Viata fara pastile

Scrie răspuns
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Multumesc mult Maria....in aceasi situatie am fost si eu....mai am unele temeri dar nu sunt la intensitate maxima si dispar...asa cum si apar!!
Daca suntem la capitolul recomandari va recomand si eu un filmulet, asemanator secretului, se numeste The Opus - http://www.youtube.com/watch?v=6KTMFnM-q4Q
Va doresc numai bine si ganduri sanatoase!!
maria_anitsirc
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 26, 2012 1:12 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de maria_anitsirc »

Buna,

Cu placere Alexandra, ma bucur cand pot ajuta pe cineva , pentru ca stiu cum e sa treci prin asa ceva si sa nu stii incotro sa o apuci.O sa vizionez filmul , chiar imi plac astfel de documentare .

O zi buna!
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Motivatie, Gandire Pozitiva Si Cuvinte Intelepte - Tony Matei--nu merge linkul, :) .mie mi s-A parut interesanta lectia de viata
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Buna tuturor...ce faceti,cum sunteti?
Ramasesem datoare cu un raspuns,acela al rezultatului sotului meu.A sosit din Italia si tomograful este curat ca lacrima...iuppiii!
Super,asa-i?Si-atunci cum se face ca eu simt din nou o usoara recadere :( , dupa o perioada in care am fost foarte bine!Mai exact de cateva zile sunt in concediu si simt cum tot acest timp liber ma "sufoca"...simt cum iar ganduri irationale pun stapanire pe mine si tot ceea ce-mi doresc este sa merg la servici.Este normal?Vi s-a intamplat pana acum sa simtiti asta?In conditiile in care toata lumea isi doreste sa stea acasa,libere,concedii...eu sa astept sa incep serviciul?Este asa de trist,pentru ca stiu ca nu este in regula!Imi fac de lucru mai mereu,ies sa ma plimb,merg sa-mi vad nepotelul si cu toate astea nu stiu sa-mi gestionez gandurile si sentimentele(din nou) :cry:
Sa stiti ca m-ar ajuta tare mult sa aflu si parerea voastra in acest sens.
Va salut pe toti si va doresc numai bine!
daniel05
Mesaje: 50
Membru din: Joi Ian 03, 2013 2:18 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de daniel05 »

Asa cum am mai zis, nu este normal sa punem prea multa presiune pe noi, ca de ce ma simt asa si nu asa, de ce nu-mi place asta sau asta, nu suntem corecti cu noi insine sa gandim asa. Sa nu crezi ca nici mie nu-mi mai apare asa cate un gand ratacit, dar imediat ma gandesc ca este un gand si in acelasi timp am invatat ce sa fac cu el, si prin asta am prins curaj sa mi le rezolv si apoi sa le alung din minte. Eu iti recomand sa faci lucruri ce iti fac placere ori de cate ori ai timp liber, iar daca simti ca nu ai chef de aceste lucruri totusi incearca, sau gandeste-te ce ti-ar face tie placere sa faci si n-ai facut niciodata. Eu de exemplu am descoperit o activitate care n-o faceam inainte si totusi imi doream dar nu gaseam timpul necesar sau cel putin asa credeam eu, imi plimb cainele prin parc. Ma relaxez enorm, si ma bucur in acelasi de natura, lucru pe care vroiam sa-l fac inainte si nu-l faceam, ori acum m-am decis sa ma mai ocup si de mine, sa-mi acord si mie timp si sa-mi mai port si mie de grija, si sa nu ma mai invinovatesc pt tot felul de lucruri, inclusiv ganduri, pt ca sunt doar ganduri care nu-ti vor face rau niciodata!

O seara buna!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Iti multumesc daniel05,ai mare dreptate...un gand nu are cum sa-mi faca rau.In tot acest timp liber mintea mea a fost coplesita de prea multe intrebari:de ce simt asa,este normal,daca iar o sa ajung captiva pilulelor...?Sper sa reusesc sa ma remontez si sa fiu din nou ca inainte.
Va salut pe toti!
corinavelcea@yahoo.com
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:22 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de corinavelcea@yahoo.com »

Raspuns pt. alineala. Buna, nu stiu daca ai fost in programul acesta, Gandeste sanatos. Daca da, ar trebui sa citesti zilnic, de 2-3 ori pastilutele psihologice si sa incerci, de fiecare data cand iti apar gandurile irationale, sa faci disputarea acestora, si sa le transformi in ganduri rationale. Asa te vei linisti, si vei vedea clar cum sa-ti continui activitatea in aceasta perioada de concediu. Daca nu ai intrat inca in program, te sfatuiesc sa o faci, macar si pentru o luna, cum am procedat si eu. Acum pot spune ca sunt intr-o stare "de functionare" f. buna. Mai am si eu parte, rar ce-i drept, de ganduri irationale, dar acum stiu cum sa le dirijez si sa le gestionez. Mult succes iti doresc, si sa auzim de bine !
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Corina, da am urmat și eu și Alineala programul, problema e ca teoretic știm perfect ce avem de făcut :)...... Dar exact cum spunea Daniel, analizam prea mult orice simțim și asociem imediat cu un gând irațional!!!citeam undeva ca aproape majoritatea persoanelor care suferă de aceste probleme, sunt persoane născute cu ceva aparte..... Adică speciale...... Deștepte și cu un anumit simt dezvoltat!!! Așa ca de ce sa nu ne bucuram chiar de ăsta...... Deci subliniez nu oricine poate avea așa ceva :D
Pe mine m-a întărit experiența ăsta și sunt mult mai sigura pe mine!!!!!
Eu încă iau medicație, intradevar am redus-o la jumătate..... Dar nu mai îmi e teama nici ca voi fi dependenta sau ca fără el nu mă mai voi simți niciodată bine....... Am învățat să trăiesc azi..... Nu în trecut și nici în viitor..... Sa mă bucur de fiecare moment!!
Și Daniel...... Ne asemănăm tare mult....... :).... Exact ăsta încerc sa fac și eu..... Sa mă ocup mai mult de mine și sa nu mai încerc sa fac totul perfect!!!
Așa ca Alineala...... Știi cum spun eu.... Capul sus și pieptul înainte :))).... Încearcă să te bucuri de tot ceea ce viața Îți oferă!!!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Ce m-as face fara voi,dragii mei prieteni de suferinta.... ;) !M-au binedispus postarile voastre si voi lua de la fiecare cate un pic si voi pune in aplicare.Doar sunt vetereana in ale anxietatii:)...oricum suna tare bine alexandra_32:" majoritatea persoanelor care suferă de aceste probleme, sunt persoane născute cu ceva aparte..... Adică speciale...... Deștepte și cu un anumit simt dezvoltat!!!"
Va multumesc inca o data si voi lupta sa-mi fie din nou bine.Va pup!
PS: Ma intreb ce face madadudu...sper ca este bine!Asteptam vesti de la ea...
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Alinealaa iubita mă bucur nespus pt soțul tau ,sa dea Dumnezeu sa fie numai bine :) si îți Multumesc din suflet ca te gandeste la mine.
Cat despre faptul ca te simți mai bn la servici decât acasă e absolut normal,e si indicat ca atunci cand te simți mai rău sa începi o activitate ceva ,sa-ți iei gândul de la starea de rău,eu de exemplu mă simt mai bine acasă ,mă simt mai in siguranta,la munca e jalea(aiurea ,in siguranta suntem oriunde ,dar uite gandurile nebune cum ne sageata)asta depinde de fiecare.
Ii pup si ii imbratisez pe toți si mă bucur ca sunt bn,insa alineala sa nu uitam ca noi ducem o lupta in plus ,..lipsa medicatiei cu care trebuie sa ne luptam dar vom invinge ;) cand ți se formează un mod de a gândi devine o obisnuinta si parca nici nu te mai sinchisesti sa gandesti lucruri urate ,pur si simplu ele vin,noi trebuie sa schimbam direcția gandurilor,sa ne vina pur si simplu gânduri bune,rationale,sigure pt psihicul nostru de asta este nevoie de antrenament ,știu ca este greu si vrem sa fie bine si atât pt ca am obosit sa mai Facem ceva dar nu avem ce face ,asta este cursul pe care trebuie sa-l urmam ,nu este simplu ....deloc.,si te gandesti de multe ori ce nedreapta e viața cu tine dar gândul asta trebuie îndepărtat cat mai repede pt ca vom fi plini de regrete altfel.curaj ca se poate ,trebuie sa se poată ,suntem mai puternici decât credem noi ;)
Va doresc ,sănătate si putere,sa auzim de bine cat mai curand :)
Scrie răspuns