Nu stiu ce am depresie sau boala

adrianadi
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 24, 2014 3:47 pm

Nu stiu ce am depresie sau boala

Mesaj de adrianadi »

De 10 ani trăiesc in frica teama mi-am facut analize nu mi-au ieșit probl in special la inima Pt ca acolo simt mereu ca nu pot respira palpitații junghiuri , de vre-o 2 sapt simt junghiuri in umăr spate mâna stânga pe lungimea ei , sa fie din cauza gândurilor mele ? Ma agita caldura de afara nu o pot suporta in special vara ma simt foarte panicat încât renunț la orice loc de munca as avea , nici nu pot scrie intr-o ordine de panicat , mi-a dat betaloc de camera de garda odata Pt o sapt dar eu mai iau când simt disconfort si ma linisteteste ca pot respira ușurat ,imi este teama sa merg la Dr din cauza căldurii cozilor etc ,mănânc foarte des din cauza panicii,am prins frica de moarte dupa ce a decedat tatăl meu in 2005 dupa un accident vascular ,pana atunci eram normal jucam fotbal fumam beam etc ,acum numai fac nimic deși am 32 ani de teama sa nu ma solicit ,am facut niște palpitații puternice simțeam ca imi sare inima din piept 120-130 bătăi si am zis ca ala mi-e sfârșitul imi este frica de acele senzații ,in general ma doare capul si senzația de vertijuri dureri in moalele capului ,am facut RMN la cap si nimic probl ,stau in casa toată ziua dar nici asa nu ma simt bine :((
Simi88
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 31, 2016 1:35 pm

Re: Nu stiu ce am depresie sau boala

Mesaj de Simi88 »

Nu esti singurul cu aceste probleme. Eu am inceput sa. Am atacuri de panica si anxietate acum doi ani dupa 4 ani de munca stresanta in strainatate. Nu am luat nici un medicament, nu am fost la nici un psiholog si totusi pot spune ca am depasit prin forte proprii si autoeducare aceste simtome. Dar am ramas cu aceeasi problema ca si tine, nu mai pot sa stau in soare si caldura, simt ca mor daca stau mai mult de cateva minute in soare puternic sau caldura excesiva, incepe sa ma ia cu palpitaatii si o stare de caldura excesiva in spatele capului ce coboara incet spre piept si mana stanga, si o stare de oboseala. Am acut la urgente EKG, Radiografie si analize de sange totul a iesit normal.Mentionez ca nu am avut inainte aceste probleme sunt de la tara, toata viata obijnuit cu munca grea in soare, faceam miscare mancam destul de bine si sanatos, rezistam la efort si acum sunt ca o leguma. Continuu sa lucrez ca si sofer incerc sa ma ascund de soare si pun aerul conditionat. Starea incepe cam pe laa ora 11 dimineata pana la 4 dupa masa, cand odata cu caderea serii simt o relaxare.
As vrea si eu un raspuns daca aceste simtome pot fi tot ceva pe sistem nervos.
Multumesc.
Simi88
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 31, 2016 1:35 pm

Re: Nu stiu ce am depresie sau boala

Mesaj de Simi88 »

Am 28 de ani
Psiholog Mihaela Iote
Mesaje: 56
Membru din: Joi Noi 20, 2014 3:26 pm

Re: Nu stiu ce am depresie sau boala

Mesaj de Psiholog Mihaela Iote »

Buna ziua Simi 88,
Inteleg ca situatia prin care ati trecut si treceti a fost si este una destul de grea si ca va afecteaza. Este foarte bine ca ati lucrat cu dumneavoastră si ati reusit sa faceti progrese. Anxietatea poate sa ne dea aceste simptome pe care le-ati descris si dumneavoastră la diversi stimuli, insa pentru a trata problema cu care va confruntati ar fi util sa facem o evaluare initiala intr-o prima sedinta pentru a sti exact ce este. Ulterior putem stabili pasii urmatori pentru a va echilibra.
Pentru a intelege mai bine cum functioneaza gandurile noastre si cum ne pot afecta ele, va recomand sa urmariti cele 3 lectii gratuite din aplicatia noastra.
Daca aveti intrebari sau nelămuriri, sau doriti detalii despre psihoterapie, ma puteti contacta cu incredere.

O zi placuta!

Mihaela Iote
Psihoterapeut
0736632545
mihaela.iote@psihosolutii.ro
Scrie răspuns