rau,insa cu ajutorul dl DINU GABRIEL AM REUSIT SA TREC PESTE acele reactii sa le inteleg ca sunt normale.pt asta te incurajez si pe tine,daca nu te mai poti odihni mai deloc si nu te mai poti concentra nu-ti fie frica sa iei medicatie pt ca te va ajuta sa te odihnesti si sa te concentrezi asupra sarcinilor din acest minunat program de psihoterapie.iti doresc sa ai rabdare cu tine sa nu te dai batuta si sa urmezi sarcinile zilnice din acest program pt ca sunt sigura ca rezultatele nu vor intarzia sa apara.incearca sa te bucuri de fiecare clipa petrecuta alaturi de cai dragi,sa incerci sa faci activitati care inainte iti placeau chiar daca iti e greu uneori si nu ai chef,trage de tine,mergi la plimbare,vizioneaza o comedie,iesi cu prietenii si vei vedea ca incet,incet te vei simti mai bine.iti urez succes
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Roxxana, foarte frumos ai incurajat-o pe Ada. Felicitari!
Ada, nu te descuraja. Asa cum ti-a spus si colega mea Irina, cu ajutor potrivit te poti regasi si redeveni persoana activa si fericita dinainte.
Curaj!
ada_cioloboc
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Noi 03, 2012 1:46 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de ada_cioloboc »

va multumesc mult pentru incurajari...adevarul e ca atunci cand l-am cunoscut pe prietenul meu aproape 2 luni simtomele s-au diminuat,probabil nu le-am dat atat de multa importanta dar din pacate apoi au revenit.
medeutza
Mesaje: 9
Membru din: Mar Oct 30, 2012 9:32 pm

Re: Spune-ne cum te simti

Mesaj de medeutza »

Buna seara.Vreau sa va impartasesc si experienta mea legata de aceste stari atat de neplacute.Primul atac de panica l-am avut cred in anul 2005 in urma unor probleme de sanatate pe care eu le-am interpretat in felul meu,am inceput sa dezvolt usor usor aceste stari neplacute care ulterior s-au agravat si nu stiam despre ce e vorba.Bineinteles ca am luat calea analizelor ca majoritatea celor care se confrunta cu asa ceva,iar rezultatele aratau ca nu am nimic fizic.Am ajuns la psihiatru si in urma tratamentului prescris si a psihoterapiei mi-am revenit complet.Acum insa de cateva luni au reinceput acele stari neplacute,lipsa de putere,lipsa de aer,nod in gat,nod in stomac......si altele.insa de data aceasta mi se par mult mai intense si nu le mai fac fata ca la inceput.De curand am descoperit acest site si cred ca am sa achizitionez un abonament pt ca am ajuns la faza ca nu mai pot iesi din casa de frica ca mi se poate intampla ceva rau...
Scrie răspuns