anxietate si atac de panica

ana speranta
Mesaje: 1
Membru din: Joi Apr 26, 2018 3:06 pm

anxietate si atac de panica

Mesaj de ana speranta »

Povestea mea a inceput anul trecut, in vara ,cand am facut pentru prima data un atac de panica.Este adevarat ca bausem multa cafea si eram si obosita, dar senzatiile au fost extrem de neplacute.Am crezut ca o sa mor.Palpitatii puternice, aveam pulsul 140, stare de lesin, de sufocare.Mi-am revenit dupa vreo 10 minute.
Apoi au urmat o serie de analize medicale, care evident au iesit bine.In toamna anului trecut, la cateva luni distanta, am mai facut un atac de panica, la fel fumasem mult si nu mancasem nimic.Am chemat salvarea si dupa ce mi-au confirmat ca este vorba de un atac de panica, m-am hotarat sa cer ajutor.
Deoarece locuiesc intr-un oras micut, am preferat sa fac terapie on line si am gasit acest program .M-a convins si expeienta altora, deci acest forum a fost foarte util pentru mine.
O data cu inceperea terapiei, mi-am facut curaj sa divortez( am 32 de ani, doi copii minunati de 4 si 6 ani si am fost casatorita 7 ani).Eram intr-o casnicie toxica de foarte mult timp, dar cumva nu reuseam sa ma rup.
In primele doua luni de terapie am avut anxietate zilnic,abia mancam cate ceva, aveam palpitatii, etc, cateva ore pe zi, apoi, usor , usor, starile s-au diminuat,,pana au disparut.
Eu am lucrat cu domnul Gabriel Dinu, care m-a incurajat foarte mult si cu ajutorul caruia am ajuns sa ma simt foarte bine,mai bine decat m-am simtit vreodata.
Sunt 4 luni de zile de cand nu am mai experimentat stari neplacute.
Pot spune ca am citit cartile recomandate de dansul de cateva ori, ca sa le inteleg cum trebuie, am inceput sa merg pe jos, sa fumez mai putin,si , m-am rugat la Dumnezeu foarte mult,sau mai bine zis am inceput sa-i multumesc in fiecare zi.
De asemenea, si la mine la inceputul programului starile s-au agravat.
Eu am repetat in fiecare zi si am respectat indicatiile din program.Cred ca pentru rezultate bune este nevoie de perseverenta si de incredere in terapeut.
De asemenea, este nevoie de angajament.Clar ca e nevoie sa renuntam la anumite tipare de gandire/comportamente care ne sunt familiare sau de pe urma carora avem niste avantaje, dar care ne provoaca aceste stari.
Pentru mine acest program a fost o binecuvantare iar domnul Gabriel Dinu este un profesionist, un om extraordinar.
Vreau sa-i multumesc inca o data pe aceasta cale, pentru ca , cu ajutorul dansului, am scapat de starile acelea chinuitoare, ma iubesc si ma accept , imi place de mine chiar daca nu sunt perfecta si privesc viata in cu totul alt mod decat inainte de inceperea terapiei.
Vreau sa va mai spun ca eu inca nu m-am oprit din lucru, in sensul in care citesc in continuare carti pe aceasta tema si de asemenea imi dezbat convingerile negative ori de cate ori este cazul, dar o fac cu placere.
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: anxietate si atac de panica

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Ana,

Ma bucur foarte mult ca ne-ai descris povestea ta, astfel incat sa constientizam ca schimbarea ( in mintea noastra, in comportamentul nostru, in viata noastra) este posibila, chiar daca nu neaparat usor, repede sau fara eforturi mari.
Felicitari pentru noile viziuni despre viata si pentru perseverenta!
Presimt ca vei avea tot mai multe vesti bune in viitor.

O zi cat mai placuta!
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns