Anxietate generalizata, atacuri de panica și depresie

madailinca2008
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 21, 2013 9:14 am

Anxietate generalizata, atacuri de panica și depresie

Mesaj de madailinca2008 »

Bună ziua tuturor,
Sunt în a treia săptămână în programul gandestesanatos și vreau sa împărtășesc din experiența mea.Psihologul meu este dl. Gabriel Dinu, căruia îi mulțumesc pentru ca îmi da încredere în mine după fiecare ședința, ma ajuta,ma indruma și mă simt foarte bine după numai trei săptămâni și asta datorita programului și ajutorului pe care îl am din partea lui.
Problemele mele au început în urma cu 3 ani, când după o perioada de stres, oboseala, somn puțin am început sa simt palpitații, schimbări de dispoziție, nervozitate, o frica pe care nu o înțelegeam ( trasaream și mă speriam când îmi suna telefonul, mă chema un șef, făceam o greșeală, suna la ușă cineva,etc), aveam numai gânduri negative, îmi făceam scenarii cu tot ce e mai rau etc. Toate au culminant când la un control la servici de medicina muncii aveam tensiune 16/10, puls 110, ekg bun.Deja eram panicata și speriata și am început sa am dureri și înțepături în piept , sa-mi fac ganduri din cele mai negre, ca am pb cu inima, o sa fac infarct, accident vascular și așa am făcut primul atac de panica, într-o zi, in mașină,când mă întorceam de la servici, după 2 săptămâni de gânduri,scenarii, palpitații si inteoaturi in piept și tot ce e mai rău. Și așa a început calvarul meu. Am început cu analize de sânge, endocrinologie, cardiologie,instalare holtere, orl (aveam țiuit în urechi), oftamologie (aveam tulburări de vedere, vedeam cu puncte negre), biorezonanta .Toate bune, mai puțin tensiunea care era crescuta din cauza anxietății care pusese stăpânire pe mine. Apoi au început insomniile, nu mai puteam manca, nu mă mai bucuram de nimic, eram trista și abătuta zilnic,mă analizam din ce în ce mai mult, ajunsesem sa-mi iau tensiunea de zeci de ori pe zi și sa cred ca sigur mi se va întâmpla ceva rău, atacuri de panica aveam aproape zilnic.
Și așa a apărut și depresia în viața mea. O luna și jumătate nu am dormit aproape deloc . Dar am continuat sa merg la servici, sa mă ocup de copil, casa, deși devenisem o umbra și abia mă mai țineam pe picioare. Ușor, ușor mi-am revenit fara medicatie, desi fusesem si la psihiatrie si primisem un tratament mai ales ca nu ma puteam odihni.Dar m-am incapatanat si nu l-am luat fiindu-mi frica de dependenta lor si de sevraj. Nu va sfătuiesc sa faceți ca mine și sa va chinuiți. Un tratament pe scurta durata este foarte indicat sa va repună pe picioare, am inteles asta de la psihologul meu si din program. Eu am luat doar tratamente naturiste si cateodata o jumatate de lexotan cand faceam pusee de tensiune 16,17.Doar ca aveam zile mai bune, zile mai rele pana am început sa am iar stări din ce în ce mai rele, gânduri și nu mă mai puteam concentra pe altceva, cu somnul deja făcusem fobie ca nu pot dormi și uite așa am început sa merg la psiholog și nu unul, ci doi care nu m-am ajutat prea mult. Și ca o ultima încercare am zis sa mă înscriu și pe gandestesanatos.ro fără prea mari speranțe, deoarece eram intr-o stare de panica și stările deveneau din ce în ce mai agresive, nu mai zic de gândurile care îmi treceau prin cap în permanenta.
În momentul de fata si dupa numai trei saptamani sunt foarte bine, nu mai am palpitații, nu mi-am mai luat tensiunea deloc,nu mă mai simt agitata, nu mai tremur, nu mai amețesc când merg pe strada, nu mai fac atacuri de panica,nu mai simt înțepături în piept, dorm din ce în ce mai bine, comunic mai mult cu cei din jur, fac sport, zâmbesc din ce în ce mai mult și cel mai important invat sa GÂNDESC SĂNĂTOS, sa îmi dezbat gândurile iraționale, sa nu mai catastrofez orice. Sa nu credeți ca mi-a disparut de tot anxietatea sau, ca nu mai am momente când am gânduri iraționale, momente cand ma mai simt trista sau ingrijorata,dar acestea sunt nesemnificative, nu le mai dau atentie si importanta și trec foarte repede. Nu se compara cu ce simțeam înainte. Acum sunt reduse la 10-20%.
FOARTE IMPORTANT este sa aveti incredere si sa comunicati cu psihologul vostru, sa cititi pastilutele psihologice și credintele asa cum vi se cere, sa vizionati filmuletele, sa faceți sarcinile zilnice,cât mai multe abc-uri, chiar dacă la început vi se par apa de ploaie...nu aveti rabdare si vi se pare greu, dar cu cât le citiți mai mult cu atât le veți înțelege mai bine, vi se vor întipărit în minte și va veti simți din ce în ce mai bine. Toate stările și simptomele se vor diminua treptat și veți vedea schimbările de la o zi la alta.
Mulțumesc lui Gabi Dinu, psihologul meu și abia aștept ședința următoare!
roxana2306
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Mar 25, 2017 7:43 pm

Re: Anxietate generalizata, atacuri de panica și depresie

Mesaj de roxana2306 »

Buna :)
Vreau sa stiu (in cazul in care vei mai intra pe aici), daca acum după 2 ani, ești bine :)
Scrie răspuns