Ajutor pentru abc

georgetacatescu
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 11, 2018 12:59 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de georgetacatescu »

Andra2007 scrie:Nu reusesc sa imi dau seama ce anume imi declanseaza starile de anxietate.in principiu,cred ca gandul ca trebuie sa ies.oriunde!deci agorafobie!dar am stari de anxietate si panica chiar si atunci cand sunt acasa.nu chiar in fiecare zi,dar destul de des. Ma gandesc tot timpul sa nu mi se faca rau si sa-i sperii pe ai mei.stiu ca sunt ingrijorati,nu-mi spun mai nimic,dar ştiu ca sunt.uneori am impresia ca sunt si enervati de faptul ca nu prea pot conta pe mine.acum,in perioada sarbatorilor stiti cum e. Trebuie alergat,cumparat,cadouri,etc.eu in loc sa fiu de ajutor,mai mult incurc. Incerc sa nu ma plang,sa nu-i impovarez.uneori chiar cred ca nu voi mai iesi niciodata din situatia asta.
Parerea mea e ca ai niste ganduri care iti declanseaza, nu ceva extern e neaparat declansator.. si unele ganduri sunt deja automatice pentru ca s-au salvat in subconstient ca anumita situatie iti produce frica.
De aceea parte din program e sa te uiti in fiecare zi explicatia la atacul de panica si sa faci ABC-uri si sa le citesti in fiecare zi, pentru ca prin repetitie ne schimbam gandurile astea, si cele constiente si cele automatice.

Momentan tot ai probleme pentru ca chiar daca intelegi rational ca desi starile de anxietate sunt chinuitoare, ele nu sunt deloc periculoase si le poti suporta, si ca nu ar trebui sa iti fie frica de ele, tot nu esti convinsa, asa ca trebuie repetitie si intelegere, plus mult curaj sa le infrunti.
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Ajutor pentru abc

Mesaj de Andra2007 »

Da.cel mai probabil asa este.nu reusesc sa ma conving,cu toate ca ştiu ca totul este numai in mintea mea si ştiu sigur ca am facut fata unor situatii asemanatoare sau mai rele. Numai ca imi pierd rabdarea si ma gandesc ca nu pot trai toata viata facand Abc-uri,cu anxietatea asta!sunt atatea lucruri pe care as vrea sa le fac si nu pot de teama!Vă multumesc mult pt mesaj!
Scrie răspuns