Viata fara pastile

Scrie răspuns
roxanadia
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 10, 2013 3:04 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de roxanadia »

Buna seara,ma bucur ca am descoperit acest site,sa vad ca sunt atatea persoane care lupta zilnic cu aceleasi stari si ganduri pe care le traiesc eu,si eu iau tratament ,am avut perioade de ani de zile cand nu am mai luat nimic apoi..iarasi. Acum imi pun aceleasi intrebari ca si voi,oare toata viata mea va fi asa?Am sa lupt ca si voi,am sa citesc tot ce se poate si sper ca intr-o zi sa ma redescopar pe mine insami asa cum eram odata,plina de viata si incredere!Va doresc o seara frumoasa alaturi de cei dragi!
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga roxanadia,

Imi pare rau sa vad ca te confrunti cu aceste stari si imi imaginez ca iti este greu.
Pe langa partea de tratament medicamentos, este recomandat sa urmezi un program structurat de terapie cognitiv-comportamentala pentru a invata cum sa scapi de aceste stari si cum sa le previi in viitor. Ar fi pacat sa traiesti cu ele cand exista o modalitate prin care poti sa le controlezi si sa le depasesti, ajungand astfel la scopul pe care tu ti l-ai propus.
Daca ai intrebari sau nelamuriri te rog sa ma contactezi. Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
m_ion88@yahoo.com
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 30, 2013 9:06 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de m_ion88@yahoo.com »

Buna !Si eu am atacuri de panica si fac terapie cu doamna Irina de o luna si jumatate dar parca starile mele se agraveaza nu sa se vindece ma simt foarte slabita ,am fost si la un medic homeopat si mi-a spus ca am foarte mare lipsa de calicu si magneziu asa ca mi-a dat calciu lactic si ceva pastile homeopate calciu si magneziu .Nu mai stiu ce sa fac s a apelez la un medic psihiatru sau ce sa fac imi voi reveni vreodata?si cam cat poate dura?
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna M _Ion,

Imi pare rau sa aud ca starile tale s-au inrautatit - imi dau seama ca poate fi descurajant. Ma bucur ca ai apelat la ajutor si ca in decursul perioadei in care am lucrat impreuna au existat si momente bune.

Apelarea la un psihiatru in acest caz este o idee buna - el poate face o evaluare cat mai buna a necesitatii tratamentului si iti va explica cat mai bine cat poate dura si care vor fi efectele la care sa te astepti. In prinicpiu medicatia actioneaza la nivelul secretiei de anumite substante chimice in creier - in special dopamina si serotonina - substante esentiale pentru starea noastra de bine de zi cu zi.
Atunci cand trecem prin stari emotionale negative, secretia de aceste substante este mult mai mica,si de aici pot aparea intensificari in anumite stari.

Stiu ca e dificil cateodata in momentele proaste, insa cu ajutorul potrivit - identificare si disputarea gandurilor care produc aceste stari negative + medicatia - sansele de recuperare sunt foarte mari.

Sper sa lucram in continuare la fel de bine si vei vedea ca lucrurile se vor imbunatati!
Mult succes !

Irina Paraschiv
Psihosterapeut
0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
http://www.psihosolutii.ro
Ultima oară modificat Mar Ian 29, 2019 11:34 am de către Psiholog Irina Paraschiv, modificat 1 dată în total.
Lyly
Mesaje: 10
Membru din: Lun Feb 06, 2017 12:20 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Lyly »

Buna, sunt lyly mai este cineva pe aici, as avea nevoie de o parere ceva, am lasat medicatia de aproape o luna si am o recadere.
Mihaela69
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 4:54 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Mihaela69 »

Buna tuturor,

As vrea sa va intreb voua ce schema de reducere a antidepresivului vi s-a recomandat.
Scrie răspuns