Anxietate

Alina7
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 17, 2018 10:59 pm

Anxietate

Mesaj de Alina7 »

Bună! A-și vrea sa va întreb care sunt simptomele anxietății...mie pana în prezent mi s-a spus ca am anxietate generalizata dar simptomele pe care le am sunt de la atac de panica. Ma puteți ajuta sa înțeleg acest lucru?
Va mulțumesc!
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Teoobada »

Poti avea foarte multe senzatii si simptome doar din cauza anxietatii. Eu nu am avut multe atacuri de panica, (pe ultimul l-am avut acum 3 luni), dar pt asta tot m-am confruntat cu multe stari, senzatii si simptome...
Alina7
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 17, 2018 10:59 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Alina7 »

Și în acest timp de 3 luni nu ai mai avut nici un simptom?
Eu ma confrunt zilnic cu aceste stări.
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Teoobada »

Ba da, am avut o gramada de simptome, pe toate, cred. In momentul de fata nu am nici un simptom, ma simt bine. De obicei aveam cate un simptom, care ma deranja un timp, apoi trecea simptomul respectiv si aparea altul, il inlocuia si tot asa. Este normal..Ma ajuta mult terapia si exercitiile, dar mai ales sedintele pe skype. In curand vei scapa si tu de simptome, stai linistita:*. Nu le vei avea pana la nesfarsit (si eu credeam asta). Sunt constienta de recaderi si nu este realist sa ma astept sa nu mai am deloc vreo stare sau vreun simptom, avand in vedere ultima perioada. Dar sunt increzatoare ca ma voi vindeca!
Ultima oară modificat Mie Mai 02, 2018 5:06 pm de către Teoobada, modificat 1 dată în total.
Teoobada
Mesaje: 15
Membru din: Mar Apr 03, 2018 5:44 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Teoobada »

Daca vei cauta unele mesaje de-ale mele de acum vreo o saptamana, vei vedea ca ma plangeam de o senzatie intensa de sufocare si nerabdare, pe care credeam ca o voi avea mult timp si de care imi era foarte greu sa scap si sa nu ma mai gandesc, si uite ca in cateva zile mi-a scazut semnificativ si in unele momente n-am mai avut-o chiar deloc si nu m-am mai gandit.
Andrei3197
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 29, 2018 11:42 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Andrei3197 »

Salut , ma numesc Andrei și am 20 de ani ,m am mutat in urma cu 2 ani in Anglia pentru a fi cu prietena mea aici împreuna ,aum o luna am avut primul atac de panica , eram la fotbal și nu mâncasem nimic toată ziua , băusem și un Redbull dar asta făceam mereu nu aveam nici cea mai mică treaba . Odată ce am început am alergat timp de vreo 30 de minute ca și cum energia nu se mai termina și dintr-o data , pur și simplu nu am mai putut respira inima îmi bătea foarte tare . Va dați seama in mintea mea era , voi cădea jos , voi leșina etc. După ce m am liniștit am ajuns acasă iar inima nu înceta sa bată , după am început sa mi pun tot felul de întrebări . Astfel a început o perioada pot spune deranjata , ma întrebam mereu de ce îmi bate inima așa de tare , de ce am nod in gat , după o saptamna am ajuns la spital crezând ca nu pot respira și îmi bătea inima foarte tare , bine înțeles ca nu aveam nimic după un test normal la inima . Toată perioada asta a început de când m am certat cu prietena mea , am avut probleme la servici , și toate in luna aia au picat pe capul meu . Bine înțeles trebuia sa fac ceva așa ca am început sa ma documentez despre ce este vorba , și am găsit toate simptomele pe care le avem. Anxietate , la început eram fericit ca găsisem ce avem , dar atacurile de panica nu încetau , așa ca un prieten mi a spus ca a trecut prin asta și la recomandarea lui , am găsit GS.ro , am văzut primele 3 ședințe ai deja mi se părea wow , aveam
Toate Explicațiile in fata mea , dar atacurile nu treceau , așa ca m am gândit pentru binele meu trebuie sa fac tot posibilul sa ies din aceasta stare , așa ca am făcut-o. Am început terapia cu domnul Gabriel Dinu , un om pot spune in momentul de fata , îngerul meu păzitor , sunt deja in ședința a 5 a , și deja starea mea s-a îmbunătățit pe zi ce trece , bine înțeles sub îndrumarea lui Gabi cum ii spun eu . Nu știu parerea mea , nu va speriați , anxietatea cel puțin pe mine ma ajutat într-un fel sa ma descopăr pe mine , sa mi dau seama de anumite lucruri , și cred cu tărie ca nu sunt singurul . Toate aceste simptome sunt normale când trecem printr-o perioada mai grea din viața , anxietatea credeți-mă nu vai mereu in voi cum spun alți . Mie îmi place sa i spun ca e doar un moment nu va fi toată viața așa . Va salut și sper din tot sufletul meu sa trecem cu toți peste acest moment din viața noastră ! Merita efortul !
Alina7
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Feb 17, 2018 10:59 pm

Re: Anxietate

Mesaj de Alina7 »

Bună Andrei! Ma bucur pt tine.
Da, sunt de aceeași părere. Aceste ședințe fac minuni. Cu ajutorul acestor oameni minunați care ne ajuta, a-și putea spune ca, am o noua viata în contextul în care de aproximativ 2 ani nu mai știam ce e cu mine...am umblat la toți doctorii...nu puteam sa fac absolut nimic!
Ma ajutat și ma ajuta foarte mult acest program.
Numai bine!
Scrie răspuns