Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună , nu am avut astfel de senzații eu îmi doresc sa stau sg în casa și nu pot astăzi am stat 2 h singura, te simți mai bine? Tu ce simți ,
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Ma simt mai bine in general.
Simti frica de a sta singura chiar daca cineva e in alta camera si doarme de exemplu? Ai vreun simptom mai mic atunci sau deloc?
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună George , ma bucur ca putem comunica , ma bucur ca te simți mai bine , o sa te simți din ce în ce mai bine , și eu am trecut prin asa ceva încă mai rau , dacă nu era mama în casa , putea sa fie casa plina , eu eram speriata și aveam gânduri obsesive cum ca a-și putea sa mi fac ceva rau , ca pot sa mi pierd controlul și sa inebunesc , prima data am rămas câteva minute , și deveneam agitata , apoi într o zi a plecat 2 h , toți dormeau , ma gândeam cu frica sa nu mi vina acele gânduri iar , și acum mai am teama și nu rămân singura eu nici nu dormeam singura fără mama acum pot , încet, încet cu pași mărunți vom depăși aceste gânduri , știi cum suntem precum copii mici , o luam de la 0 , învățăm totul, cum sa be controlam gândurile și emoțiile , nu putem dintr o data cel puțin eu după 17 ani de panica sa rezolv în câteva ședințe , trebuie sa muncesc mult , sa ajung sa pot controla tot , eu mi am mai luat încă 2 luni , , la sfârșitul programului o sa ne distram când o sa ne aducem aminte cum ne controlează gândurile în loc noi pe ele , îți doresc numai bine , scuze greșelile scriu de pe telefon și am și probleme cu vederea
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

De cand am inceput am simtit ca ma simt mai liber in situatii in care eram doar usor anxios. Ca ex faptul ca ma simteam urmarit pe strada. Acum simt ca sunt singur si fiecare om pe strada are treaba lui nu sa ma urmareasca pe mine. Am lasat masca de aparare la o parte.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Eu am avut o zi urata astăzi , din greșeală aseară am dat un mesaj unui coleg doream sa l dau prietenului meu, nu am văzut mesajul și astăzi la 5 dimineață am primit telefon de la soția lui , m a amenințat m a jignit , am încercat sa i explic și eu și prietenul meu ca a fost o greșeală dar nu s a putut discuta , am făcut ABC , pastiluțe dar pe la ora 15 m a luat frica și cred ca am făcut AP , nu știu sigur am avut senzații fizice dureroase și chinuitoare , am încercat sa trec peste am mai făcut un ABC și încă o pastiluta , am plâns mult astăzi , acum stau în pat încerc sa dorm putin , poate starea a fost de la oboseala și am fumat foarte mult și supărare îngrijorare, este normal prin ce trec?
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia
Probabil ca ai suparat o persoana (sotia lui) care s-o fi ingrijorat mai mult decat tine crezand gresit ca are o relatie cu cineva si ai facut-o foarte geloasa.
Cu siguranta ca era foarte nervoasa si nu se putea discuta atunci cu ea.
Copilul meu cand are crize de nervi imi zice sa plec afara in frig si urla la mine si eu simt atunci ca ma enervez dar ma linistesc stiind ca ea nu simte asta si cand e calma!
Cand e f furioasa nu ii explic prea multe rational. Ii zic ca o inteleg sa fie furioasa si ca va trece si raman calm.
Dupa cand s-a dus toata furia si a trecut ceva timp atunci pot vb cu ea rational si vad ca e foarte receptiva sau oricum usor suparata doar.
Irina m-a ajutat sa inteleg cum sa vb cu copilul si sa o inteleg mai bine pe cea mica. Si vedem atat eu cat si sotia ca da roade.
Incearca sa iei poate acest lucru ca ex de la mine pentru situatia ta sau pentru o situatie similara si asa sa te linistesti si sa iti diminuezi panica.
Oamenii reactioneaza f furios cateodata si tot ce spun atunci e total ireal. Dar fara sa-si dea seama afecteaza pe altii.
Nu putem sa-i multumim pe toti. Nu ai facut o greseala ca vorbeai cu acel om. Ai facut apoi tot ceca depins de tine ca sotia lui sa inteleaga situatia.
Faptul ca ea apoi a reactionat f dur nu inseamna ca te cunoaste deloc ci doar ca era ff geloasa.
Probabil ca mai are episoade din astea si cu alte persoane.
Nu ai facut rau nimanui. Nu ai dat in cap nimanui.
Nu putem sa-i multumim pe toti.
Eu te inteleg si pentru starea ta de dupa.
Stiu ca si eu ma confrunt cu diverse stari.
Dar stii cum zice Irina: e normal sa mai apara dar sa nu uitam ca sunt doar ganduri.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Faceti lucrul de care va e frica. Mergeti intr-o sedinta cu dorinta de a avea emotii. Nu va eschivati. Ganditi va chiar ca vreti sa fiti judecat de cineva ca aveti emotii.
Alegeti o sedinta mai simpla. Veti vedea diferenta.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bine spus, dar greu de facut
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

M-a ajutat mult ABC-ul inainte de sedinte.
Am avut sedinte mai simple in care emotiile erau aproape 0. Ma simt mai bine dupa 6 sedinte.
Inca ma gandesc la sedintele la care trebuie sa dau raportul dar sper sa fie mai bine.
Rabdarea este de baza si perseverenta. Rezultatele sunt si simt ca trece ca o clipa sedinta cu Irina.
Am atatea sa-i spun.
Ma simt mai putin anxios in viata de zi cu zi in general :)
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună George , ma bucur ca te simți din ce în ce mai bine , eu nu m ai am timp de lecții , am foarte multe de rezolvat
Scrie răspuns