atacul de panica si anxietate permanenta

mariaandreea.teleianu
Mesaje: 1
Membru din: Mar Aug 29, 2017 3:00 pm

atacul de panica si anxietate permanenta

Mesaj de mariaandreea.teleianu »

Buna ziua! Ma numesc Andreea si am 25 de ani. Povestea mea incepe acum aproximativ 2 ani cand am facut primul atac de panica ( zic si ultimul) deoarece marea mea problema a fost anxietatea si inca este anxietatea(in proportii mult mai mici). In urma cu doi ani in timp ce ma aflam la o cina cu cativa prieteni, combinand alcool cu tutun etc(in cantitati mici) am facut un atac de panica, nu imi mai amintesc exact cat a durat stiu ca a fost cea mai ingrozitoare senzatie din viata mea, credeam ca mor. Inima imi batea foarte tare de parca voia sa imi sara din piept, aveam un tremur interior puternic, palpitati, nu mai puteam nici sa mut privirea, fixasem un punct si doar acolo puteam sa ma uit, evident corpul imi era imobilizat pe canapea..... dupa ce mi-am revenit zilele care au urmat am mers sa imi fac analize totul bine, sanatoasa, atunci am aflat ca acela fusese un atac de panica, dar nu am dat prea multa importanta am dat vina pe ce consumasem in acea seara iar doctorul mi-a prescris niste picaturi pe care sa le iau cand ma simt agitata. In tot acest timp am mai avut senzatii de anxietatea dar nestiind ce inseamna anxietatea genealizata in capul meu era ca am glicemia scazuta si la mine in geanta mereu se gasea ciocolata. Cum simteam putina anxietatea mancam ciocolata si imi reveneam sau luam cateva picaturi. Fiind totul la nivel mintal a functionat perfect :)). Nu ma documentasem prea mult despre anxietate/atacuri de panica ceea ce m-a ajutat sa o duc asa mai bine de un an, pana in august 2017 cand intr-o seara am avut o anxietatea foarte mare care pur si simplu m-a blocat. Timp de mai bine de o luna am avut permanent senzatia de derealizare, imi era frica sa mai ies din casa, imi era frica sa stau in casa singura, citind pe net ulterior lucruri despre anxietate mi-a fost frica sa mai beau cafea/ alcool/coca cola, pur si simplu nu stiam ce sa mai fac, imi analizam orice senzatie din corp, viata mea se rezuma la a stat toata ziua in camera in pat cu dureri de cap. Eram si foarte trista pentru ca nimeni nu ma intelegea (este evident ca daca nu ai trecut printr-un atac de panica e greu sa intelegi o frica nejustificata ) pana cand incepand sa caut solutii pe internet am dat de acest site, am urmarit cele 3 sedinte gratuite, mi-am facut cont si am fost contactata ulterior de Mihaela Iote. Si asa am inceput terapia care s-a inceiat acum aproximativ o luna. M-a ajutat foarte mult sa inteleg ce se intampla cu mine si cum sa trec peste toate acele stari groaznice de anxietate. Au trecut 7 luni de cand am inceput terpia si pot spune ca m-a ajutat foarte mult. Se mai intampla sa mai am stari de anxietatea de mica intensitate si care dureaza mult mai putin dar cu ajutorul terapiei am invatat sa le gestionez mai bine. Singura "frica/obstacol" care mi-a mai ramas de depasit sunt calatoriile cu avionul. Dar sper cat de curand sa trec si peste asta pentru ca refuz ca la 25 de ani viata mea sa fie limitata de niste frici nejustificate, tine doar de noi sa trecem peste. Va doresc tuturor multa sanatate si un Paste fericit! :D


Ps: Iti multumesc mult Mihaela Stinga pentru tot ce ai facut pentru mine! :D
robu andreea
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Sep 29, 2018 8:28 pm

Re: atacul de panica si anxietate permanenta

Mesaj de robu andreea »

Buna,eu ma numesc tot Andreea :) ."panica mea"..off
..a aparut dupa o operatie in care mi a fost scos ovarul drept din cauza unui chist.Totul a decurs bine doar ca dupa vreo 2 luni a trebuit sa incep o cura cu anticonceptionale(nu mai luasem niciodata pana atunci)si doua zile cat am luat aceste pastile am avut exact efectele cele mai rele.Eram aproape de preinfart.Am vorbit cu doctorul ,s a rezolvat totul,doar ca pentru vreo doua saptamani am avut atacuri de panica.Nu stiu cum dar au trecut..am inceput serviciul..totul bine si frumos.
pana acum vreo trei saptamani cand ne am cand ne am intors din Romania(locuiesc in Italia)si imediat dupa ce am ajuns la vreo trei zile a trebuit sa duc baietelul la gradinita.El sta foarte bine,doar ca eu din prima zi din care am ajuns inapoi in Italia am inceput sa am stari de anxietate care s au inrautatit dupa ce copilul a inceput gradinita si ca urmare au aparut si atacurile de panica care au devenit din ce in ce mai dese.Sunt foarte fericita ca am gasit GS ,pentru ca acasa,din familie nimanui nu i vine sa creada ca eu o femeie atat de puternica care a avut destule si mari probleme ca mama si ca femeie a ajuns sa nu si mai poata controla aceste...stari..si mai rau nu vor sa accepte..iar eu nu am cu cine vorbi ..cui sa i spun deschis ceea ce simt si prin ce
trec.Sper din suflet sa ajung si eu inapoi cum eram si sa ma bucur de viata ca inainte.O zi buna si multa sanatate!
Klaudya S
Mesaje: 1
Membru din: Mar Oct 27, 2015 4:26 pm

Re: atacul de panica si anxietate permanenta

Mesaj de Klaudya S »

Buna ziua ma numesc CLAUDIA si panica mea a inceput acum 10 ani.
Cu fel si fel de tratamente cu fel si fel de senzatii.
Timp de 4 ani au dispărut dinou si acum 4 ani au reapărut.
Fac sedinte de psihoterapie,de 4 luni am renuntat la medicamente.
Sunt deschisa conversatiei!
Psiholog Ioana Ionicioiu
Mesaje: 13
Membru din: Vin Feb 03, 2017 5:21 pm

Re: atacul de panica si anxietate permanenta

Mesaj de Psiholog Ioana Ionicioiu »

Buna ziua Andreea,

Imi dau seama cat de dificile sunt momentele in care va confruntati cu aceste stari de panica si ca va este cu atat mai greu, cu cat ele reapar. Motivul pentru care v-ati simtit mai bine in anumite momente a fost si pentru ca, incepand serviciul, ati avut mintea ocupata si nu ati mai gandit la fel de irational cum o faceati in trecut. Ma bucur ca ati ales sa vorbiti deschis despre toate aceste stari si sa impartasiti experienta dvs si cu alte persoane care se confrunta cu probleme similare. Inteleg ca acum va este greu, dar puteti oricand sa scapati de anxietate/panica si sa va bucurati din nou de viata, daca veti decide sa incepeti psihoterapia, astfel incat sa intelegeti modul in care anumite gandurile nesanatoase va intretin aceste stari si cum anume puteti invata sa controlati ceea ce simtiti.

O zi frumoasa!
Psihoterapeut Ioana Ionicioiu



robu andreea scrie:Buna,eu ma numesc tot Andreea :) ."panica mea"..off
..a aparut dupa o operatie in care mi a fost scos ovarul drept din cauza unui chist.Totul a decurs bine doar ca dupa vreo 2 luni a trebuit sa incep o cura cu anticonceptionale(nu mai luasem niciodata pana atunci)si doua zile cat am luat aceste pastile am avut exact efectele cele mai rele.Eram aproape de preinfart.Am vorbit cu doctorul ,s a rezolvat totul,doar ca pentru vreo doua saptamani am avut atacuri de panica.Nu stiu cum dar au trecut..am inceput serviciul..totul bine si frumos.
pana acum vreo trei saptamani cand ne am cand ne am intors din Romania(locuiesc in Italia)si imediat dupa ce am ajuns la vreo trei zile a trebuit sa duc baietelul la gradinita.El sta foarte bine,doar ca eu din prima zi din care am ajuns inapoi in Italia am inceput sa am stari de anxietate care s au inrautatit dupa ce copilul a inceput gradinita si ca urmare au aparut si atacurile de panica care au devenit din ce in ce mai dese.Sunt foarte fericita ca am gasit GS ,pentru ca acasa,din familie nimanui nu i vine sa creada ca eu o femeie atat de puternica care a avut destule si mari probleme ca mama si ca femeie a ajuns sa nu si mai poata controla aceste...stari..si mai rau nu vor sa accepte..iar eu nu am cu cine vorbi ..cui sa i spun deschis ceea ce simt si prin ce
trec.Sper din suflet sa ajung si eu inapoi cum eram si sa ma bucur de viata ca inainte.O zi buna si multa sanatate!
Scrie răspuns