cand crezi ca stresul iti este prieten

Gabriella72
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 05, 2018 8:39 pm

cand crezi ca stresul iti este prieten

Mesaj de Gabriella72 »

Buna seara. Sunt noua pe aici, am inceput si eu programul aici pentru o anxietate mai veche. Am inteles in sfarsit conexiunea dintre gandirea irationala si simptomele pe care le am ("nu suport", "trebuie", "nu suport sa mi se intample ceva rau" etc).Sper in timp si cu rabdare sa o schimb si sa construiesc o gandire rationala si contructiva . Doresc sa intreb ceva ce am realizat recent citind despre importanta relaxarii in terapia de recuperare.In timp ce citeam despre tehnici de relaxare am simtit o rezistenta organica la idea de a face asta 20 minute in fiecare zi si nu am stiut de ce. Reflectand, am realizat ce se intampla: cum sa renunt eu la stress si anxietate cand astea doua "m-au ajutat" sa fac cel mai bine? Adica eu am crezut ca daca ma stresez (intru in modul ala) sunt gata sa fac fata cat mai bine si anticipatia m-a ajutat sa imi planific si sa evit "potentialele" probleme.Problema este ca locuiesc de 10 ani in UK si am avut multe provocari si asa am invatat sa fac fata. Inca cred ca tot ce am realizat aici am realizat pentru ca m-am mobilizat in felul acesta si crezand ca stresul ma ajuta sa imi fac bine jobul, sa am rezultate foarte bune, sa nu pic de idiot. Cum schimb aceasta credinta falsa? Cu ce o inlocuiesc? Ma gandesc ca daca incerc sa vad daca am aceleasi rezultate bune fara sa ma mai stresez creierul meu invatat atatia ani in stilul asta o sa se revolte si sistemul meu nervos o sa fie confuz de genul...ok ce se intampla aici? nu ne mai stresam? dar daca ne stresam suntem "safe" ca obtinem rezultate bune, ne putem pastra jobul...etc. Ceva de genul asta? Idei va rog?
Scrie răspuns