Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de lucca85 »

Buna tuturor!
Am inceput tratamentul impotriva anxietatii in februarie dupa schema Lexotan - 1,5 mg de trei ori pe zi si Cipralex - 10 mg la pranz. Pina acum am incercat de doua ori sa renunt la Lexotan, la sugestia medicului, injumatatind doza de dimineata, dar au aparut senzatii de dependenta sau de sevraj (senzatie de ace la nivelul capului, ameteala, greata intensa, palpitatii si tensiune in piept, tremur la nivelul membrelor, amorteala la cap si tremur la nas). La inceputul lunii iulie am hotarat ca ar fi mai bine sa renunt la Lexotan, indiferent de starile care ar urma, asa ca iata-ma la aproape doua saptamini dupa eliminarea dozei de dimineata, cu stari de anxietate descrise mai sus, la inceput mai intense, acum in curs de diminuare. Practic, psihic ma simt mai bine decat fizic, ca urmare a sedintelor de psihoterapie, insa sint momente cand, oricat de mult as incerca sa decatastrofez o durere, aceasta ramane si eu nu fac decat sa imi continuu activitatea.
Intrebarea mea este daca s-a mai confruntat cineva cu asemenea stari la eliminarea anxioliticului sau benzodiazepinei si daca as putea primi sugestii in legatura cu modul in care as putea proceda pentru a reduce din simptome.
Va multumesc si va doresc sanatate si ganduri bune!
lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de lucca85 »

Pentru ca nu a mai scris nimeni la topicul acesta, revin cu informatii despre mine.
Am reusit sa renunt la Lexotan, dar nu mi-a fost deloc usor. Astazi se face o saptamana de cand nu am mai luat doza de seara de Lexotan si in tot acest timp am avut dureri de cap chinuitoare, palpitatii, presiune in piept si tensiune marita in special in momentul in care stau in picioare sau cand merg, ameteala si ganduri irationale (daca voi cadea, daca voi muri). Am incercat sa decatastrofez toate aceste stari, sa ma concentrez pe activitati placute, sa ma incurajez ca vor trece si ma voi simti iarasi bine. In paralel, iau Cipralex 10 mg la pranz si Omega 3.
Am citit in prospectul de la Lexotan ca "ar putea aparea reactii adverse la intreruperea tratamentului", insa formularea mi se pare prea "soft" pentru ceea ce am simtit eu odata cu diminuarea dozelor pe parcursul a 3 luni. Pe de alta parte, internetul este plin de informatii despre dependenta de benxodiazepine si reactiile de sevraj la stoparea medicamentului.
S-a mai confruntat cineva cu asemenea stari cand a renuntat la anxiolitic si benzodiazepina?
De asemenea, as vrea sa stiu cum a fost pentru voi sa ramanti numai pe doza de antidepresiv?
Cum pot sti daca antidepresivul pe care il iau este bun pentru mine?

Va doresc sanatate si ganduri bune!
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de mogdyyy »

Buna,LUCCA85.
Eu iau lexotan (doar cate o jumatate de pastila),de aproape 2 ani. Am tot incercat sa scap de ele,am luat cate un sfert,apoi o zi da,una nu...nu stiu din ce motive,poate ca nu-si mai fac efectul,poate ca starea mea psihica e mai "fragila",dar nu am putut renunta la ele.desi luandu-le,am stari ciudate...de dimineatza,un nod in gat,senzatie de voma,apoi intervine nelinistea,am pulpele picioarelor ingreunate,cand si cand ameteli si dezechilibru...Ma tot intreb care-i cauza,am facut in 2 ani si cateva analize aparent bunisoare.Ma gandesz zi si noapte incotro s-o apuc,spre ce medici buni,care sa ma SALVEZE.Am tot citit pe aici,toate sedintele gratuite,cu cateva pers care au stari de panica si anxietate...Acum,pe langa starile de greata,palpitatii,ameteli,dezechilibru,ma doare si sub coasta in partea dr,si in spate...Am fost la un medic internist,mi-a spus ca nu am nimic pulmonar,ca-s ok si bila si ficatul..ca nu stie ce determina aceste dureri.Si uite asa,trec zilele,eu tot iau lexotan..si nicio ameliorare.La medicul neurolog,din orasul meu,care mi-a dar sa ia lexotan mi-a spus acum 2 ani,ca o sa innebunesc.Frumos diagnostic al unui medic,de la care astepti vb bune,o medicatie adecvata...
Intrebi daca antidepresivul este bun pentru tine,pai nu ti-a fost recomandat de un medic?
O zi buna !
lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de lucca85 »

Multumesc pentru raspuns!
Din ce ai scris si din experienta mea, starile de rau fizic cu care te confrunti par a fi anxietate si efecte secundare de la Lexotan. Lexotanul poate provoca tulburari digestive, dureri musculare, tulburari de echilibru. Cel putin asa s-a intamplat la mine: aveam aproape permanent senzatia de balonare si dureri de spate chinuitoare. Eu am reusit, cu greu, sa renunt la el complet: am avut trei-patru saptamani de sevraj cu stari de ameteala si derealizare, dar si dureri de cap a caror intensitate imi crea multe ganduri irationale. Au trecut si, sincer, mi-as dori sa nu mai fie nevoie sa ma intorc la benzodiazepine vreodata :)
In ceea ce priveste intrebarea mea despre antidepresive si cum stii daca functioneaza pentru tine, ma refeream la alegerea unui medicament care sa aiba cat mai putine efecte secundare pe parcursul tratamentului. Si, din ce stiu, e destul de dificil pentru psihiatri sa prescrie acel antidepresiv care merge din prima pentru pacient. Pana la urma, fiecare dintre noi e unic, si ce ti se potriveste tie e posibil ca la mine sa nu aiba efect. Cand am intrebat ma gandeam mai mult la acest echilibru intre avantaje si dezavantaje si la faptul ca sint multe persoane care se confrunta cu stari de anxietate si care incep un tratament cu un anume antidepresiv, dupa care renunta la el in favoarea altuia.
Sanatate si ganduri bune!
Poate cu ajutorul psihoterapiei vei reusi sa renunti la Lexotan!
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de mogdyyy »

Merci,pt ca mi-ai raspuns!
Tu,cum ai renuntat la Lexotan?Adica,ai luat o jumatate,apoi un sfert de pastila,sau o zi da una nu,apoi le-ai tot rarit?Care-i modalitatea?
Ca alt medicament,mi s-a dat cipralex,un sfert de pastila,dar dupa prima mi-a foat atat de rau,am crezut ca mor la ce stari imi dadea,drept urmare nu am continuat cu cipralex,si ma chinui de 2 ani,cu acest lexotan .
Iti multumesc pt ca mi-ai raspuns,daca mai ai nouatati,imi poti scrie.
Sa ai o seara si o noapte linistite !
lucca85
Mesaje: 9
Membru din: Mar Dec 11, 2012 2:03 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de lucca85 »

Buna!
Tratamentul meu initial a fost de 1,5 mg de Lexotan (jumatate de pastila) in trei doze, dimineata, la pranz si seara.
Cand am redus dimineata, am injumatatit o saptamana doza (0,75 mg) si apoi nu am mai luat deloc. Tot asa am procedat si pentru la pranz si seara. Dar, am asteptat doua-trei saptamani sa ma stabilizez intre scaderile de doza. Efecte de sevraj au fost, insa le-am decatastrofat cu ajutorul ABC-urilor si psihoterapiei, pentru ca mi-am dorit foarte mult sa renunt la Lexotan din pricina durerilor musculare pe care le tot aveam. Acum , fara Lexotan, imi este mult mai bine.
In legatura cu Cipralexul, daca ai citit postarile mele, si eu iau. E adevarat ca acomodarea organismului cu antidepresivul este grea pentru unele persoane, apar tot felul de simptome, dar efectele benefice se vad dupa ce treci de perioada de tatonare.
Daca iti mai pot fi de folos, nu ezita sa intrebi!
Toate bune!
mogdyyy
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mai 25, 2012 9:59 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de mogdyyy »

Buna !
Multumesc,din suflet ca mi-ai raspuns si pentru explicatii !
O seara placuta !
cristina_geanina_01
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 02, 2013 4:25 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de cristina_geanina_01 »

buna seara va scriu pt k si eu ma aflu in aceeasi situatie .dreri in piept de muschi..stare de sufocare ameteala deraalizare.e ff greu.starile au inceput acum 2 ani..si de atuncii tot asa.am luat tratament pe la psihiatru cu rivrotril xanax si stimuloton.apoi dupa 9 luni de tratament am ramas duar cu stimuloton.la inceputul tratamentului mi a fost ff rau cam o luna ,,dar apoi putin m ai bine adica o zi buna alta m ai proasta..dupa 2 ani de stimulton m am gandit sa nu m ai i au stimuloton ..asa la aprecierea mea ,,si o luna nu am luat nimic nu am avut nimic dar dupa o luna starile de rau au reaparut..m ai rau k prima data.psihiatrul mi a spus k am facut ff rau k am renuntat.asa k am inceput dinou sa i au tratamentul..cu toate k am o stare de rau continua ..si am inceput sa fac si psihoterapia aici pe gandeste sanatos cu d.simona.c..sunt la a 2 a sedinta.daca ma simt m ai bine va anunt.dar totusi am inteles de unde atatea simptome urate..de unde vin ..si faptul k nu sunt periculoase..euj am ffacut ff multe analize...si totul e ok..duar o usoara anemie o regurcitare mitrala la inima dar cica e nesemnificativa..si un ulcer ..ulcerul dupa spusele d.dr dinu sdunt efectele stresului .hormonului stresului.adrenalina si cortizolul..da e ff urAT MIE rau de nu m ai pot toata ziua.dar totul fiind rodul fricii..furiei..stresului..a gandurilor noastre..practic trebuie sa ne resertam creieri..cu alte ganduri..mereu mereu sa nu ma i dam voie gandurilor.emotilor negative sa vina in mintea noastra..iar daca vin k nu le putem oprii sa cuatam alte optiunii sa nu catastofam..nici eu nu stiu..mie una imi face ff rau cafea??si dulciurile..ma sufoc imediat ce le consum..voi patiti la fel?am auzit k filmele de comedie fac ff bine.asa k mi am propus sa vad unul in fiecare seara..sanatate
cristina_geanina_01
Mesaje: 4
Membru din: Mie Oct 02, 2013 4:25 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de cristina_geanina_01 »

apropo da pastilele dau dependenta ...dar cica nu e imposibil sa scapam de ele..reteta cica e ganduri pozitive activitati care sa ne faca placere.. :D
veronica
Mesaje: 7
Membru din: Dum Dec 18, 2011 5:01 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de veronica »

Parerile sunt impartite , eu cred ca daca ai atacuri de panica si anxietate nu are rost sa mai iei vreodata antidepresive. Am stat de vorba cu mai multi psihiatrii , depinde de diagnostic daca e depresie seriaoasa e obligatoriu antidepresivul dar in cazul atacului de panica mi s-a explicat mai rau fac, creierul va invata ca fara calmant nu va face fata si uite asa doza va trebui mereu marita , in timp apar o serie de alte probleme , ma chinui si eu cu atacul de panica , eu sunt sigura ca psihoterapia ajuta mai mult ca orice calmant , sa fiu sincera cate un sfert de diazepan in cazuri critice cum a zis psihiatru mai iau si eu dar nu setralin , xeroxat , cei care au luat stiu despre ce vorbesc, mare grija , daca nu e depresie nu are rost.
Scrie răspuns