atacurile de panica au revenit

Adinagabriela
Mesaje: 10
Membru din: Joi Aug 31, 2017 2:24 pm

atacurile de panica au revenit

Mesaj de Adinagabriela »

Buna,numele meu este Adina. In urma cu 6-7 ani in perioada facultatii am avut primul atac de panica in timpul unui curs.ma luase ameteala si o caldura puternica in corp,cu o senzatie de voma. Profesoara ma intreba daca nu cumva sunt insarcinata:)) am inceput sa fac analize la sange,ba nu aveam nimic,ba o usoara anemie,la inima totul era bine insa eu deja sinteam mai tot timul o frica. Luni de zile nu am stiut ca exista asa ceva "atac de panica" pana cand intamplator am vazut la discovery o emisiune cu acest subiect. Toate simptomele se incadrau perfect. Am inceput sa caut pe inernet,sa ma documentez. Lunile au trecut iar eu ma simteam rau pt ca nu faceam nimic pt a ameliora situatia,nu ceream ajutor,pana cand intr-o zi mi-am zis ca imi vreau viata inapoi.am cautat un psihiatru bun din oras,m-am prezentat la el i-am spus situatia si am urmat tratamnet 6luni.eram atat de fericita ca in sfarsit am avut curaj si ca sunt pe drumul cel bun.frica de a iesi din casa,de a merge la cumparaturi,de a merge cu autobuzul sau masina si multe alte lucruri au disparut ani de zile.pana acum o luna cand am simtit o tensiune si o frica in corp.atunci a fost momentul cand mi-am dar seama ca au revenit starile. Frica s-a instalat rapid.temerile au aparut iarasi.locuiesc in germania ,munchen si abia am gasit un psihiatru roman care e in concediu si abia in octombrie ma poate primi.acest lucru imi aplifica starile.de curand am avut un atac de panica la servici si am zis "stop" .am plecat la un institut de psihiatrie(abia am rezistat sa merg cu metroul) fiind ultima mea sansa.m-a primit o doctorita fff draguta,cum de altfel toti doctorii sunt aici,calmi si amabili,am vorbit,mi-a facut analize la sange,inima,urina si mi-a dat doua tipuri de pastile.inca mai fac atacuri de panica,nu ff intense insa am tensiune in corp,stomacul e tensionat, starea de voma..astazi am gasit pe internet acest site..si ma bucur
Deja am ascultat cateva sedinte si voi continua pana la final...exista sansa sa redevin un om normal?fericit? Fara atacuri de panica? Bineinteles ca voi merge si la psihiatrul meu cand vine din concediu...insa nu vreau sa mai apara aceste scene urate..multa sanatate
AndreeaCM
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 05, 2017 2:36 pm

Aceleasi probleme..peste tot.

Mesaj de AndreeaCM »

Buna tuturor! Am citit cateva dintre povestile voastre si toate rezoneaza cu ceea ce simt si eu de aproximativ 2 luni.
Totul a inceput in concediu, cand am simtit prima oara ca mi se face rau, ca nu pot respira si ca o sa imi inghit limba. Nu imi puteam misca sau controla corpul si incercam din rasputeri sa imi revin. Eram plecata din tara insa s-a facut ca in acea perioada, sa fie un sumit organizat. Multa politie, foarte multa, oameni agitati, explozii, foc si fum, proteste...Eu de fel sunt foarte energica, nu am stare si nu mi-e frica de astfel de lucruri. Ba chiar am participat activ la cauze de genul, care au coincis cu interesele mele.
Insa imediat cum m-am intors acasa, am visat numai violente, politie si locul meu natal. Toate visele erau vivide, foarte realiste.Uneori visam si lucruri pe care candva le-am regretat si incercam in vis sa compensez in orice fel, sa nu am sentiment de vinovatie.
Una peste alta, la cateva zile am chemat salvarea pe strada. Tensiune mare, palpitatii de inima, senzatie de sufocare, nu imi puteam misca membrele. Cei de la SMURD mi-au zis ca este un atac de panica si ca ma vor duce la spital, ca sa ma simt mai bine. Mi s-au facut analizele si bineinteles, nu aveam nimic. Dar nimeni nu ma credea ca nu pot sa respir. Am crezut ca o sa mor. La 2 zile, am ajuns din nou la urgente, cu aceleasi simptome. Ulterior, am inceput sa imi fac analize pentru orice, crezand ca e ceva fizic.
Mentionez ca o saptamana mi-a fost frica sa ies din casa sau sa vorbesc cu cineva, sa merg cu metroul sau cu liftul. Nu puteam sa ma uit la filme cu subiecte chiar si usor sensibile. Nu puteam sa ma gandesc la orice era negativ, chiar daca nu tinea de mine, ca nu mai puteam sa respir.
In prezent, de 2 luni ma confrunt cu problema de respiratie ce nu ma satisface. Abia pot sa ma chinui sa casc sau sa oftez, ca sa pot respira. Am crezut ca m-am facut bine, insa astazi am avut un episod din neant. Aceleasi simptome plus ca, nu pot sa mananc mai mult, ca nu pot sa respir; nu pot sa alerg, ca nu pot sa respir; toate duc la nu pot sa respir si in cazurile grave, la amorteli, durere de ceafa, jena in piept, palpitatii..Tind sa cred ca subconstientul meu incearca sa ma loveasca sub centura, pentru ca eu stiu ca nu sunt persoana asta fricoasa. Dar nu pot controla nimic din mine..
Am 25 de ani, 7 luni si 2 luni de panica incontrolabila. Si vreau sa ma fac bine :)

Cum de se declanseaza acestea din senin, fara sa fi avut probleme inainte? Cum poti sa treci peste?
Livia1987
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 24, 2017 2:43 pm

Re: atacurile de panica au revenit

Mesaj de Livia1987 »

Buna AndreeaCM
Si eu am probleme cu anxietatea de multi ani si la fel in special cu respiratia.Eu am 3 luni de psihoterapie si fac in continuare.Incep sa mi controlez din ce in ce mai bine starile si cred ca daca nu ai alte probleme medicale,te poate ajuta foarte mult psihoterapia.
AndreeaCM
Mesaje: 2
Membru din: Mar Sep 05, 2017 2:36 pm

Re: atacurile de panica au revenit

Mesaj de AndreeaCM »

Sunt foarte curioasa sa incerc, ca sa nu folosesc cuvantul disperata.
Nu am inteles exact insa cum functioneaza, nu as vrea sa optez pentru varianta Skype ci cea de a merge la cabinet. Sunt sedinte de grup, cele care tin 31 de sedinte?

Multumesc mult pentru ajutor si pentru indrumare!
Livia1987
Mesaje: 5
Membru din: Mie Mai 24, 2017 2:43 pm

Re: atacurile de panica au revenit

Mesaj de Livia1987 »

Cele 31 de sedinte inseamna cate o sedinta-lectie pe zi pe acest site.Sunt tot felul de informatii despre ce se intampla in corpul si in mintea noastra.Sunt de mare ajutor.
alinamathe2018@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 12, 2018 10:09 pm

Re: atacurile de panica au revenit

Mesaj de alinamathe2018@yahoo.com »

Buna seara,in 2015 am avut primul atac de panica in urma unui stress foarte puternic.M am speriat ingrozitor intrucat simptomelecerau atat de puternice, cu dureri extreme in piept si in zona inimii, dureri de cap, tremur muscular, senzatie de sufocare...am chemat ambulanta nestiind in acel moment ce reprezinta aceste stari.Analizrle dviddnt bune,dar starile de moarte!!!Mi am revenit...nu stiu cum...iar anul acesta in aprilie s a declansat din nou, pe fond de oboseala, stres, nu ma pytea odihni noaptea, ma trezeam de foarte multe ori nu puteam adormi,iar dimineata eram epuizata.Aceleasi simptome ca in 2015, aceeasi intensitate, aceleasi simptome groaznice.O prietena mi a recomandat un psihiatru care mi a prescris un tratament.Am facut tratamentul ,pe care de abia l am terminat,adica de 7 luni...si zilele acestea am resimtit iar niste simptome,nu f.puternice dar suficuent cat sa ma ingrijoreze din nou, cu apasarea in zona pieptului si inimii, si o senzatie de caldura, arsura prin abdomen si picioare, durere de cap si o senzatie de oboseala.Am observat ca daca se intampla sa fiu stresata de ceva anume, incep durerile in piept si bineinteles cz asociez imediat cu atacul de panica , si mi e frica sa nu mearga mai departe...Nu stiu ce sa fac...tratsment medicamentos am luat de 7 luni...a fost ok in perioada asta, nu am mai simtit nimic pana acum cand confruntandu ma cu o situatie mai stresanta, incep sa simt durerile in piept dar la intensitate mai redusa, dureri de cap,oboseala.Am fost cu metroul si am inceput sa ma panichez din cauza aglomeratiei si a faptului ca eram sub pamant, parca ma sufocam...Spuneti mi va rog ce pot face in aceasta situatie?
Scrie răspuns