Ajutor pentru abc

Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Buna ziua tuturor.Din cauza ca nu pot să cumpar momentan un abonament,incerc sa fac ce pot sa ma ajut cumva.am mai scris povestea mea,Nu o sa repet.spun doar ca ma confrunt cu anxietate de un an.am citit si urmarit toate filmuletele posibile legate de acest subiect.de curand am inceput sa fac si gimnastica acasa,cam o ora,aproape in fiecare zi.am fost binisor pana in urma cu 2 luni cand am ramas fara serviciu,lipsa de ocupatie,grija banilor.in ultimul timp am inceput sa am probleme cu somnul (aseara vreo 3 ore).Am citit si despre abc.am incercat sa fac eu singura.nu ştiu daca e bn fara ajutor de specialitate. Nu ştiu daca am inteles bn cum se fac.am inteles ca A este situatie,eveniment activator,B,convingerile mele in legatura cu A,asteptarile,ideile mele despre A si C,consecintele ,emotiile mele,anxietate.nu stiu daca e corect. Problema mea este ca am anxietate tot timpul,teama de a iesit,de aglomeratie. Din moment ce sunt anxioasa de dimineata pana seara,Nu stiu care ar fii situatia activatoare?faptul ca ma trezesc :lol: ??Am facut un abc.dat fiind ca peste o saptamana trebuie sa calatoresc cu avionul,asta ar fi situatia activatoare,b,gandul ca mi se vă face rau in aeroport,avion.ca voi lesina(chiar daca ştiu ca nu prea e posibil fizic,decat daca sunt prea deshidratata sau imi scade tensiunea;in momente de panica e invers,cred) si c ma simt ca naiba,agitatie,ameteala,frustratea ca ştiu ca nu se moare din asta si totusi in momentele de panica nu ma pot concentra sa ies din situatie.cineva ma poate ajuta?poate cineva de specialitate,cu un sfat?sau cineva care a inceput terapia??e corect ce am facut?intru destul de des pe forum,si sincera sa fiu ma simt singura!vad mii de mesaje,si totusi nimeni pe aici.chiar v-ati vindecat toti??Am ramas singura dezechilibrata din tara asta??? :?7
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Chiar nimeni??Poate macar sa-mi recomandati ceva carti? am vazut ca domnul gabriel Dinu recomanda intr-unul din filmuletele despre anxietate cartea:"Terapia cognitiva " de Philipe Brinster.A citit-o cineva?Cum v-a ajutat?Poate alte carti?Nu va cer sa ma tratati gratis,stiu ca totul se plateste.Macar ceva sfaturi,pareri despre terapie...Poate cer prea mult si imi cer scuze daca e asa.Multa sanatate si sarbatori linistite tuturor!
oanaalexandra1990
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 19, 2018 10:31 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de oanaalexandra1990 »

Buna! eu inc fac terpie o sa- ti recomand niste carti care mi au fost recomandate la terapie '' Cum sa ti controlezi anxietatea scrisa de DR ALBERT ELLIS ''Ghid pentru o viata rational'' tot de DR ALBERT ELLIS CU ABC INCA INVAT SA LE FAC
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Multumesc frumos!Faci terapie pt atacuri de panica?Demult?
oanaalexandra1990
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 19, 2018 10:31 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de oanaalexandra1990 »

Cu mare placere! anxietate generalizata am si fac terapie de o luna si o saptamana ! si am anumite frici care ma fac sa fiu anxioasa
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Eu am urmarit cele 3 sedinte lectii,la care acum nu mai am acces,nu ştiu de ce.ar trebui sa cumpar un abonament.pe tine cum te-am ajutat terapia?ai inceput sa vezi schimbari?ce fel de abonament ai cumparat?
oanaalexandra1990
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 19, 2018 10:31 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de oanaalexandra1990 »

Pai inca sunt la inceput ! ma duc la cabinet ma a ajutat terapia mult pana acum inca mai am simptome,ganduri irationale dar nu abandonez lupta cu mine si niciodata nu e tarziu sa ne schimbam comportamentul si felul de a gandi
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Sunt zile in care am incredere ca pot depasi singura situatia,fara ajutor,zile in care cred ca am inteles despre ce e vb,si zile in care regret ca nu am apelat la ajutor la inceput,atunci cand puteam sa o fac.eu după acel atac de panica am ramas cu anxietate.simptome de tot felul.cel mai mult ameteala,teama ca mi se va face rau,balonare...etc.deocamdată sper sa-mi pot procura ceva carti.iti urez multa bafta cu terapia.
oanaalexandra1990
Mesaje: 10
Membru din: Vin Oct 19, 2018 10:31 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de oanaalexandra1990 »

Multumesc! sper sa te ajute cartile prin multa repetie, ne putem schimba comportamentul! si eu lucrez la asta, iti urez mult succes si sa te faci bine
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Nu reusesc sa imi dau seama ce anume imi declanseaza starile de anxietate.in principiu,cred ca gandul ca trebuie sa ies.oriunde!deci agorafobie!dar am stari de anxietate si panica chiar si atunci cand sunt acasa.nu chiar in fiecare zi,dar destul de des. Ma gandesc tot timpul sa nu mi se faca rau si sa-i sperii pe ai mei.stiu ca sunt ingrijorati,nu-mi spun mai nimic,dar ştiu ca sunt.uneori am impresia ca sunt si enervati de faptul ca nu prea pot conta pe mine.acum,in perioada sarbatorilor stiti cum e. Trebuie alergat,cumparat,cadouri,etc.eu in loc sa fiu de ajutor,mai mult incurc. Incerc sa nu ma plang,sa nu-i impovarez.uneori chiar cred ca nu voi mai iesi niciodata din situatia asta.
Scrie răspuns