Viata fara pastile

Scrie răspuns
Cristi90
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 12, 2012 2:26 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Cristi90 »

Din experienta mea cu pastilele. Le-am luat in doua ,,sezoane" sa le zic asa. Nu-i de speriat stati linistiti. Pastilele regleaza hormonii din corp (de exemplu, Seroquel induce serotonina) si-l calmeaza. Dupa ce se termina tratamentul medicamentos intr-adevar se simt efecte benefice, dar totul pleaca de la mentalitate. ,,Minte sanatoasa in corp sanatos" se aplica perfect aici. Prima data am esuat cu tratamentul pentru ca eu ma tot incapatanam sa fiu pesimist, era ceva de genul totul e ca mine si nu ca ceilalti. Deci mi-am facut-o cu mana mea. Cu alte cuvinte, starea psihica o da pe cea fizica. A doua oara, urmat din nou tratament+psihoterapie (chiar era nevoie de cineva sa ma dezvete de gandurile negative). Fara pastile imi este bine, nu mai simt nevoia de ele. Deci nu uitati: ca sa va ajute pastilele ajutati-le si voi pe ele gandind pozitiv si le veti elimina.
S-auzim numai de bine, Cristi :)
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Buna Cisti ma Bucur foarte tare ca ai scapat de gandirea asta deficitara,mi-as dori sa be impartasesti de cat timp nu Mai iei medicatie si ce fel de terapie ai urmat :)
Uite un caz rezolvat cine zicea ca nu se poate? :P
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Buna tuturor...si eu as fi curioasa cum ai reusit cristi90?Eu in cei 8 ani, am urmat 4 terapii medicamentoase.Acum este prima data cand am luat doar 6 luni medicatie(in mod normal luam cate 1 an).Deja au trecut mai bine de 2 luni de cand nu mai iau pastile si chiar daca ca nu sunt complet vindecata,cel putin am invatat unde gresesc si mai ales ca nu sunt singura cu astfel de probleme.Cu siguranta programul GD a facut minuni in viata mea...dar si suportul oferit de toti cei care acceseaza acest forum,m-a invatat sa ma autoeduc si sa gasesc in fiecare zi putere sa merg mai departe.
Va doresc o duminica placuta si numai ganduri rationale ;) !
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Cristi și eu sunt curioasa ce fel de terapie ai făcut și sa ne povestești un pic despre problema cu care te-ai confruntat!!! Madadudu și Alineala va pup și va doresc numai bine!!
Va așteptăm și pe restul sa ne mai povestiti Cum va mai simțiți!! Eu deocamdată foarte bine, dar încă sunt cu medicație.
... Am scazut-o de la 20 mg la 10..... Saptamana ăsta voi pleca pentru 10 zile în Germania și nu am emoții chiar deloc.... Acum câteva luni dacă mă întrebai nici nu as fi vrut sa aud sa plec undeva departe de casa.....!!!
Va doresc o duminica plăcută!!
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de diesel »

Am renuntat si eu de trei ori la medicatie,am luat zoloft pastile,apoi zoloft sirop,de doua ori.Cand m-am simtit mai bine am renuntat la ele,e drept ca am luat doar o luna,o data,doua luni,a doua oara si numai cateva zile,a treia.Dar am luat GABA,seara,altfel ma simteam ''expusa'',sa zic asa.''Caderea'' puternica a fost acum opt luni,dupa o schimbare majora in viata mea,mai precis m-am mutat in alta tara,schimbare careia i-am opus rezistenta,psihic,cat am putut.Cand am realizat ca gresesc si ca nu fac decat sa imi fac rau,am acceptat situatia.Cand am invatat sa accept ce se intampla in viata mea,mi-a fost mult mai usor.Am invatat nu sa accept pur si simplu,ca ciobanul din ''Miorita'',ci sa manageriez cursul lucrurilor.Cand am momente,zile,cu stari neplacute,iau sedatif pc sau un extraveral.Zilnic beau ceai de sunatoare,am mai baut si ceai de paducel,la mine functioneaza foarte bine.Dar trebuie sa recunosc ca prima data am inceput sa gandesc cum trebuie si sa abordez corect starile numai cand am ajuns aici,pe ''gandeste sanatos''.Noi toti,dupa mine,avem ceva comun.Ceva,candva,cumva,ne-a marcat si pe fondul unei sensibilitati,am dezvoltat pattern-uri gresite de gandire.Suntem multi,din pacate,in situatia asta,am intalnit in randul cunostintelor mele,persoane despre care nu as fi crezut ca se confrunta cu asemenea probleme.
Imi face bine sa comunic cu voi,aici.Alexandra,sa ai drum bun si sa te intorci sanatoasa si cu multa incredere in tine.Voua tuturor,o saptamana linistita,cu soare in ganduri si liniste in suflet! Sa ne auzim cu bine!
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Multumesc Diesel....si pentru frumosul mesaj plin de optimism si speranta!
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Alexandra te pup si eu iubita ai grija de tine,mult curaj si drum bun,sper ca te duci in vacanta :) si sper sa vi cu forte noi si cu Zambet in suflet.
Alineala te pupacesc si pe tine ,ai grijuta de tine :) Sper ca esti bine.
Diesel ma bucur cand Mai vad cate un caz in care renuntarea la pastile nu inseamna catastrofa ci realizare,incredere :) imi da si mie putere :)
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Madadudu ....si eu te pupik....si oricum o sa va scriu....nu scapati voi de mine :)
Si imi doresc tare mult ca toti sa iesim invingatori din aceasta lupta....nimic nu e imposibil!!!!!
Va imbratisez cu mult drag si va doresc numai ganduri sanatoase!!!!!!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Da Madadudu,sunt bine si parca imi este si frica sa ma bucur,ca nu cumva ceva sa se intample si sa nu mai fie asa(iata un gand irational ;) ...pe care il alung rapid).Tu cum esti cu sarcina,iti este bine,reusesti sa gestionezi emotiile in aceasta perioada?Eu iti tin pumnii si iti doresc multa sanatate si iti sunt alaturi.
Diesel,chiar mi-ai dat o idee legata de ceaiurile pe care le bei.Ma si gandeam ce mai functioneaza in cazul nostru...asa ca ai "picat" la fix :) !
Draga mea prietena Alexandra...vizita la sora ta o sa-ti faca numai bine.Este o legatura speciala intre voi si nici nu o sa ai timp sa te gandesti la prostii :P ...asa ca fi cum esti tu mereu,o luptatoare si asteptam sa ne povestesti numai lucruri frumoase din excursie.
Va salut pe toti si sa auzim numai de bine!
Cristi90
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 12, 2012 2:26 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de Cristi90 »

Salutare tovarasi! Madadudu si ceilalti imi cer scuze pentru ca va raspund dupa o perioada mai lunga, dar am fost ocupat de n-am mai stiut de mine si mi s-a stricat calculatorul.
Sa o luam de la problema ca de aici a inceput. De obicei, depresiile, timiditatea, atacul de panica si alte probleme emotionale pleca de la diverse imprejurari negative. Si eu am indurat de astea ani grei de la 8 pana la 21 si aproape am scapat de tot cu psihoterapie in mai putin de un an, deci asa-n fuga.:D Spre exemplu, eu la scoala in clasele primare aveam o invatatoare gen ,,Vlad Tepes’’ si eram primul servit la nuielusa, asta saptamana de saptamana aproape. Plus ca eram mai toti barfiti de invatatoare in toate felurile desi ea trebuia sa ne fie ca un parinte. Desi eram mic, aveam suficienta minte sa indur, insa astea s-au acumulat si la gimnaziu ceea ce nu era in regula. O alta imprejuare, am avut la finalul liceului de suferit 5 interventii chirurgicale, printre care si o tumora de era sa-mi ratez intrarea la facultate.Insa mentalitatea m-a salvat desi era cam macinata de calvarul depresiei. Si multe altele indurate.
Stiu ca ce am relatat mai sus e de-a dreptul dramatic, dar vedeti voi, oricat de mari ar fi problemele se scapa de ele, asta e ideea la care vreau sa ajung.
Medicatie nu mai am din martie 2013.
Deci, problema mea e din multe imprejurari negative si as imparti-o in doua episoade: 1. primul diagnostic in 2010: tulburare psihotica cu simptome de schizofrenie. Asa s-a constatat prima data, s-au cam framantat medicii pana sa mi-l puna. Aia din spital n-au fost prea hotarati, m-a rezolvat unul mai batran de la alt spital. Atrag atentia aici, parca Alineala zicea ceva de schizofrenie. Uneori ai impresia ca esti nebuna insa este doar o impresie. Schizofrenia nu e o boala rara si nici periculoasa decat in anumite forme. Oricum tu nu ai asa ceva si odata cu avansarea in varsta scade riscul sa o faci.Un nebun nu se duce de buna voie la psihoterapie. ;)
Stat o saptamana sub observatie, au vazut ca nu e ceva gen nebunie, eram doar puternic deprimat, nervos sau suparat. Pai la cate indurasem trasesem linie :roll: , desi luptam cu indarjire sa ma stapanesc. Luat tratament 6 luni cu Zyprexa, Deparkine si Convulex, insa in primele doua saptamani am fost ,,comutat’’ pe Paxetine, Seroquel pentru ca primul ma tot agita. Era ok sub tratament insa ma tot bantuia trecutul, nu-mi dadea pace. De aici am ajuns la episodul 2 sase luni mai tarziu: diagnostic- episod depresiv major, asta chiar a fost tare, pastilele linistindu-ma in doua zile. Carbamazepina, Seroquel si Arketis (are aceeasi substanta de baza ca si Paxetine). Perioada de administrare 10 luni.
Trecutul imi era greu, asa-l gandeam eu. Totusi ganditi-va ca altii au facut poate si razboi si tot sunt bine.
In anii astia de depresie, in special cu cateva luni inainte de a apela la Gandeste sanatos aveam impresia ca totul se termina. Deja cheful de ceva era zero, plus ca in ultima perioada ma retrasesem de tot, ramasesem singur sa-mi caut solutii la probleme. Dar mult mai repede merg treburile cand ai pe cineva cu care sa te consulti, in cazul meu Dl. Gabriel Dinu.
Psihoterapia pe care am facut-o (si inca mai fac) se numeste ,,Psihoterapie cognitiv-comportamentala”. Studii concrete au demonstrat faptul ca e una dintre cele mai eficiente metode si de 50 de ani incoace e tot mai folosita. Te ajuta sa te cunosti in totalitate (comportamente, tendinte, mentalitate) si apoi sa lucrezi la imbunatatirea acestor aspecte si elminarea celor negative (unde-i cazul). Eu am ramas uimit de cat de repede am reusit sa fiu schimbat desi nu credeam asta. Cand ai probleme din astea, reusita eliminarii lor e conditionata de respectarea tratamentului daca-i cazul, si de mentalitate care e imbunatatita de psihoterapie. Recomand lipseasca in perioada asta tigarile si alcoolul si ar fi bine mereu fara ele daca se poate. Si se poate, eu am reusit :) .
Cateva reusite ale psihoterapiei: frica mult diminuata, mult calm dobandit, imi aduc aminte de trecut ca de un film dar nu-l mai dramatizez si incep sa-l uit. Important e sa-ti traiesti clipa adica prezentul caci trecutul oricum s-a consumat. Problemele le privesc ca pe niste etape ce trebuie rezolvate si atat. Rezistenta sporita la stres, daca inainte sesiunea de examene era razboi pentru mine, acum e ceva normal ce vine si se duce. Capacitate mare de concentrare. Socializarea a devenit ceva usor, obisnuit (ma refer la cea face-to-face, nu facebook :D).
Concluzii:- respectarea tratamentului;
-urmarea sfaturilor din psihoterapie;
- gandirea pozitiva, nu ceva de genul ,,aoleo, ma intalnesc maine cu seful si daca zice nu stiu ce, daca face nu stiu ce’’ desi tu stii ca nu l-ai deranjat cu nimic si nu ai nici o garantie ca se va intampla ceva ,,naspa’’;
- aveti un picut rabdare pe perioada tratamentului si psihoterapiei si rezultatele vor aparea, chiar daca la unii mai greu, cert este ca o sa apara.
Mai sunt si altele dar respectand cativa pasi, putina perserverenta si mentalitatea pozitiva garantat va reveniti. Daca eu am reusit inseamna ca si pe voi va asteapta reusita. Mult succes!

P.S. Cam lung postul, dar doresc sa lamuresc cat mai bine. Am sa ajut peste tot pe unde este cazut. Ajutor am primit, ajutor sa dam. Cristi
Scrie răspuns