Antidepresive

Happyme
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 02, 2020 12:25 pm

Antidepresive

Mesaj de Happyme »

Salutare, a urmat cineva tratament cu stimuloton, cum ati facut față si care au fost reactiile adverse. Psihiatrul meu imi zice ca trebuie sa i-au dar eu ma tem de medicamentatie foarte tare mai ales ca am citit ca pot crea dependența. Spuneti va rog cine si ce tratament a urmat si cum a facut fata si cum au incheiat?
gogosarr
Mesaje: 22
Membru din: Lun Sep 05, 2016 10:19 pm

Re: Antidepresive

Mesaj de gogosarr »

Salut . Cam toata medicatia pe sistemul nervos central provoaca dependenta NUMAI daca este folosita pe termen prelungit ( 1 -2 ani ). In mod normal medicatia psihiatrica se axeaza pe 6 luni , numai in cazuri f severe se poate duce mai mult ( dar nu cred ca este cazul la tine ). Reactii adverse difera de la persoana la persoana iar daca experimentezi ceva neplacut de la ele este idicat sa vb cu medicul psihiatru sa iti schimbe tratamentul .Din cate am observat persoanele care nu fac nimic in privinta asta - adica nu fac psihoterpaie si iau doar medicatie ca asa trebuie - ajung sa ia medicatie pe termen lung, 10 - 15 ani in sus pentru ca pentru ei medicatia este cheia dar din pacate nu tot timpul este asa ( e ca si cum tratezi o masea de infectie , dar nu mergi la stomatolog ca sa elimini caria sau ce alte probleme are ) .
Doru Tiron
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 29, 2021 9:06 pm

Re: Antidepresive

Mesaj de Doru Tiron »

Buna, Happyme!Reactiile adverse depind de la persoana la persoana.E posibil sa nu ai nici o reactie adversa sau chiar daca ai sa aiba o intensitate minima, pana organismul se obisnuieste cu noua substanta, daca nu ea se schimba.Eu fac tratament cu Fevarin(fluvoxamina), Xanaxsi Grimodin (gabapentina).Am inceput cu doza de Fevarin de 0,25mg 1luna, apoi 50mg urmatoara luna,apoi 100mg 3 luni.Celelalte 2 (Xanax si Grimodin) le luam in functie de cum doream eu sa fiu,ori mai linistit ori mai exuberant. Fac fata foarte bine tratamentului medicamentos, starea de spirit e foarte buna, fac sport, ascult muzica , citesc, merg la un currs de dans grecesc, imi fac cumparaturi, ma plimb...Psihofarmacologia a evoluat foarte mult si un medic psihiatru stie foarte bine cum sa te scoata si dintr-o eventuala dependenta iar psihoterapia cognitiv comportamentala te ajuta foarte mult sa gandesti si din punctul de vedere al posibilitatilor.Fluvoxamina(Fevarin), a dat foarte bune rezultate si la pacientii cu Covid, in aceea ce priveste ''furtuna de citokine''.
Scrie răspuns