ANXIETATE

costeld
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 11, 2013 4:41 pm

ANXIETATE

Mesaj de costeld »

As dori sa va impartasesc din ceea ce mi s-a intamplat in speranta ca va ve-ti regasi in ceea ce va povestesc si va va fi de folos. Am 35 de ani si in urma cu doi ani aveam niste dureri in zona pectorala si senzatia ca nu ma satur de aer. Dupa vreo doua saptamani de la aceste simptome am hotarat sa-mi fac un set de analize, crezand ca am probleme la inima si voi face un infarct si voi muri subit. M-am internat patru zile intr-un spital renumit si dupa toate seturi de analize ( EKG, eco-dopler, test de efort, monitorizare 24 de ore cu niste ventuze pe piept conectate la un aparat ca un telefon, glanda tiroida si organe interne, sange), doctorul mi-a spus ca totul este in ordine, sa stau linistit ca sunt perfect sanatos, acele dureri fiind date de o distonie neurovegetativa. Am venit acasa si durerea parca mi s-a luat cu mana.
Dupa un an, am fost nas la un prieten din copilarie iar in biserica dupa vreo jumatate de ora am simtit ca ma ia cu transpiratii reci si o usoara ameteala si mana imi tremura, de-abia tineam lumanarea. A trebuit sa ma asez cateva minute, dupa care am iesit afara la aer si apoi mi-am revenit. Nunta a continuat, m-am simtit bine dar totusi am ramas cu o frica, emotie si putina rusine ca a trebuit sa ma asez nerezistand in picioare nici jumate de ora; nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata. Au trecut doua luni in care m-am confruntat cu niste emotii pe care nu le-am mai avut: incepusera sa-mi tremure mainile in situatii stresante sau cand trebuia sa scriu ceva in prezenta altor persoane, mi-era frica sa merg la biserica sa nu mi se faca iar rau, ma trezeam dimineata cu o usoara frica (emotie) si nu stiam din ce cauza. Aveam diferite ganduri, cum ar fi: sa nu ies in aglomeratie ca imi va fi rau, ca voi lesina, cum ca ceva rau mi se va intampla, ca voi putea muri si cine imi va plati ratele, cine imi va creste copii?, aveam o usoara ameteala si credeam ca am tensiunea mare, mi-era frica sa nu fac un atac cerebral. Asta m-a determinat sa ma intorc la spital la neurologie sa imi fac alte teste, deoarece mi se zbateau muschii fetei si ai bratului. Doctorul neurolog mi-a spus s-o las mai moale ca am anxietate si mi-a dat cate jumate de pastila de Xanax de trei ori pe zi, plus magneziu si calciu timp de trei luni. Dupa o luna simptomele s-au ameliorat iar tratamentul l-am urmat doua luni. la doua saptamani de la terminarea tratamentului simptomele au inceput sa imi reapara si am inceput sa caut pe internet diferite tratamente despre anxietate si am vazut si psihoterapia cognitiv-comportamentala si am hotarat sa iau legatura cu un psihoterapeut deoarece nu stiam ce mi se intampla si eram foarte speriat. Acum o luna am facut prima sedinta de psihoterapie online cu dl. DINU GABRIEL care mi-a explicat cum decurge atacul de panica si anxietatea iar dupa o saptamana eram alt om. Intelesesem ce se intamlpa cu mine. Toate acele simptome de care v-am povestit erau date de niste ganduri iratoinale care mi le-am insusit fara voie, gandind doar negativ. Faptul ca am inteles ce se intampla cu mine si ce fusese in mintea mea m-a facut sa simt mai bine. Au urmat alte trei sedinte, timp in care psihoterapeutul, as putea sa zic ca mi-a facut ordine in idei si in felul de a gandi. Acum ma simt mult mai bine, mi-a venit cheful de viata, simptomele s-au ameliorat in proportie de 70% si cateva chiar au disparut (nu mai imi tremura mana, nu ma mai trezesc cu acea frica) si continui cu psihoterapia pana can voi simti ca sunt tratat 100%. Ii multumesc pa acesta cale dl. DINU GABRIEL care pot spune ca a facut o minune cu mine in timp de o luna si vi-l recomand din tot sufletul.
corinavelcea@yahoo.com
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:22 am

Re: ANXIETATE

Mesaj de corinavelcea@yahoo.com »

Buna, si eu am avut aceleasi simptome, si cam acelasi traseu cu alergatul pe la toti medicii ca nu stiam ce mi se intampla. Dupa aprox o luna jumatate de "cautari", si dupa cateva diagnostice cu atac de panica, am inteles si am inceput sa caut "din prima" posibilitatea de psihoterapie. Eram setata parca pe acest segment. Nu concepeam alta varianta. Asa am ajuns in acest program, in care dupa citirea primelor 3 sedinte gratuite, 2 zile am zis ca nu mi se intamplase absolut nimic rau pina acum. Nu-mi venea sa cred ca intr-adevar functioneaza. Acum lucrez cu d-na Irina Paraschiv, careia ii multumesc pt. rabdarea pe care o are cu mine. Si la fel si eu, pina nu voi fi bine, nu voi renunta la activitatea de aici. Eu cred ca am avut "noroc" pt. ca am trecut putin timp prin starile neplacute ale atacului de panica. Am inteles rpd ce inseamna si in ce directie sa o iau. Tratament medicamentos am luat doar o luna. Cele 2 combinate, m-au adus in forma f. buna azi, cand va scriu aceste randuri. Asa ca, indrazniti sa lucrati intens in acest program, si daca auziti pe cineva ca e "in necaz" de acest gen, recomandati terapia cognitiv-comportamentala. Mult succes va doresc, si sa auzim cat mai mult de bine!
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: ANXIETATE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna seara dna Velcea,

Imi pare foarte bine sa aud aceste vesti bune si va multumesc pentru aprecierile bune.

E intr-adevar foarte important sa stiu sa cer ajutor atunci cand ma confrunt cu astfel de stari, iar ajutorul potrivit poate fi nepretuit!
Eu va felicit pentru eforturi si pentru stradanie - ati lucrat extrem de constiincios si sunt sigura ca si de acum incolo veti sti cum sa va descurcati in tot felul de situatii dificile.

Sper sa auzim de bine in continuare!
O seara frumoasa!

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+40 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
costeld
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 11, 2013 4:41 pm

Re: ANXIETATE

Mesaj de costeld »

Am scris pe forum acum o luna si jumatate cand am inceput sa ma simt mai bine si pot spune ca acum ma simt foarte bine. Nu-mi vine sa cred ca am avut acele ganduri sau ca am trecut prin acele momente. Mi-am terminat sedintele si ma simt un alt om. Am lucrat cu dl. GABRIEL DINU pe care il recomand din tot sufletul. Nu va fie rusine sa apelati la psihoterapeut deoarece este normal sa trecem si prin momente grele in viata si sa nu le putem depasi prin propriile forte.
Incercati sa ganditi pozitiv si sa va bucurati de fiecare clipa din aceasta viata si nu lasati viitorul sa va strice prezentul.
Va doresc si voua succes si puneti-va increderea in Dumnezeu ca totul va fi bine!
corinavelcea@yahoo.com
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:22 am

Re: ANXIETATE

Mesaj de corinavelcea@yahoo.com »

Hristos a inviat Costel. In primul rand ma bucur pt. vestile bune pe care le primim de la tine. Si eu trec acum prin aceleasi stari de bine si la fel, nu pot crede ca "am fost acolo" unde era destul de rau. In ce priveste fraza ta cu viitorul, as indrazni sa citez dintr-un articol al d-nei Irina Paraschiv, psihoterapeutul super fain cu care am lucrat eu, articol pe care il gasesti pe psihosolutii.ro. Foarte tare site-ul si te invit sa-l descoperi si tu, dk nu ai facut-o ink pina acum. Deci, citez: "Emotiile pozitive despre viitor includ speranta, optimism, incredere iar aceste emotii, in special speranta si optimismul au fost documentate ca avand un efect pozitiv in ameliorarea simptomelor depresive. " Citatul este din articolul "Emotiile pozitive in psihoterapie" dk ai vrm, citeste-l, e f. interesant. Deci, si viitorul, dar ca scenariu pozitiv este benefic in terapia pe care o urmam noi, chiar si acum, zi de zi. Iti doresc succes in continuare si mi-ar placea sa mai avem "semnale de bine" de la tine.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: ANXIETATE

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna ziua Corina,

Imi pare bine sa vad ca sunteti activa pe Forum si ca prin aceste incurajari si postari ii motivati si incurajati si pe altii. Ma bucura sa vad pozitivismul si ratiunea cu care abordati multe situatii din cele descrise de persoane pe Forum - nu pot spune decat ca toate sunt semne ale unei recuperari "ca la carte"
Felicitari!

Si pentru cei interesati, iata aici linkul catre articolul cu emotiile pozitive: http://www.psihosolutii.ro/content/inde ... rapie.html

Mult succes in continuare!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
www.psihosolutii.ro
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
Scrie răspuns