Anxietate in sedinte

Scrie răspuns
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Din cate am citit eu de cand am aflat despre anxietate sa stii ca mai ales starile de genul cum le-ai avut tu raspund f bine la terapia cognitiv comportamentala. E exact ce ai nevoie pentru depresurizarea lor. Citeste si Albert Ellis si continua cu ABC. Te vei linistii. Nu-ti fie frica.
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Teoobada »

Mersi mult! Citesc deja cartea “Cum sa va controlati anxietatea”de dr. Ellis, am ajuns pe la pagina 120. ABC am facut chiar azi-noapte, pt ca m-am speriat de o senzatie (noua), dar acum sunt mai ook.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Senzatiile le ai din cauza gandurilor. Verifica cat de adevarate sunt gandurile. Intreaba te daca chiar si asa cu tot felul de ganduri daca ai patit ceva vreodata in afara de senzatiile astea care te chinuie. Accepta gandurile. Accepta si nu ti fie frica de ele deloc. Suna nebunesc stiu. Ca tot ce vrei e sa scapi de ele sa te ascunzi. Accepta le o data pentru cateva minute. Vei vedea ceva nou dupa.
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Teoobada »

Da, inteleg. Accept gandurile si senzatia, dar este atat de neplacuta.Este o combinatie intre senzatia de sufocare si senzatia de nerabdare, greu de descris (ca atunci cand esti sub apa si vrei sa iesi repede la suprafata ca sa respiri adanc). Cam asa se simte si e destul de chinuitoare, dar incerc sa o decatastrofez si sa o accept si stiu ca va trece candva, insa momentan ma deranjeaza.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

E ca un fel de claustrofobie. Eu am simtit asta in metrou o data. Era f plin si se oprise intre statii. M-am gandit ca daca se blocheaza acolo si nu mai putem iesi toata lumea se va agita va fi groaznic ca nu pot scapa. La fel simteam ca nu mai am aer si senzatia de nerabdare sa plece metroul o data.
E interesanta senzatia cum mi-ai descris-o.
Cred ca anxietatea se leaga cumva cu claustrofobia si senzatia de claustrofobie.
Imi dau seama prin ce treci. Te inteleg.
Gandeste te asa: sunt stari de care vei scapa. Desi simti asta esti pergect sanatoasa fizic si psihic si nu ai ce sa patesti.
Sunt persoane care au probleme fizice ireversibile si ar da orice sa se repare cumva.
Tu faci lectiile si terapia. Vei fi bine.
Si eu sunt la fel. Cand am o problema o catastrofez si devin anxios.
Vei scapa de senzatiile astea. Nu patesti nimic.
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Teoobada »

Mersii mult!! Din fericire, nu am claustrofobie, dar posibil ca senzatia sa se asemene cu ceea ce simt cei claustrofobi. Au trecut 2-3 zile, m-a mai lasat senzatia, o mai simt inca destul de des, dar nu mai e asa intensa, deci probabil va disparea in cateva zile (sper).
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Anxietatea in ritm de vals. Muzica trezeste simturile si alunga starile...
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de Teoobada »

Cum esti, George22?
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Teoobada pe forum sa stii ca totul e vag si lumea intra ori la necaz ori sa incerce sa mai dea un sfat dar toti trecem prin recaderi cateodata. Apoi ne trece dar simtomele nu mai sunt asa puternice. Vei fi tu insati adica. Dar ajutorul adevarat si cel care te intelege cel mai bine fix ptr problema ta este terapeutul tau si tu insati.
Trebuie sa parcurgi etapele. Sa faci ABC-uri. Sa nu dezamagesti chiar daca ai recaderi. Forumul iti arata doar ca mai sunt si altii cu problema asta.
Lucreaza cu gandurile si vei deveni propriul terapeut.
George22
Mesaje: 87
Membru din: Mar Ian 10, 2017 4:12 pm

Re: Anxietate in sedinte

Mesaj de George22 »

Am vazut destul despre anxietate. Am cerut si ajutor caci am avut nevoie. Am primit si am inteles in timp cum stau lucrurile. A trecut un an.
Acum aleg sa aplic ce am invatat in terapie. Numai asta ajuta. Adica sa fiu pragmatic si sa dezbat gandurile simplu: sa le verific conditia de adevar.
Decatastrofare ... viata e frumoasa.
Bafta tuturor.
Scrie răspuns