Amorțeala

Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Amorțeala

Mesaj de Gina1325 »

Buna ! Revin aici pe forum cu câteva întrebări ..Sunt in a doua luna de terapie ,și parca îmi e rău mai tare ca înainte .Pe lângă starea de ameteala și de deralizare (depersonalizare ) ma confrunt cu atacuri de panica destul de des .Insa ceea ce ma macină cel mai mult e starea de amorțeala a feței ,cu tot cu tot cu urechea dreapta (ma și doare ,o simt și înfundată ) ,și nelipsita stare de sufocare (de nod in gât ).Voi v-ați confruntat cu astfel de probleme ?multumesc
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Andra2007 »

Offf!Se pare ca acum tu esti intr-o pasa mai proasta,dar nu-ti face griji!Trece!Eu după sedinta cu psihologul meu m-am mai linistit.Dar tot am uneori senzatia ca trag prea mult aer in piept sau ma simt agitata,mai am palpitatii,Dar incerc cat pot sa le decatastrofez!Revenind la intrebarea ta ma gandesc ca e posibil sa fie tot o senzatie produsa de adrenalina,prin incordarea muschilor,inclusiv cei ai feței. De aici si durerea.atunci cand stai incordata mult timp e posibil sa ai dureri musculare.iar senzatia de urechi infundate sau tiuit in urechi este f des intalnita in anxietate si atacuri de panica!Atunci cand ne e frica sau ne panicam,e posibil sa ne creasca putin tensiunea,fara sa fim insa in pericol,si putem avea aceste senzatii si simptome. Iar nodul in gat e aproape in permanenta cu noi,anxiosii,e senzatia pe care instinctul tau,zapacit de semnalele tale cum ca ti-e frica si esti in pericol,o foloseste sa te faca sa introduci mai mult oxigen in corp.Stiu ce zici,e f deranjant,Dar lasa-l acolo!Ce ai cu el?Fara el anxietatea n-ar mai avea nici un farmec!Sper sa nu te superi pe mine ca am glumit putin,sper sa poti sa te relaxezi un pic!multă bafta!
Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Gina1325 »

Doamne cum asi putea sa ma supăr ??!! Chiar ești drăguța și ma bucur ca dincolo de toată nebunia asta cu anxietatea Reușești sa mai ai umor in tine ..eu de câteva zile am clacat .si eu sunt de fel o fire vesela însă de câteva zile sunt din ce in ce mai descurajata și parca ma încearcă fel și fel de stări ..Ma sperie foarte tare faptul ca îmi simt fata amorțită .după o tura buna de plâns am venit in parc și acum stau pe o banca ....Multumesc mult de toate sfaturile Andra .Astazi am prima întâlnire din a doua luna de abonament ,abia aștept .
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Andra2007 »

Bună Gina!Cum esti azi după sedinta cu psihologul?Sper ca mai bn.!
Andra2007
Mesaje: 41
Membru din: Joi Noi 29, 2018 4:51 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Andra2007 »

Si eu am avut zile f proaste,cu plans din orice,cu gandul ca eu nu-mi voi reveni niciodata!Acum sunt mai bn. si sper sa am din ce in ce mai putine simptome pt a putea sa fac toate lucrurile pe care le faceam inainte si poate altele noi!mult succes!
Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Gina1325 »

Buna Andra ! Astazi a fost ceva mai bine,chiar mult mai bine decat ieri..incerc sa nu mai iau in seama toate simptomele astea fizice care sunt atat de neplacute .Sper ca pe masura ce decatastrofez gandurile irationale ,sa ajung ca simptomele sa isi mai piarda din intensitate ,ba chiar sa dispara.Abia astept ca aceste zile mai grele sa treaca.O seara buna si mult curaj !Trebuie sa reusim !
danut.danut44@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 15, 2018 3:38 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de danut.danut44@yahoo.com »

hei Gina cum esti??
DanPaul
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 30, 2020 8:22 am

Re: Amorțeala

Mesaj de DanPaul »

Hey Gina,

imi pare rau de starile tale, sper ca intre timp esit mai bine. Si eu sunt in aceasi situatie, simptomele mele sunt multiple, furnicaturil electrizante in partea stanga a corpului, fasciculatii si spasme musculare, sensibilitaea crescuta partea stanga a fetei si senzatii ciudate in maini. Sper sa pot sa incep saptamana viitoare terapia pentru ca imi anxietatea imi afecteaza deja calitatea vietii.
Avand in vedere ca ai scris aici in februarie as vrea sa stiu cum esti acum!
Numai bine!
DanPaul
Mesaje: 4
Membru din: Dum Aug 30, 2020 8:22 am

Re: Amorțeala

Mesaj de DanPaul »

Hey Gina,

imi pare rau de starile tale, sper ca intre timp esit mai bine. Si eu sunt in aceasi situatie, simptomele mele sunt multiple, furnicaturil electrizante in partea stanga a corpului, fasciculatii si spasme musculare, sensibilitaea crescuta partea stanga a fetei si senzatii ciudate in maini. Sper sa pot sa incep saptamana viitoare terapia pentru ca imi anxietatea imi afecteaza deja calitatea vietii.
Avand in vedere ca ai scris aici in februarie as vrea sa stiu cum esti acum!
Numai bine!
Gina1325
Mesaje: 11
Membru din: Mar Ian 15, 2019 5:34 pm

Re: Amorțeala

Mesaj de Gina1325 »

Lasa-mi in privat facebook-ul tau ,ca eu aici nu mai intru decat rau..o data pe luna.
Scrie răspuns