Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna
Numele meu este George22 si am anxietate in sedinte.
Vreau sa va intreb daca simtiti ceva similar sau daca ati avut episoade la fel si cat v-a luat sa scapati de ele?
Anxietatea mea nu este in grad foarte mare in toate sedintele ci mai ales in cele in care trebuie sa spunem fiecare un status (sedinte gen daily scrum) si mai ales daca se intarzie pana imi vine randul sa zic ceva si sa ma descatusez. Asteptarea ma face sa ma gandesc ca voi avea emotii si ca ma voi face de ras si emotiile sunt in crestere. Se ajunge la o intensitate aproape de un atac de panica. Am si avut unul intr-o intalnire de grup si am parasit sala.
Ce este curios ca in alte tipuri de sedinte am doar usoare emotii care pe parcurs dispar si pot vorbi linistit sau sa ma plictisesc linistit daca nu trebuue sa zic ceva neaparat in sedinta.
Din cauza acestor sedinte care imi aduc pulsul in gat fug de firmele cu sedinte zilnice (incerc sa aflu de la interviu) si nu accept mici pozitii de conducere, desi sunt sigur ca as avea calitatile necesare tocmai pentru a evita sedintele.
Sunt constient ca emotiile vor fi mereu cu mine doar ca trebuie sa le diminuez si sunt constient ca ele apar datorita gandurilor irationale catastrofale si cu toate astea drumul spre insanatosire pare lung.
Aveti asemenea stari?...
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Citește cartea cum sa va controlati anxietatea ,Albert Ellias ,acolo găsești lucruri cu care te confrunți tu ,mie mia recomandat o doamna Psiholog Irina Paraschiv , un psiholog super bun .
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia. Sunt in plin proces de lucru chiar cu Irina Paraschiv si am cumparat deja cartea. :) Da, confirm si eu ca este un psiholog fin si ma bucur ca am descoperit-o. Simt ca impreuna ma pot vindeca.
Am simtit o dorinta sa intru si eu in grupul de pe forum si sa imi destainui anxietatea.
Faptul ca aici pot vorbi liber si confidential despre problema mea ma face sa ma simt bine.
Ai avut stari ca ale mele? Ai trecut etapele? Cum te simti acum?
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună , toți de aici ne confruntam cu aceiași problema, stările sunt diferite , toate duc la același rezultat gândurile , gândurile , emoția , teama , frica , trebuie sa lucram cu noi , sa putem sa le gestionam , cartea este foarte buna , scriitorul a trecut prin ce treci și tu , stările mele sunt diferite , am 3 săptămâni pe acest forum și am înțeles ce este cel mai important , ma mai lovesc de unele situații din când în când , dar intensitatea este mult mai mica , mi am mai luat încă 2 luni și sunt sigura ca dacă fac tot ce tine de mine totul o sa fie bine , nu pot lasă totul la jumătate , trebuie sa faci ABC și pastiluțe , pe mine ma ajuta
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna tuturor, ma bucur mult sa vad ca s-au deschis discutii de suport pe forum intre persoanele care trec prin aceste stari de anxietate si se lupta sa le intelega si le depaseasca cat mai bine.
E important sa aveti rabdare si perseverenta - iesirea din anxietate, mai ales cea de lunga durata, nu e aproape niciodata liniara, ci necesita atentie la gandurile si emotiile noastre, lucru rational cu gandurile negative dezadaptative si multa rabdare si suport.
Ma bucur ca schimbati pareri si recomandari si invit cat mai multi oameni care au reusit sa treaca peste anxietate sau care inca se lupta cu ea sa va dea o mana de ajutor.
Mult succes!
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:28 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună seara, va mulțumim pentru tot , pentru ca sunteți alături de noi în momentele grele din viata noastră , am încredere ca vom trece peste toate gândurile și temerile care au pus stăpânire pe noi .
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Buna Camelia,
Astazi am facut un ABC despre emotia de a avea emotii intr-o sedinta la recomandarea Irinei.
Am simtit acest ABC. Nu stiu cum sa ma explic foarte clar dar a fost un sentiment de eliberare :).
Desi mai facusem ABC-uri acesta m-a revigorat.
Acum simt ca daca voi avea si intr-o sedinta senzatia asta si ma voi simti liber atunci victoria va fi cu atat mai mare. :) Si ar fi prima. Ce bucurie sa urmeze si altele...
Eu am ales sa nu ma dau batut si dupa prima luna simt ca lucrurile s-au inbunatatit. Simt asta zilnic in diverse intalniri mai mici.
Aveti incredere in voi si in psihologul vostru.
Totul este posibil ;)
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Bună , ma bucur ca te simți mult mai bine , "problema ta " , nu este o problema mare , defapt și a mea și a tuturor , este o stare un gând , noi trebuie sa înțelegem asta , ai încredere sunt și zile bune și mâi puțin bune , sunt sigura ca vei reuși , sunt alături de tine
Camelia camelia1803@yahoo ro
Mesaje: 53
Membru din: Mar Ian 10, 2017 11:55 am

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Camelia camelia1803@yahoo ro »

Înainte sa ai ședința fa un ABC DESPRE TOT CE TE DERANJEAZĂ , TE VA AJUTA MULT PENTRU SEDINTA :roll:
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Ma gandesc poate ce ne face anxiosi poate pe viitor sa ne placa. Adica daca sunt anxios sa ies afara poate imi va placea sa ies mai mult.
Totul e in mintea noastra.
In cazul meu poate imi vor deveni dragi sedintele.
Ati avut astfel de ganduri si senzatii?
Scrie răspuns