Atac de panică

alexxxi
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 10, 2018 10:59 am

Atac de panică

Mesaj de alexxxi »

Va salut , acum ceva timp (3-4 ani ) Am făcut atacuri de panică cu agorafobie , Am urmat tratament însă de 2 zile am o neliniste ca maine trebuie sa plec la serviciul si ca nu voi putea...stau agitat si mintea imi este doar acolo , Nu am venitul necesar sa consult un psiholog...un sfat daca imi puteti da , dacă e bine să sa continui sa ma duc la serviciul cu tot cu răul care il am sau sa nu ....imi e frică sa nu mor , Am impresia ca voi innebuni , Ca ajung la schizofrenie.....eu stau foarte mult pe fb daca Vrea cineva Sa ma ajute care a trecut prin asa ceva ...Alexandru l cassper . ..si aici o sa intru din 10 in 10 minute sa vad daca mi-a scris cineva .
Madalina09
Mesaje: 11
Membru din: Joi Noi 02, 2017 1:49 pm

Re: Atac de panică

Mesaj de Madalina09 »

Bună alexxxi! Și eu mă confrunt cu anxietate, atacuri de panica si agarofobie. Fac terapie în acest program de câteva luni și mă ajută destul de mult dar ajutorul cel mai de preț tot în mine îl găsesc. Adică am învățat cum să gestionez astfel de situații dar până inconștientul meu nu se satură de suferință, tot nu pot să scap de emoția asta negativă care o spui și tu că o ai pentru noul job. Adică ,uneori, și dacă nu mă duc un timp la magazinul de pâine, cand sunt nevoita sa merg neapărat am aceeași stare de îngrijorare ca și cum aș merge la un job nou sau ceva cu totul nou pentru mine. Asa ca am învățat să îmi accept stările și aștept să treacă, pentru că la un moment dat oricum vor trece și îmi zic că ce o fi o fi, că și așa dacă mă îngrijorez sau nu eu tot aceeași sunt și tot la fel voi trece peste situația care mă sperie. Și acceptând aceste stări ai sa vezi ca nu vor mai avea atâta putere asupra ta. Ca soluție de moment, încearcă să iti dezbati gândurile, sa iti spui lucruri bune despre tine și experiențele asemănătoare în care ai trecut cu bine și nu s-a întâmplat nimic din ce crezi. Încearcă să te relaxezi prin ceva plăcut tie si sa te distragi de la gândurile ce nu îti dau pace. Și că să scapi de agarofobie, pshihoterapeutul meu îmi spune că trebuie să dau piept cu situațiile care ma sperie, dar la asta mai mult de lucru pentru că la mine deja au intervenit senzațiile fizice care sunt foarte supărătoare și care îmi intensifică agarofobia. Tot aici am învățat că nu ai cum să mori sau sa înnebunești de la un atac de panică, frica sau îngrijorare, asa cum simți tu acum. Iar schizofrenia e cu totul altceva. Invata sa iti accepti fricile și nu o sa mai aibă impact asupra ta. Sper ca ti-a fost de folos răspunsul meu. Sănătate multă!
Scrie răspuns