Viata fara pastile

Scrie răspuns
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Draga mea Alexandra iti multumesc si mă bucur din suflet ca ești bn,Doamne ajuta sa o ți tot așa,ți-a prins bn acea mini vacanța:)poate ne dezvăluit si noua unde si cum se numește acest centru ,poat cine știe vrea sa mai experimenteze cineva:)
Diesel după cum observi nu ești singura ,suntem alături de tine,suntem toți in aceeași oala ca sa zic așa:)mă bucur ca ești bn si sa auzim vesti de la tine cât mai frumoase...acum sa nu ne parasesti da?:)
Alineala am ajuns in sfârșit la tine:)dak tu ai plâns când ai citi postul meu lăsa-mă sa-ți zic ca si eu am plâns la al tau.In primul rând îți Multumesc pt incurajarile tale si sper ca sarcina mea sa fie cât de cât linistita:) ,sa sti ca eu atunci când am decis sa rămân însărcinată nu eram sigura suta la suta de starea mea dar mi-am dorit așa mult încât nu am mai vrut sa aștept in speranța ca poate voi fi mai bn de atât ,si mi-am zis fie ce o fi Dumnezeu mă va ajuta si mă voi descurca cumva,n-am vrut sa mai aștept,cu orice risc,pt ca pe o parte știam ca totul e in capul meu si ca ceva atât de rău sau catastrofal nu se va întâmpla,dar ce sa zic mi-a fost foarte greu oricum,dar pot sa spun ca starea mea e cât de cât stabilă in momentul asta,si îmi pare atât de rău ca anxietatea si depresia asta cu toate formele ei ne poate doborâ atât de mult încât sa ne spulberat visele cele mai frumoase,dar...tu ești tânara si știi ca nu este prea târziu,ai zis ca si soțul tau are ceva probleme ,nu se mai poate face nimic din punctul lui de vedere?pt ca tu ești sănătoasă ,si eu mi-am zis la fel ca tine ca nu sunt sănătoasă ca sunt nebuna ca sunt speriata si ca in nici un caz nu va ieși un copil sănătos dar este doar perceptia noastră si tu sti asta ,tu de multe lucruri ești constienta,mai rămâne decât sa te eliberezi, sa-ți dai voie.
Va imbratisez pe toate si haideti sa avem încredere ,trebuie sa vina soarele asta odată si pe strada noastră,nu ne va lasaDumnezeu numai in furtuna:)
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Madadudu draga, sunt fericita pentru tine.... O spun pentru ca știu ce înseamnă un copil., al meu deja are 6 ani jumătate..... Și Îți doresc sa ai o sarcina ușoară și sa te poți bucura din plin de ceea ce o sa va aducă el!!
Centrul unde am fost eu se numește PSihosan, e în localitatea Ungheni, la 10 km de Târgu Mureș..... Dacă căutați pe Google o sa vedeți mai multe detalii despre el!!
Deci cu un curaj mergem înainte..... :)
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de bianca88 »

o sarcina e cel mai minunat lucru care se poate intampla in viata unei femei din punctul meu de vedere.. fata mea are 3 anisori si imi pare atat de rau ca numa pot bucura de ea asa cum mi-as doridin cauza anxietatii si a atacului de panica..cateodata nici nu ma mai gandeam la ea decat la cum sascap de starile alea ingrozitoare iar a simtit tot ...si simtein continuare cand sunt agitata si ea devine la fel..e ff greu...pt mine .Sper k sarcin asta pentru tine sa o vezi k pe o minune si ca pe vindecarea de care aveai nevoie dumnezeu va fi cu tine daca gandesti pozitiv si cu incredere va fi bine
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Off,ce etapa urata ma incearca :( ...de vineri ma lupt cu ganduri mai putin rationale,fapt ce a degenerat intr-o agitatie nefireasca si o stare de anxietate ce parese ca nu se mai termina.In momentele astea imi vine sa-mi sun psihiatrul si sa incep o noua schema de tratament...ma intreb daca asa va fi mereu.De azi am reinceput programul de zumba,in ideea in care miscarea ajuta la refacerea tonusului(sper s-o faca :) ).Ce ma nelinisteste este ca imi este teama sa nu fie mai rau de atat.
Sper sa depasesc aceasta perioada si sa "functionez" din nou la capacitate maxima ;) !
Va salut pe toti si va doresc numai bine...
diesel
Mesaje: 21
Membru din: Mar Ian 08, 2013 9:43 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de diesel »

Gandeste-te ca esti bine si ca vei fi mereu.Cand mergi la culcare,sa adormi cu gandul ca vei dormi linistita si ca te vei trezi plina de energie pozitiva.
Eu una,cand ma apuca gandurile nepotrivite,ma apuc sa fac curatenie,sa fac ceva,sa ies la aer.Si imi repet mereu in gand sau chiar cu voce tare,in masina,ca sunt sanatoasa si ca sunt in siguranta,ca sunt calma si relaxata.Fac dus si ma gandesc ca ma curat de boli si de energii negative si de stres.Mereu.Sa stii ca functioneaza.Si stii de ce? Asa cum un gand irational isi face loc,asa si gandurile pozitive.Capul sus,o sa fii bine!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

Multumesc de pont ;) ...cu siguranta ai invatat sa te autoeduci si se pare ca ai reusit.Bravo!
Desi ma chinui cu aceste stari de mai bine de 8 ani,in ultimul timp,ele fac parte din viata mea constant.Le urasc,nu le accept in viata mea,ma simt nedreptatita ca ma confrunt cu asa ceva,ma simt singura si nu inteleg cum m-am putut pricopsi cu ele...iar toate asta nu fac decat sa-mi adanceasca chinul :( .
Nu ma dau batuta,voi lupta cu aceste stari si invat de la voi sa le pot domina...in final voi reusi ;) !
Iti multumesc diesel si imi este de folos orice strategie folosesti pentru a reusi.
Te pup!
madadudu
Mesaje: 43
Membru din: Joi Sep 27, 2012 11:27 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de madadudu »

Alexandra sa-ti traiasca copilasul si sa te bucuri de el.
frumos centru m-am uitat pe internet la poze si mi-a plăcut mult,ce mă bucur pt tine :)
Bianca așa este ,e cel mai frumos lucru de ca ar trebui sa te bucuri ,un motiv in plus sa faci ceva si sa trăieșt alături de fetița ta.
Alineala când descri cum te simți mă vad pe mine pe acea vreme când eram disperata ,trebuie sa-ți fie foarte greu dar știi ca așa se întâmpla ,azi ai o zi mai proasta si crezi ca nu mai a nicio o șansa iar mâine va fi mai bn,uite vad ca si diesel îți da sfaturi foarte utile important este sa le si urmezi chiar dak îți este greu sau poate ești sceptica trebuie sa încerci orice ,sa nu te culci pe o ureche ca primește bătaita :) nici eu nu mă simt prea stralucit imi este foarte rău de la sarcina,nu pot mânca nimic,vars si mă simt foarte molesita,am slăbit 3kg ,după ce ca eram eu slaba.....starile astea sunt greu de suportat si pt o persoana care este brici d.p.d.v psihic dapai pt mine! Mă demoralizeaza psihic foare mult pt ca-mi vin tot timpul fel de fel de gânduri si sunt agitata ,am palpiatatii,imi este foarte somn de când am rămas insarcinata dar nu mă pot odihni nici cum.Este foarte greu dar ce putem noi sa facem?dak ne gândim tot timpul nu Facem decât sa ne agravam starea si iar sa cădem in prapastie .Eu oricum te asigur ca așa de rău nu-ți va mai fi pe viitor dak ai răbdare ,si dak pui in aplicare toate sfaturile si dak îți dorești foarte mult vindecarea ;) nu exista o soluție minune pt asta dar exista optiuni,alegeri pe care noi trebuie sa le Facem :)
Ieri am fost la eco :) bebele meu a crescut mult de acum o luna ,este încă foarte mic dar acum i se distingeau caputul de corp si minutele cât mugureii ,chiar a mișcat puțin cât era el de micut.
Va imbratisez cu drag si Doamne ajuta la toți sa fim bn,sa trăim linistiti :)
bianca88
Mesaje: 20
Membru din: Dum Oct 07, 2012 1:22 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de bianca88 »

trebuie sa ai incredere in tine si gandestete ca tu dai nastere unei vieti si k in tinecreste un sufletel ..asta tre sa fie in mintea ta atunci cand iti este geu... :).eu nu ma simt prea ok in seara asta sotul meu a vrut sa coboare pana la magazin sa cumpere compot pt fetita si nu l-am lasat k ma luat panica...nu e bine de loc...ce sa mai fac sa termin cu chinul asta :(( ???
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alexandra_32 »

Bianca e foarte greu atunci când nu reușești sa te controlezi.... Sau sa iti stăpânești stările.... Eu zic sa nu mai amâni și sa începi psihoterapia...... Eu eram la un moment dat într - o stare din care nu mai puteam sa ies..... Și psihoterapia încet încet m-a adus pe linia de plutire!!! Chiar dacă necesita un efort financiar..... Merita fiecare bănuț!!! Problema e ca la un moment dat o sa ajungă soțul tău la saturație..... Și de aceea trebuie sa faci tot ce îți sta în putință să treci peste aceste stări.... Nu îți fie teama sa ceri ajutor.... Important e sa iti dai seama ca exista o problema.... Și ca de dragul familiei tale trebuie sa lupți și sa te imbarbatezi!!! Și dacă ramai singura ce se întâmplă???.... Ai un atac de panica.....Îți bate inima.... Ai palpitații și transpiri.... Dar nu mori sau nu poți leșină..... trebuie sa îl înfrunți..... Și atunci vei vedea ca nu te mai va speria!!!
Suntem alături de tine și oricând ai nevoie de un sfat sau de susținere suntem aici!!!
alineala
Mesaje: 42
Membru din: Mar Sep 18, 2012 10:25 am

Re: Viata fara pastile

Mesaj de alineala »

De 4 zile sunt matusica...ce fericire!!!Este miraculos cum un sufletel atat de mic,poate sa-ti ofere o asa implinire!Asta o spun eu ca matusa...dar,draga de sora mea,cat este de fericita...!Il iubesc pe Vladut(asa il cheama) si simt cum in el exista si un pic din copilasul pe care mi l-as fi dorit eu.
Draga mea Madadudu ce mult te apreciez!Ai reusit sa-ti invingi toate temerile si sa faci un bebe.Admirabil!Eu,din pacate,nu sunt (inca) in masura sa fac ceva in acest sens.Daca as putea ti-as trimite din implinirea pe care o are sora mea,mama fiind....sunt convinsa ca vei depasi aceste stari mai putin placute.Cu siguranta ideea ca in curand vei da nastere unui copilas,te ajuta sa te remontezi si sa devi mai rationala decat ai fost vreodata.Eu iti tin pumnii si nu am nicio indoiala ca vei gasi mereu forte sa mergi mai departe ;) !
Despre mine aflati ca sunt mai bine si am depasit acele cateva zile de recadere (din nou ;) )...oare cand voi invata ca nu imi fac niciun rau si ca asa cum vin si pleaca :) ?
Alexandra_32 esti o sursa inepuizabila de stare de bine.Te ador!Cum faci?Off...cati am avea de invatat de la tine...Iti tot urmaresc postarile si remarc cum ai cuvinte de bine pentru noi toti si tu???cui ramai :D)?Te pup draga mea si sa ramai aceeasi!
Asa ca bianca88,incearca sa iei in considerare ultimul sfat venit de la alexandra_32 si incepe psihoterapia!Iti suntem alaturi si vei vedea cum totul va avea sens...te imbratisez si curaj in a lua o decizie!
O duminica frumoasa sa aveti si numai ganduri rationale!
Scrie răspuns