Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

georgi1234
Mesaje: 2
Membru din: Lun Oct 06, 2014 2:10 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de georgi1234 »

Si eu sunt de parere ca persoanele care se confrunta cu stari de anxietate sau atacuri de panica nu au nevoie de antidepresive, totul tine de mintea si gandurile noastre. Se poate vindeca cu ajutorul psihoterapiei.
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Buna Veronica si Georgi, ma bucur ca aparut pe Forum aceasta discutie despre medicatie. Aceasta poate fi de mare ajutor in anumite situatii pentru ca ajuta la restabilirea unor echilibre chimice in creier.
Asa cum spune Veronica, atunci cand starile emotionale sunt foarte intense si ajung sa afecteze functionarea de zi cu zi a persoanelor, medicatia psihiatrica prescrisa de un medic psihiatru si tratamentul supervizat de un psihiatru pot sa ajute foarte mult.
Mai departe insa, o interventie structurata folosind psihoterapia cognitiv comportamentala va ajuta la explicarea si intelegerea starilor fizice si mai apoi la controlarea acestora.

Felicitari celor care au reusit sa scape de panica si de anxietate si mult succes celor care inca lucreaza la a scapa de aceste stari.
Irina Paraschiv
Psihoterapeut
+4 0735 884 103
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
www.psihosolutii.ro
www.gandestesanatos.ro
floringligor
Mesaje: 29
Membru din: Vin Iul 06, 2012 10:22 am

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de floringligor »

Legat de dezechilibrul chimic, va recomand sa cititi cartea When Panic Attacks de Dr. David D. Burns, Capitolul 4, Placebo Nation - The truth about antidepressants and anti-anxiety medications. Daca cineva are nevoie de acest capitol in lb. romana sau nu reuseste sa achizitioneze cartea, o sa fac un mic efort sa-l traduc. Sa ma anunte pe privat.
daniellee
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 02, 2016 11:11 am

Re: Benzodiazepine - dependenta, rebound, sevraj

Mesaj de daniellee »

Vad ca au trecut ceva ani de cand e topicul asta, sper sa mai fie cineva pe-aici. Si eu am ajuns sa iau medicatie tot din cauza anxietatii si a atacurilor de panica. A fost necesar pentru ca ajunsesem sa am simtome foarte agresive si nu mai dormeam, nu mai mancam si de concentrare nici nu mai putea fi vorba, asa ca orice psihoterapie as fi facut ar fi fost degeaba, pentru ca eu oricum nu intelegeam nici pe ce lume sunt.
Initial am luat Seroxat cu Anxiar si cu Mirxaten. La anxiar am renuntat dupa vreo doua luni. Sevrajul a fost infiorator, si a durat cam doua saptamani cu tot tacamul, dureri de cap, oase, tremuraturi, lipsa de concentrare, plans din orice, furie, dar cand simteam ca nu mai pot reciteam pe alte forumuri cat de mult rau poate face in raport cu binele si ma motivam sa mai rabd.
Acum o luna jumate am renuntat si la Mirzaten, renuntarea la el a fost o taraganare si o chinuiala, m-am amagit cu sfertul, jumatatea sfertului si sfertul sfertului, macar sa mai iau putin. La mine problema cea mai mare a fost ca m-am ingrasat 20 de kg intr-un an de cand iau pastilele din cauza Mirzatenului asa ca am zis ce-o fi o fi si am aruncat pastilele pe care le mai aveam. Pot spune ca am avut noroc pentru ca am facut asta vara si am putut sa ies afara din casa unde trebuia sa ma controlez, nu puteam sa stau sa imi plang de mila si sa ma vaicaresc de tot ce simteam naspa si a trecut, acum sper sa slabesc.
Am incercat sa scad si doza Seroxatului, dar nu prea am avut succes iar doctorul mi-a recomandat sa o iau mai usor cu renuntarea. Acum fac psihoterapie, maine am ce-a de-a treia sedinda. Ma motiveaza mult sa renunt si la acest ultim medicament faptul ca am din ce in ce mai des tahicardie.
Scrie răspuns