Viata cu pastile sau fara pastile

Invingator
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 20, 2016 12:47 am

Viata cu pastile sau fara pastile

Mesaj de Invingator »

Buna pt cei care mai scriu pe forum am o intrebare cum e mai bine cu medicatie sau fara medicatie? Am anxietate de cateva luni am luat si nu prea am luat medicatie adica luam 2-3 sapt medicatie dupa care iarasi intrerupeam 2 sapt si iarasi imi dadeau alte medicamente mentionez ca problema principala e ca nu prea dorm, acuma am venit din tara de o sapt am stat aproape 2 luni locuiesc in Irlanda am 40 de ani sot si baiat de 16 ani sunt alaturi de mine ceea ce e f important. Am luat iarasi in tara pe tratament de la psihiatru 2 sapt lenuxin cu Xanax de 1 mg seara si ziua la nevoie bineinteles sub supravegherea doctorului psihiatru dupa 2 sapt m- a trecut pe Cipralex jumate de pastila si Xanax la fel dar eu luam doar jumate de pastila de Xanax adica 0,5 seara sa ma ajute sa dorm dar doctorul tot nu a fost multumit si m- a trecut pe tritico care am luat o seara si am dormit pana la 12 ziua dar cand m- am trezit eram f ametita si nu am mai luat deloc ca asa am decis eu si de 3 sapt nu mai iau antidepresive deloc si iau numai 0,5 mg xanax seara sa dorm dar deja nici cu el nu prea mai dorm f putin dar nu vreau sa depind de el si nu vreau sa iau mai mult vreau sa ma scap de el dar starile ziua sunt f intense fizice nu vad bine , amorteala, muschi incordati mai ales la piciorul drept, derealizare, depersonalizare . Fac terapie cu Irina de 3 luni careia ai multumesc mult pt sprijin si care imi da sfaturi f bune si multe cred ca am bulversat- o cu tot felul de intrebari mai reusesc sa trec sau nu peste gandurile irationale desi acuma ultima sapt simt o f mare recadere decat am revenit aici nu prea am activitati mai ies ma plimb prin parc merg la biserica imi place mult sa socializez cu lumea problema e ca gandesc prea mult sunt f atenta la ce imi vine in minte ma intreb daca e bine sau nu imi vine sa fug napoi in Romania acolo am parintii cu mine dar aici nu am ce face ai necesar sa raman alaturi de familia mea baiatul mai are un an de liceu si la anul ne intoarcem de tot dar pana atunci vreau sa ies din starea asta nu zic ca nu ma bucur de viata cat de cat dar doctorita aici vrea sa- mi dea alt tratament nu prea sunt de acord desi nu ma simt bine dar psihic imi place ca imi simt napoi toate simturile mele dar fizic sunt f ametita ma doare la ceafa mereu as vrea sa aflu si parerea voastra cum credeti ca ar fii bine va multumesc si sa avem zile senine de acuma chiar daca afara e ploaie
anca cristina
Mesaje: 9
Membru din: Dum Aug 03, 2014 5:04 am

Re: Viata cu pastile sau fara pastile

Mesaj de anca cristina »

Buna Învingător, eu sufar de anxietate de 16 ani, și au fost momente când am avut nevoie de cite o pastila de liniște sau somn! Eu nu cred ca aici contează părerea cuiva, important este dacă tu te simți bine, chiar dacă medici ti-au recomand și nu vezi vreun rezultat, ești singura persoana care poate lua decizii!! Sprijinul familiei este foarte important și cu ajutorul Irinei sigur vei depăși aceste momente!! Succes
Psiholog Irina Paraschiv
Mesaje: 155
Membru din: Lun Iul 02, 2012 1:17 pm

Re: Viata cu pastile sau fara pastile

Mesaj de Psiholog Irina Paraschiv »

Draga Invingator, ma bucur ca ai adresat aceasta intrebare pe Forum. Stiu ca te lupti cat pot de bine cu starea de anxietate, insa stii ca in anumite situatii e nevoie si de medicatie.
Acest lucru se intampla mai ales in momentele in care starile sunt atat de intense incat iti afecteaza functionarea de zi cu zi. Atunci e importanta o schema de tratament potrivita care sa te ajute sa te concentrezi mai bine, sa dormi mai bine si in general, sa functionctionezi zilnic mai bine.
Rolul medicatiei este de a re-stabili anumite dezechilibre chimice in creier care apar atunci cand simtim emotii negative , cum ar fi anxietatea sau depresia, pe termen lung.
Ajutorul medicatiei in psihoterapie poate fi foarte mare, caci ma va ajuta sa ma concentrez mai bine pe sarcinile de zi cu zi, pe dezbaterea si restructurarea gandurilor irationale si in general pe starea de bine.
Eu te felicit ca esti atat de implicata in proces si ca iti doresti sa afli mai multe pareri de pe Forum. Sper ca mai multe persoane care au trecut prin stari similare cu ale tale sa iti poata sa sfaturi valoroase din experienta lor.
Eu sunt aici pentru orice nelamurire.

Irina Paraschiv
Psihoterapeut
004 0744 239 470
irina.paraschiv@psihosolutii.ro
http://www.psihosolutii.ro
http://www.gandestesanatos.ro
Scrie răspuns