Spune-ne povestea ta

Scrie răspuns
Gabriel Dinu
Site Admin
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 24, 2011 10:55 am

Spune-ne povestea ta

Mesaj de Gabriel Dinu »

In aceasta sectiune a forumului ne poti impartasi cum se manifesta anxietatea in cazul tau.
Cand ai observat prima oara, cum se manifesta, cam cat timp dureaza.
Spune-ne si ce ai facut atunci cand ti-a trecut mai repede si cum te comporti in acele situatii si care sunt situatiile in care se declanseaza anxietatea.
Ai cumva indicatii pe care le-ai impartasi cu alti oameni?
Impartasind cu ceilalti oameni iti va fi mai usor sa incepi sa te controlezi si vei realiza ca sunt foarte multe persoane care trec prin aceeasi situatie sau au experimentat asa ceva.
Poti scrie aici tot ce iti trece prin minte, ce crezi ca te poate ajuta sau ii poate ajuta pe cei care sufera ca si tine.
Poti face aici inca un pas pe drumul catre echilibru si liniste!
Ca sa iti spui povestea ta e nevoie sa apesi pe butonul " NEWTOPIC" sau pe butonul " POST REPLY"

Cu multa caldura!
Psihoterapeut Gabriel Dinu
http://www.gandestesanatos.ro
madalina
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 16, 2011 11:47 am

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de madalina »

Sufar de anxietate de mult timp cred ca de la varsta de 3 ani si sa mentionez ca acum am 18 ani .Atunci la varsta de 3 ani cand o prietena de a mea avea un catel si eu ma temeam foarte tare de el pana intr-o zi cand acesta m-a muscat si eu mica fiind am inceput sa plang si cred ca am ramas atunci marcata deoarece in fiecare noapte ma trezeam si plangeam in vis si mama atunci m-a dus la o femeie de asta in varsta care descanta si m-a descantat.Cu toate ca am fost descantata si mi-am revenit nu ma mai trezeam noaptea consider ca am ramas marcata fiindca la varsta de 7 ani am inceput sa sufar de obsesii multe obsesii ,atacuri de panica,si anxietate si plus ca am mai trait si alte experiente care m-au marcat de-a lungul timplui.Acum am inceput sa folosesc programul asta gandeste sanatos consider ca m-a ajutat destul de mult pana acum insa mai am mult de muncit cu obsesiile si cu anxietatea care imi da destule simptome urate.
Tony_Adds
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 03, 2012 5:47 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Tony_Adds »

Draga Madalina,

Si eu am suferit de anxietate inca de la o varsta frageda. Tot ce pot sa-ti spun este ca prin motivatie, exercitiu, creativitate, incredere, optimism si curiozitate vei ajunge intr-o buna zi sa-ti stapanesti starile de anxietate si sa reincepi sa te bucuri de viata. Drumul spre o viata lipsita de aceste anxietati (si consecintele lor) poate fi anevoios, lung si necesita un efort din partea ta pentru a obtine echilibrul dorit. Esti tanara, ai doar 18 ani, ai tot viitorul in fata, presupun ca te pregatesti sa promovezi examenul de maturitate si de ce nu si o facultate.

Merita din plin sa utilizezi cat mai des cu putinta acest program online, pe care ti-l recomand cu toata increderea si vei observa in curand schimbari in gandirea si comportamentul tau. Fii increzatoare in ceea ce poti realiza si vei ajunge sa-ti descoperi adevaratul potential.

Iti doresc succes.
victor1960
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 16, 2011 11:46 am

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de victor1960 »

Din expierenta ca sa diminuezi starile de anxietate este bine sa fi tot timpul ocupata cu ceva(cauta-ti preocupari noi)astfel nu mai ai timp sa te gandesti la fricile tale.Asculta muzica de relaxare in timpul activitatilor tale zilnice.Respecta intructiunile programului online si o sa te simti mult mai bine de la o sedinta la alta.
O zi buna si :)
barnoveanu
Mesaje: 6
Membru din: Vin Dec 16, 2011 9:14 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de barnoveanu »

Buna Victor
Am incercat si eu programul cu relaxarea dar la mine nu prea merge, de felul meu sunt un hiperchinetic si adevarul este ca nici nu m-am ocupat in viata de tehnici de relaxare. Am vazut ca tu reusesti de minune , da-mi te rog un sfat
victor1960
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 16, 2011 11:46 am

Re: tehnica de relaxare

Mesaj de victor1960 »

Inainte de a incepe relaxarea memoreaza pasi care trebuiesc urmati din program,cu frazale pe care trebuie sa ti le spui in gand.Tot inainte fa-ti un scanariu in minte cu imaginile,sunetele din natura,locuri in ca te-ai simtit bine(de exemplu daca ai fost vara cu cortul in natura)scenariu pe care o sa-l folosesti,la care o sa te gandesti dupa ce ti-ai relaxat corpul(trebuie sa simti ca esti cu adevarat acolo unde te gandesti,unde de fapt ai fost candva in urma cu ceva timp).Cauta pe youtube sunete de relaxare din natura pe care le asculti in paralel cu exercitiul,dar atentia ta sa fie pe corp si imagini nu pe sunetele din exterior.Este important sa fi izolat sa fie liniste in timpul exercitiului care ar trebui sa tina peste 20 de minute.Urmeaza toti pasi cu rabdare nu trece repede peste ei,nu te grabi.Nu obtii rezultate numai dupa cateva sedinte.
iti doresc succes
gabiioan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Apr 09, 2012 6:54 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de gabiioan »

Buna,
si eu am accesat programul "GANDESTESANATOS.RO" suferind de anxietate de mai bine de 7 ani....dar fara sa iau masuri in privinta asta.Inafara de analizele medicale care majoritatea le facem in astfel de momente cu teama ca starile avute sunt urmare a vreunei boli cumva ,nu am facut nimic pt. a rezolva problema(analizele ieseau de fiecare data OK).Sunt foarte fericita de decizia luata,adica sa urmez programul on line.....rezultatele nu au intarziat sa apara,ma simt muuuult mai bine,in momentele cand anxietatea vrea sa isi faca simtita prezenta ,stiu sa ai fac fata si automat simptomele sunt de intensitate din ce in ce mai mica si din ce in ce mai rare.Am devenit oarecum dependenta de comunicarea mea cu pshihoterapeutul,sa spun cum ma simt ,sa mi-se raspunda la intrebari.......toate discutiile ma invarca pozitiv si imi fac ziua mai buna........imi dau incredere in mine.Un sfat pentru cei cu stari specifice anxietatii,depresiei,atacului de panica,etc. NU ezitati sa apelati la ajutorul unui psiholog ,rezultatele nu vor intarzia sa apara! O zi minunata tuturor !
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga gabiioan,


Ma bucur ca deja incepi sa controlezi ce se intampla in mintea ta! Este un inceput bun, iar repetitia si perseverenta te vor aduce in locul in care iti doresti sa ajungi.
Acest program este realizat pe baza protocoalelor din psihoterapia cognitiv-comportamentala, astfel incat, daca se urmeaza indicatiile din el, rezultatele nu inceteaza sa apara.
O zi frumoasa si continua sa te bucuri din plin de viata!

Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
salluu
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 20, 2012 8:30 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de salluu »

buna , numele meu este Marcel si am 25 de ani , ma confrunt cu anxietatea de aproximativ 4 ani ,sau cel putin atunci am inceput sa o constientizezi , in perioada liceului ma confruntam cu o problema a mirosului corporal ,probabil datorita schimbarilor hormonale ,in ciuda faptului ca acordam f mult timp igienie corporale ,familia imi spunea adesea ca lucrurile astea se intampla doar in mintea mea , ajunsesem sa-mi mut hainele pe balcon la aer curat pt ca aveam impresia ca in dulat fiind un aer inchis incep sa capete miros ,datorita obsesiei mele referitoare la mirosul corporal am inceput sa evit oameni ,mi-am redus nr de prieteni , am inceput sa circul pe stradute mai putin circulate ,evitam mijloacele in comun , pt mine fiecare zi de mers la scoala fiind in compania colegilor era un chin ,aceasta izolare cosider eu ca a dus la declansarea unei anxietati de care nu pot sa scap ,e groaznica starea ,in ciuda faptului ca nu mai am problema mirosului ,insa am problema socializari si ma tem f mult de intalnirea cu persoane cunoscute ,rude vichi prieteni ,etc ,nu am nici o problema cu persoanele necunoscute , adesea apar cand sunt nevoit sa ies din casa si daca sunt singur ,e un chin , sunt panichat ,privirea accea confuza ,ochii sunt in permanenta miscare stanga - dreapta ,si teama ca mi-s-ar intampla ceva rau ,partea si mai trista acum incepe :( datorita acestei anxietati nu mai am un loc de munca ,deci nu mai am un venit pt a putea continua sedintele online ,asa ca as avea nevoie de anumite indrumari ,sau sfaturi ,despre ce anume as putea sa fac sa-mi revin ,am o viata in fata si sunt gata sa o explorez dar daca as putea sa o fac fara aceasta nenorocita de anxietate ,care simpt ca ma ruineaza :( ,astept sugesti ,indrumari ,chiar si sfatur :)
Psiholog Gabriel Dinu
Mesaje: 66
Membru din: Vin Oct 28, 2011 1:35 pm

Re: Spune-ne povestea ta

Mesaj de Psiholog Gabriel Dinu »

Draga Marcel,

Cu siguranta te confrunti cu o anxietate semnificativa si veche, ce necesita psihoterapie pentru cel putin 3 luni.
Imi pare rau ca nu ai facut parte dintre cei peste 400 de oameni cu ajutorul carora am testat acest program in mod gratuit si ca acum am depasit semnificativ pragul superior de clienti probono.
Eu am mare incredere ca vei gasi o solutie sa beneficiezi de terapie, fie apeland la ajutorul persoanelor semnificative din jurul tau, fie cautand cu perseverenta o sursa de venit ce nu necesita provocarea acestor temeri.

Iti urez succes!
Psiholog Gabriel Dinu
Psiholog Gabriel Dinu
Scrie răspuns