Importanta medicatiei

Scrie răspuns
roxanadia
Mesaje: 2
Membru din: Joi Oct 10, 2013 3:04 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de roxanadia »

Buna,as dori sa stiu daca coaxilul creaza dependenta,cat timp il pot lua in doza de doua tablete pe zi?Am mai luat in trecut si Cipralex bineinteles la sfatul medicului dar se pare ca organismul meu nu-l mai accepta,si de la cipralex si paxetine ma dureau sanii ingrozitor...Coaxilul ma linisteste putin dar nu ma scapa de tristete si atacuri de panica...Am urmat si cateva sedinte la psiholog si mi s-a spus ca s-ar putea sa sufar din cauza unor conceptii si principii de viata gresite,sunt sigura de asta dar este foarte greu sa-mi schimb modul de a gandi,uneori reusesc si in acele zile ma simt minunat dar dupa un timp nu stu ce fac dar imi reiau din nou vechile obiceiuri de a gandi negativ si prea mult.....
Psiholog Roxana Petrus
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 02, 2013 1:37 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Psiholog Roxana Petrus »

Draga roxanadia,

Ma bucur ca intri pe forum si ca discuti dificultatile pe care le intampini.
Imi pare rau sa vad ca ai avut experiente neplacute cu tratamentele pe care le-ai urmat in trecut. Toate medicamentele pot avea reactii adverse, organismul uman tolereaza unele medicamente mai bine, iar pe altele mai putin bine. Daca simti ca coalixul nu te ajuta in acest moment, merita sa cauti tratamentul potrivit pentru tine impreuna cu medicul tau psihiatru.

Legat de dependenta de medicamente, atunci cand o persoana nu isi restructureaza modul de gandire, automatismele irationale vor reaparea in diferite situatii dificile si odata cu acestea si nevoia de medicatie. Daca persoana ajunge sa isi formeze automatisme de gandire rationala cu ajutorul psihoterapiei, este aproape imposibil ca ea sa dezvolte dependenta de medicatie.

Intradevar, sa schimbi singura modul in care gandesti este dificil, de aceea este recomandat sa urmezi un program structurat de terapie (in care repetitia este extrem de importanta) pentru a ajunge sa dobandesti controlul asupra gandurilor si in consecinta a emotiilor tale si astfel sa poti renunta la medicatie.

Iti doresc o zi frumoasa!
Psihoterapeut Roxana Petrus
Email: roxana.petrus@psihosolutii.ro
Telefon: 0757381077
alexandra_32
Mesaje: 106
Membru din: Mie Oct 03, 2012 12:57 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de alexandra_32 »

Roxana.....daca te agati de medicamente....si ai impresia ca numai ele te pot ajuta.....bineinteles ca vei avea impresia ca esti "dependenta" de ele!
Cu toata sinceritatea iti spun ca la fel am fost si eu.....in primele mele zile de medicatie asteptam ca sa mi se stearga tot trecutul urat si de a doua zi sa fiu ca si inainte.....si tot datorita psihoterapiei am reusit sa constientizez ca schimbarea si starea mea de bine vine de la felul cum gandesc!
valiusha
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 22, 2014 10:47 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de valiusha »

Bună ziua!!!
mă tratez cu alprazolam de 2 luni de zile şi la moment sunt la ultima fază de micşorare a dozei de alprazolam(1/4 pastilă o dată pe zi). Mai am 4 zile de urmat acest tratament, apoi urmează întreruperea completă a preparatului.
După aceasta medicul psihoneurolog mi-a prescris un tratament pentru întărirea funcţiilor creierului, un sirop de liniştire şi încă un preparat pe care încă nu le-am cumpărat încă,dar care după spusele medicului nu formează dependenţă şi mă vor ajuta să mă debarasez de alprazolam...vreau să vă spun că tare mi-i greu să lupt în primele zile de micşorare a dozei, dar sper din suflet că într-un final voi privi la toate acestea ca la un vis urât şi voi fi acea mamă bună pentru fetiţa mea şi soţie în casă pentru soţul meu.
Psiholog Alice Marasescu
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 24, 2012 1:30 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Psiholog Alice Marasescu »

Buna Valiusha,

Stiu ca nu e usoara perioada de tratament, dar din moment ce ai inceput terapia si faci tot ce tine de tine sa depasesti problemele cu care te confrunti, ai toate sansele sa iti indeplinesti scopul tau.
Poate ca nu va fi o lupta usoara, dar perseverand vei invata o serie de lectii importantante, care te vor ajuta si cu familia ta ulterior.

Mult succes!
Psihoterapeut Alice Marasescu
http://www.gandestesanatos.ro
florina123456
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 17, 2014 1:34 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de florina123456 »

Eu iau vitamine sperand ca ma simt mai bine, efectul placebo pt mine, mi am dat seama ca ele nu au legatura cu ceea ce se intampla in psihicul meu, am inceput sa am tot mai mari probleme cu somnul mai ales cand raman singura acasa, sunt anxioasa si nu ma pot relaxa, nu am luat pastile pana acum si sper cu ajutorul vostru sa trec peste si sa nu incep sa iau
roxxana
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 11, 2012 11:01 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de roxxana »

buna florina,sunt roxxana si vreau sa spun ca eu am term cu psihoterapia de ceva timp,(1an)insa nu am incetat sa intru si sa citesc din umbra postari,ideea este urm ca inteleg perfect cu ce te confrunti,si eu am trecut si mai am inca mom de anxietate insa acum le percep altfel.iti voi spune cativa pasi care m-au ajutat foarte mult si ma ajuta in continuare:acceptare,incredere si schimbarea perceptiei a ..si foarte multa munca depusa. sa te accepti asa cum esti pt ca esti speciala asa cum esti,sa ai incredere ca indiferent in ce situatie te afli si crezi ca iti este foarte greu sa te increzi ca pana la urma va fi ok mai ales cand ai simpt ale anxietatii,nu ti le nega acceptale si lsa-te purtata pt ca ele vor disparea asa cum vin,stiu este greu dar odata ce incepi ,sa ai rabdare cu tine,vei avea zile in care te vei simti in control si zile in care te vei simti anxioasa asteapta-te la asta si nu te descuraja,opreste cercul vicios al intrebarilor 'de ce''(de ce ma simt asa,de ce mi se intampla mie?)va fi greu asa e dar daca te-ai inscri aici esti deja pe drumul bun,eu continui sa lupt,citesc in continuare,cartile recomandate si incerc sa aplic in viata ce cred ca m-ar ajuta,incearca sa faci sport, zilnic daca se poate. eu ,am inceput de ceva timp si crede-ma ca face minuni,am inceput sa merg pe jos foarte mult in jur de 10 statii ,iar cand nu ies fac acasa aerobic,apa multa,activitati placute tie ,comedii,iesiri cu sotul prietenii chiar daca nu ai chef trage de tine vei vedea ca te vei simti mai bine.stii cum a ajuns melcul la arca lui noe?cu rabdare si perseverenta.sper ca ti-am fost de ajutor si nu uita ca esti pe maini bune aici.CREDEM ca anxietatea nu ofera decat durere si exitare,insa daca o acceptam si incercam sa nu o mai privim ca pe ceva infricosator si ingrozitor'' atunci suntem pe drumul bun,eu cum imi schimbam serviciul cadeam prada gandurilor negative si intram iar in cercul vicios al AP.'de 8 luni,m-am muta in alta zona mult mai departe de munca si la fel imi faceam fel de fel de ganduri si uite ca n-am murit,nu am lesinat si nici nu am inebunit,unde mai pui ca de 3luni mi-am schimbat locul de munca si chiar daca ma incearca uneori ganduri negative incerc imediat sa le inlocuiesc cu unele pozitive,realiste,in toamna voi fi nasa si ne dorim sa avem bebe si sper cu ajutorul lui Dzeu sa ni se indeplineasca dorinta . cu aceasta ocazie le salut pe madadudu si alineala si sunt asa bucuroasa pt ele ca au bebici . il salut cu drag pe dl Dinu si iti doresc florina multa rabdare si perseverenta sper ca ti-am fost de ajutor
florina123456
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 17, 2014 1:34 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de florina123456 »

iti multumesc roxana pentru gandurile bune, m au ajutat foarte mult, sper din tot sufletul sa depasesc acesta situatie, sunt la inceput dar stiu ca TREBUIE sa reusesc deoarece mai am multe lucruri de realizat in viata si nu vreau sa raman blocata in timp si spatiu, iti doresc sa fi sanatoasa si sa faci un bebe sanatos, sa auzim numai de bine :)
adrianpricop
Mesaje: 11
Membru din: Lun Sep 01, 2014 4:18 am

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de adrianpricop »

Salut tuturor. Sunt Adrian, probabil ati vazut asta din nickname :) De aproximativ 1 luna ma confrunt cu atacuri de panica, nu multe si nu exagerat de puternice, si sunt mereu agitat. Am devenit chiar foarte deprimat in ultima vreme. Am mers la medicul meu care, in urma simptomelor mi-a spus ca sunt in pragul unei caderi nervoase si, pe langa alte sfaturi, mi-a prescris xanax, jumate de pastila dimineata si jumate seara. Cred ca e vorba de jumatate de gram pe zi. L-am luat initial pt vreo 8 zile cred dupa care mi s-a intamplat sa plec de acasa undeva fara sa il am la mine si m-am speriat. Mi-am dar seama repede ca nu e bine si nu l-am mai luat. In perioada aceea am facut unele progrese ... nu stiu cat erau datorate lui. Dupa ce l-am lasat progresele au continuat chiar din prima zi asa ca banuiesc ca dependenta de xanax tine mai mult de creier si de cat de mult consideram noi ca ne ajuta. Acum trec iar printr-o perioada mai neagra. Ieri am luat din nou jumatate de pastila. trebuie sa recunosc ca ma simt foarte deprimat zilele acestea si ma ajuta. Nu stiu daca e creierul meu care crede asta, sau chiar ajuta, dar pana ma mai calmez iar o perioada o sa il mai iau. E o idee buna sa il ai la tine cand incerci sa il lasi, dar nu il folosi oricat de rau te-ai simti. O sa iti intareasca ideea ca nu poti fara el. O singura nelamurire am la Xanaxul asta: e normal sa te simti asa fara energie? Adica mie mi se pare ca nu am forta nici sa casc cum trebuie cand il iau :lol:

@roxana: ajuta foarte mult sa vezi persoane care au scapat de ceea pe pentru noi restul, care inca ne luptam, pare un chin nesfarsit. Iti multumesc pt faptul ca incurajezi, chiar daca mesajul nu era pt mine. Continua sa o faci, conteaza foarte mult. majoritatea ne simtim singuri si neajutorati, dar nu este asa ... abia astept sa fiu in locul tau, sa pot ajuta si eu la randul meu. Pana atunci, rabdare multa si perseverenta.
Psiholog Simona Chiriluta
Mesaje: 37
Membru din: Mar Ian 24, 2012 7:25 pm

Re: Importanta medicatiei

Mesaj de Psiholog Simona Chiriluta »

Buna Adrian si bine ai venit pe forum.
Este foarte important ca medicatia sa fie data de psihiatru si tinuta schema de tratament foarte riguros.
Este adevarat ca xanaxul este un medicament usor si poate fi luat si la nevoie.
Povestea cu dependenta de medicamente... orice lucru da oarecare dependenta si depindem de mult mai multe lucruri decat ne imaginam noi sau vrem sa credem:) oricum, dependneta de medicatie nu e ca cea de drog nici pe departe iar renuntarea la ele se face treptat, dupa schema prescrisa.
Oricum ar fi, ma bucur ca ai inceput terapia pentru a umbla si la cauza acestei anxietati si nu numai la simptom.
Curaj!
Psiholog Simona Chiriluta
Scrie răspuns