Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Simona H, imi pare tare rau sa aud ca treci prin aceste stari - imi dau seama ca iti e greu si ma bucur ca ai decis sa apelezi la ajutorul nostru. Asa cum ai vazut in primele 3 sedinte lectii din program, psihoterapia cognitiv comportamentala este cea mai eficienta forma de interventie in aceste stari pentru ca atinge exact cauza acestor stari de agitatie si neliniste si anume modul de a gandi sau de a interpreta anumite senzatii fizice sau situatii din viata noastra.

Iti recomand sa programezi o sedinta asa incat sa te putem intelege si ajuta cat mai bine in functie de starile tale specifice si in care sa ti se explice ce anume putem face impreuna pentru a te ajuta sa scapi de starile acestea atat de neplacute.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire si mi-ar placea sa discutam mai detaliat si la telefon despre pasii urmatori.
O zi frumoasa!
Psihoterapeut Irina Paraschiv
0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Revin cu o concluzie pozitiva. Terapia m-a ajutat sa ma cunosc mai bine. Ma simt f bine si multumesc Irinei Paraschiv pentru tot ajutorul.
Tot ce am vorbit, Irina sa stii ca nu am uitat nimic si inca are efect in mintea mea.
Momentele mai dificile care mai apar le trec asa cum se cuvine: nimic nu e ingrozitor, e doar asa cum vrem noi sa fie sau poate doar n-are o rezolvare imediata dar nu ne schimba cu nimic.
Eu am trecut prin mai multe stari in cadrul terapiei si in viata reala pe care nu le avusesem inainte decat poate cumulate in trecut de-a lungul timpului. Dupa ce le-am retrait m-am linistit si acum sunt tare multumit.
Aveti incredere!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna George22, ma bucur tare mult ca tii contactul cu persoanele din Forum despre evolutia ta. Te cred ca aplici ce am discutat si ce am lucrat si ma bucur mult sa aud asta.
Asa cum am mai spus, e importanta repetitia si adaptarea acestor ganduri si idei rationale la viata noastra, cu bune si cu rele.
Iti multumesc pentru aprecieri si sunt aici pentru orice suport!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna , ma bucur ca esti bine, si mir imi mai trebuie ceva repetitie, am avut mult de alergat cu nunta fetei , acum este si nunta fratelui meu , si serviciul, ma mai consum din cauza fetelor in rest ma confrunt cu o raceala si am interpretat gresit starile , astazi ma simt obosita si ametita , sg o sa treaca nu sunt numai zile bune , sa auzum de bine.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia, ma bucur mult ca esti bine si ca treci peste toate cu bine. La mine a aparut o problema de sanatate in familie. E greu cand e vb de familie. Incerc sa decatastrofez.
Sper sa se rezolve cu bine.
Incerc sa gandesc ca putea fi mai rau, o sa vad in timp cum va fi. Las timpul sa treaca. Voi vedea cum va fi.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

George nu trebuie sa catastrofezi, totul are o rezolvare , doar ca mintea noastra o ia inainte si gandeste ce vrea ea , stii cum este , cum ne este scris acolo sus asa se intampla nu putrm schimba noi nimic , trebuie sa nu te mai gandesti si sa iei totul asa cum este , si eu ma lupt cu gandurile care uneori incearca sa ma domine dar pana la urma ne intelegem , trebuie sa fii tare nu trebuie sa te lasi la prima problema , or sa mai apara pe parcursul vietii ,noi trebuie sa facem tot ce tine de noi sa fie totul ok , multa sanatate la toata familia si tie si fii tare
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna George cum esti?, nu mai stiu nimic de tine, eu ma simt bine, acum incerc sa renunt la pastile am micsorat doza si acum iau 1 zi da una nu , renunt treptat , probleme m ai sunt dar le gestionez , sa auzim de bine
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia, sunt ok. Simt efectele terapiei. Raportarea la propria persoana s-a schimbat, nu ma mai simt urmarit asa cum am simtit multa vreme. Nu cred ca se mai intampka nimic special sau urmeaza sa se intample.
Cand apar probleme incerc sa nu mai reactionez asa repede sau gandindu-ma prea mult la problema...aici mai am de munca dar e ok.
Nu e usor sa schimbam un mod de gandire pe care l-am avut multi ani...dar nici imposibil.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Buna George , eu ma sint nult mai bine , pot gestiona , problemele , lucrurile care sunt mai putin placute , am inceput sa renunt si la tratament il iau la 3 zile si minimul , mai sunt momente cand ma m ai intalnesc cu anunite stari dar trec, ceea ce nu ne omoara ne face mult nai puternici , nultumesc programului
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia. Felicitari pentru toata munca. Tine-o tot asa.
La mine ce sa zic viata merge mai departe cu bune si cu rele.
Scrie răspuns