Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
Lyly
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:20 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Lyly »

Buna, numai e nimeni pe aici?
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna. Mai este cineva pe aici? Eu mai intru din cand in cand si mai citesc perioada de terapie pe care am avut-o.
Sunt imbunatatiri si nu se uita. Cred ca raman intiparite pentru toata viata. Cateodata mai uit dar alta data imi aduc aminte si revin pe calea cea buna.
Pe mine m-a ajutat.
As face terapie toata viata, dar mai bine ma bucur de ea asa cum este ea.
Aveti incredere in psihologul vostru.
Antonias
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 28, 2018 12:10 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Antonias »

Buna ,George! Cum sa nu mai fie nimeni?:)) eu am inceput psihoterapia de fix o lună și ma simt mai bine dar nu pot sa ma compar inca cu mine inainte de anxietate. Sunt fericita doar ca nu mai am perioade de neliniste toata ziua (desi mai am si zile in care nu ma simt extraordinar), la mine seara e mai cu probleme..eu am anxietate generalizată cu atacuri de panica de pe 9 dec 2016..am mai facut "psihoterapie" (ghilimele pt ca nu a fost nicio psihoterapie) anul trecut fix pe vremea asta..am luat si pastile tot anul trecut pe vremea asta 5 luni dar fără cine stie ce rezultate..adica am fost mai bine si supa ce le am întrerupt dar la fel,Nu pot compara cu perioada înaintea anxietatii..si zici ca anxietatea asta se vindeca 100%? Eu tot vad pe aici oameni care spun ca s au vindecat dar mai au stari..pai pt mine vindecarea inseamna sa nu mai ai nicio stare..adica ,la un stress e normal sa fii nelinistit,îngrijorat sau sa ai palpitatii dar nu asa fara motiv. Hai,încurajează ma!
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Antonias. Stiu despre ce vorbesti. Toti de aici cunoastem asta.
In primul rand trebuie sa stii ca e doar mintea ta. Nimic nu e real. Doar ganduri.
Bineinteles ca le vei putea tine in frau. Lucreaza cu ele. Vorbeste cu terapeutul tau. Fac o treaba f buna sa stii.
Vei pricepe mai multe chiar si dupa ce vei termina sedintele.
Poate parea al naibii de greu si frustrant dar gandestete ca fiecare om se sperie de ceva. Trebuie doar da decatastrofezi. Sa pui la indoiala gandurile. Sa lucrezi. Sa astepti.
Se rezolva si nu se intampla nimic rau pana atunci.
Rabdare si perseverenta.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Anxietatea mea are legatura si cu claustrofobia. Mi-am dat seama ca nu imi plac spatiile inchise aglomerate unde nu mai am controlul. Posibilitatea de a alege sa ies oricand vreau.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Cum merge terapia Antonias?
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Pe mine ma chinuie dorinta de a face ceva grandios dar nu stiu ce anume. E foarte frustrant sa simti asta aproape zi de zi. Cateodata mai putin alta data mai mult, dar mereu nu uit asta. Va confruntati cu asemenea probleme? Please help. Give me a good advice.
Mihaela69
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 4:54 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Mihaela69 »

Buna George,
Din pacate forumul nu este foarte activ.
Daca simti nevoia sa faci ceva grandios incearca sa observi la ce te pricepi dar si ce ti-ar placea sa faci.
Poti face o lista cu lucrurile pe care le-ai facut pana acum si vezi care este numitorul comun al activitatilor care ti-au dat o stare de multumire, in care te-ai regasit.
Antonias
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 28, 2018 12:10 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Antonias »

Merge..asa si asa:)) ma asteptam sa ma simt mult mai bine dupa aproape 2 luni..nu spun ca nu se vede nimic,dar ma asteptam la mai mult. Eu nici nu iau pastile si nici nu vreau sa le iau ceea ce imi face drumul mai anevoios. Dar trebuie sa perseverez si sa am răbdare, ieri nu m am simtit bine toată ziua, azi ma simt mai bine si am.si pofta de mancare! E cu suisuri si coborasuri,cred ca stii si tu asta. Astept sa treaca vremea, citesc pastilute,abc si o sa vina si vremurile mult dorite! Tu? Ai cumva vreo recadere?
Antonias
Mesaje: 7
Membru din: Dum Ian 28, 2018 12:10 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Antonias »

Apropo,sa stii ca mi vine de multe ori in cap ce mi ai scris atunci..răbdare si perseverenta..se rezolvă si nu se intampla nimic rau până atunci..chiar ma ajuta,mersi mult!
Scrie răspuns